Artykuły

Kalisz. Szekspir na otwarcie sezonu u Bogusławskiego

Już za tydzień, 15 października o godz. 19, w Teatrze im. Bogusławskiego odbędzie pierwsza premiera sezonu - "Tragedia Coriolanusa" Szekspira w reż. Marty Streker.

"Równie dobrze możecie wznieść kije przeciw Niebiosom, jak przeciw państwu, które pójdzie swoją drogą" Gdzie rozchodzą się drogi wielkich wodzów i ich poddanych, tam musi dojść do tragedii. Przekona się o tym Caius Martius, gdy z pola bitwy trafi prosto na arenę wielkiej polityki, a tu walczy się orężem potężniejszym i bardziej niebezpiecznym od stali - słowami. Do samego końca nie uda mu się zrozumieć reguł tej gry, w której żadne rozdanie nie jest sprawiedliwe, a wszystkie karty są znaczone.

Na własnej skórze przyjdzie mu odczuć niewdzięczność tych, których tak długo bronił, ale o których względy nigdy nie umiał zabiegać. Bo imperiami nie rządzą ci, którzy je budowali, a o losach państw decydują szczurze interesy i szepty za kulisami wielkich wydarzeń. Gorzka lekcja Szekspira: wybitna jednostka w starciu ze społeczeństwem z góry skazana jest na porażkę. Bo historia uczy - ale zabija swoich uczniów.

Spektakl wyreżyseruje Marta Streker, debiutująca w zawodowym teatrze absolwentka wrocławskiej filii PWST, która pełniła m.in. funkcję drugiego reżysera przy głośnych "Dziadach" Michała Zadary (Teatr Polski we Wrocławiu) i współreżyserowała, wraz z Bartoszem Porczykiem, "Amadeusza", przedstawienie dyplomowe absolwentów Wydziału Lalkarskiego z Wrocławia; stworzyła też kilka projektów niezależnych.

Reżyserka zapowiada przedstawienie zrealizowane z szacunkiem dla oryginalnego tekstu Szekspira, skupione na pracy nad słowem i analizie dramatu, eksponujące problematykę władzy, napięcia pomiędzy wybitną jednostką a społeczeństwem. Klasyczny dramat w swojej oryginalnej, nieprzepisanej formie zostanie wystawiony z inscenizacyjnym rozmachem, a w spektaklu weźmie udział dwanaścioro aktorów kaliskiego Teatru. Skrupulatne podejście do tekstu nie oznacza jednak powrotu do archaicznych form inscenizowania Szekspira - Marta Streker sięgnie w swojej pracy po interesujące rozwiązania formalne.

Zdjęcie z próby przedstawienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji