Artykuły

Bielsko-Biała. Rozpoczął się XXI Festiwal Kompozytorów Polskich

III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego zainaugurowała w czwartek trzydniowy XXI Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej. W tym roku mija 40 lat od premiery tego dzieła.

Górecki skomponował III Symfonię w 1976 r. Na początku lat 90. XX w. płytę z symfonią nagrał zespół London Sinfonietta z amerykańską sopranistką Dawn Upshaw. Dzięki temu utwór i kompozytor zyskali światową sławę.

Henryk Mikołaj Górecki był w szczególny sposób związany z bielskim festiwalem. Kompozytor przez wiele lat go współtworzył, a po śmierci wydarzeniu nadano jego imię. "Podczas tegorocznej () edycji będziemy wspominali profesora i zachwycali jego muzyką. () III Symfonia to prawdopodobnie najbardziej znane i cenione dzieło Henryka Mikołaja Góreckiego" - powiedział prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

Bielską Orkiestrę Festiwalową, która wystąpiła podczas inauguracji, poprowadził wnuk kompozytora Jan Stańczyk. W partii solowej wystąpiła sopranistka Iwona Hossa.

21. edycja festiwalu potrwa do soboty. Melomani wysłuchają utworów m.in. Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Zygmunta Koniecznego.

Całość zwieńczy koncert "Muzyka gór". W programie znalazły się m.in. tradycyjne melodie góralskie, "Koncert fortepianowy" i "Orawa" Wojciecha Kilara, "Ballada o śmierci Janosika" Dawida Lubowicza, Koncert fortepianowy op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego oraz "Zakopane" Mateusza Smoczyńskiego. Przed bielską publicznością wystąpią: pianista Janusz Olejniczak, Atom String Quartet i Kwartet Góralski Sebastiana Karpiela-Bułecki. Orkiestrę poprowadzi Jerzy Maksymiuk.

Festiwal odbywa się rokrocznie jesienią. To jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w stolicy Podbeskidzia. Jego poprzednie edycje poświęcone były m.in. muzyce Lutosławskiego, Chopina, Kilara, Szymanowskiego, Pendereckiego, Bacewicz i Preisnera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji