Artykuły

Warszawa. 100-lecie śmierci Szolema Alejchema

17 i 18 października aktorzy Teatru Żydowskiego zapraszają na wyjątkowe spotkanie "Śmiech to zdrowie, lekarze każą się śmiać" z twórczością Szolema Alejchema.

"Śmiech to zdrowie, lekarze każą się śmiać" - pisał Szolem Alejchem, jeden z klasyków literatury jidysz. W tym roku obchodzimy setną rocznicę jego śmierci. Aktorzy Teatru Żydowskiego, dla których jidysz jest istotnym elementem kultury i dziedzictwa przekazywanego kolejnym pokoleniom, chcą uhonorować tego wybitnego twórcę. Jego książki czytali jako dzieci, bawili się znakomicie przy jego komediach w wieku młodzieńczym, ronili łzy śledząc losy Tewji Mleczarza. Na podstawie powieści "Dzieje Twji mleczarza" stworzono musical "Skrzypek na dachu". Bez Szolema Alejchema nie byłoby wielu ich ulubionych bohaterów żydowskiej literatury, za których są mu niezmiernie wdzięczni! Alejchem pisał w jidysz i był to jego świadomy wybór. W mistrzowski sposób opisywał życie żydowskie. W jego utworach nie brakowało humoru, bo jego zdaniem śmiech był bronią wobec zastanej rzeczywistości.

Termin: 17 i 18 października, godz. 19.00

Reżyseria: Gołda Tencer

Wystąpią aktorzy Teatru Żydowskiego.

Spotkanie odbędzie się gościnnie w Austriackim Forum Kultury.

Wstęp wolny.

***

Od 1971 roku siedziba Teatr Żydowskiego mieściła się przy Placu Grzybowskim 12/16. Budynek został wybudowany specjalnie pod działalność teatralną dzięki dotacji JOINT. W czerwcu 2016 r. w zespół aktorski oraz publiczność pozbawiono dostępu do dotychczasowej siedziby. Przedstawienia Teatru Żydowskiego odbywały się w czerwcu w plenerze, na Placu Grzybowskim, a spektakle Festiwalu Singera gościły na deskach Teatru Kwadrat, Teatru Polskiego i innych instytucji. Właściwa dedykowana Teatrowi siedziba miałaby zostać wybudowana w ciągu kilku lat w okolicach Placu Grzybowskiego. Zanim powstanie nowa siedziba docelowa, od października Teatr Żydowski będzie mieścić się Fabryce Trzciny przy Otwockiej 14 na warszawskiej Pradze. Nowa siedziba, pomimo że nie jest tą docelową, wymaga modernizacji, dlatego do czasu jej zakończenia spektakle wystawiane będą w Klubie Dowództwa Garnizonu przy alei Niepodległości 141A i w Warszawskiej Operze Kameralnej przy alei "Solidarności" 76B.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji