Artykuły

Kraj. The Metropolitan Opera i Teatr Bolszoj znów w kinach

W październiku rozpoczynają się nowe sezony transmisji operowych z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku i baletowych z Teatru Bolszoj w Moskwie. W Polsce będzie je można oglądać już w ponad 30 ośrodkach. Dodatkowo nowojorska Met zapewni polskie napisy.

Sezon 2016/2017 transmisji z The Metropolitan Opera rozpocznie się 8 października prezentacją nowej inscenizacji "Tristana i Izoldy" Richarda Wagnera w reżyserii Mariusza Trelińskiego i pod kierownictwem Sir Simona Rattle'a. To druga w historii realizacja przygotowana wspólnie przez nowojorską scenę i Teatr Wielki-Operę Narodową w Warszawie. "Tristan i Izolda" będzie jednocześnie setną transmisją cyklu "The Met: Live in HD". Ponadto w październiku widzowie obejrzą "Don Giovanniego" Mozarta, w grudniu nowojorską prapremierę "Miłowania z daleka" Kaiji Saariaho, a w styczniu "Nabucca" Verdiego z Plácidem Domingiem. W kolejnych miesiącach na wielkim ekranie pojawią się: "Romeo i Julia" Gounoda, "Rusałka" Dvořáka, :La traviata" Verdiego, "Idomeneusz, król Krety" Mozarta, "Eugeniusz Oniegin" Czajkowskiego i "Kawaler z różą" Straussa. Przedstawienia za pośrednictwem satelity obejrzą widzowie ponad 70 krajów w ponad 2000 kin, teatrów, oper i filharmonii. W Polsce do ponad dwudziestu ośrodków dołączy sieć Multikino, by wypełnić lukę w miastach, w których do tej pory transmisji nie było.

Przekazy z Teatru Bolszoj także zawitają do Multikin, a ponadto znów pojawią się w kilkunastu ośrodkach prezentujących cykl "Bolshoi Ballet Live" już od kilku lat. Sezon 2016/2017 transmisji z Moskwy otworzy 16 października "Złoty Wiek" [na zdjęciu] Jurija Grigorowicza do muzyki Dmitrija Szostakowicza.

W listopadzie widzowie obejrzą baletową komedię "Jasny Potok" tego samego kompozytora w choreografii Aleksieja Ratmańskiego. W grudniu powróci "Dziadek do orzechów", a w nowym roku "Śpiąca królewna" w nowej obsadzie i "Jezioro łabędzie" z primabaleriną Swietłaną Zacharową.

Niespodziankami będą: "Wieczór choreografii współczesnych", w którym znajdą się dzieła mistrzów choreografii XX i XXI wieku: Robbinsa, Landera i Ratmańskiego, a także balet "Bohater naszych czasów" na postawie powieści Lermontowa.

Rozpowszechnianiem tych transmisji na terenie Polski zajmuje się dystrybutor kinowego kontentu alternatywnego: www.nazywowkinach.pl. Marka ta została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji