Artykuły

Gdańsk. Festiwal Grassomania w 89. rocznicę urodzin Grassa

Pokaz albumu ze 141 pracami Guentera Grassa należącymi do Gdańskiej Galerii jego imienia będzie jednym z głównych punktów programu 8. Festiwalu Grassomania. Festiwal odbędzie się jutro w Gdańsku w 89. rocznicę urodzin laureata literackiej Nagrody Nobla.

Jak wyjaśniła kierownik Gdańskiej Galerii Guentera Grassa Marta Wróblewska, większość gdańskiej kolekcji prac niemieckiego pisarza i artysty stanowią grafiki, a pozostałą część zbiorów tworzą rysunki i rzeźby.

- Oprócz albumu na stronie internetowej naszej placówki uruchomimy też Wirtualną Galerię Guentera Grassa, gdzie można będzie zobaczyć zdigitalizowane wcześniej prace noblisty. To o tyle ważne, że nasza kolekcja dzieł Grassa z uwagi na ograniczenia lokalowe nie jest na co dzień w całości prezentowana w galerii. W Wirtualnej Galerii Guentera Grassa znajdą się także materiały dotyczące dotychczasowej działalności galerii - dodała.

W programie niedzielnej Grassomanii jest też dyskusja na temat nowej przestrzeni w Gdańsku dedykowanej Guenterowi Grassowi i Danielowi Chodowieckiemu. Placówka poświęcona obu artystom ma powstać w dawnym XVII-wiecznym Domu Dobroczynności i Sierot na gdańskim Osieku. Dom Daniela Chodowieckiego i Guentera Grassa ma się stać centrum kulturalno-artystycznym, w którym znajdą się stałe wystawy poświęcone tym dwóm pochodzącym z Gdańska twórcom.

- Debata będzie dotyczyła znaczenia dla Gdańska Guntera Grassa, ale też przypomni postać innego ważnego gdańszczanina Daniela Chodowieckiego. Grass zawsze podkreślał wagę dorobku Chodowieckiego, założył nawet w Berlinie fundację jego imienia, która do dziś wspiera młodych grafików. W trakcie dyskusji porozmawiamy też założeniach nowej placówki poświęconej Grassowi i Chodowieckiemu - nadmieniła kierownik Gdańskiej Galerii Guentera Grassa.

W debacie oprócz Wróblewskiej wezmą udział m.in. polonista i teoretyk sztuki współczesnej Thomas Schulz, dyplomata Grzegorz Dziemidowicz oraz dr hab. Małgorzata Dymnicka z Politechniki Gdańskiej.

Daniel Chodowiecki urodził się 16 października 1726 r. w Gdańsku. Jak sam o sobie napisał był "pierwszym z Chodowieckich, który opuściwszy Polskę w Niemczech, osiadł". Jego przodkowie pochodzili ze zubożałej szlachty wielkopolskiej. Matka artysty wywodziła się z rodziny francuskiej o silnych tradycjach hugenockich.

W 1743 r. twórca wyjechał na stałe do Berlina. Specjalizował się w studiach z natury, portretach i scenach życia codziennego, wiele tematów oscylowało wokół motywów polskich. Dla dziejów Gdańska duże znaczenie historyczne mają ilustracje Chodowieckiego z "Die Reise von Berlin nach Danzig" (Dziennik podróży do Gdańska), przedstawiające codzienne życie mieszkańców miasta nad Motławą. Został on napisany w 1773 r. podczas dwumiesięcznego pobytu artysty w Gdańsku. Od 1797 r. do śmierci (7 lutego 1801 r.) Chodowiecki był dyrektorem Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie.

W trakcie 8. Grassomanii zaprezentowany zostanie także artbook wieńczący projekt współpracy artystycznej "Ranne szychty" między artystami z Gdańska i Wrocławia. W ramach tego przedsięwzięcia twórcy z obu miast połączeni zostali w pary i przez pół roku tworzyli wspólnie dzieło.

W ramach 8. Grassomanii zaprezentowany zostanie również prototyp aplikacji mobilnej nazwanej G: RASS inspirowanej twórczością niemieckiego pisarza i poety. G: RASS wyznaczy na Głównym Mieście w Gdańsku trasę spaceru, podczas którego wirtualnym przewodnikiem będzie pies Prinz z powieści Grassa "Psie lata". W trakcie takiej wędrówki będzie można zobaczyć na tablecie różnego rodzaju komentarze w formie cytatów literackich. Ponadto za pomocą efektów graficznych w postaci animacji i grafik 3D na ekranie tabletu pojawią m.in. przedmioty, motywy, obrazy i pamiątki związane ze zwiedzanym miejscem.

Wróblewska dodała, że prace nad G: RASS powinny zakończyć się do końca roku; wówczas aplikacja będzie gotowa do pobrania na urządzenia mobilne.

Guenter Grass

Pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, także rzeźbiarz i rysownik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela 13 (wówczas Labesweg).

Sławę międzynarodową przyniosła mu tzw. trylogia gdańska - powieści: "Blaszany bębenek" (1959), "Kot i mysz" (1961) i "Psie lata" (1963).

W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł honorowego obywatela miasta. Grass jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Noblista zmarł 13 kwietnia 2015 r. w niemieckiej Lubece.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji