Artykuły

Warszawa. Kongres Kultury, wróżek i Parlament Zwykłych Ludzi

W części sal Pałacu Kultury od piątku do niedzieli będzie obradować Kongres Kultury. W innych - Parlament Zwykłych Ludzi i Kongres Wróżek Polskich.

Od stolarki po programowanie, od Chopina po Warszawską Orkiestrę Uliczną, od 14-godzinnych "Dziadów" po wspólne ognisko na pl. Defilad - taki program ma połączyć warszawiaków, którzy w weekend przyjdą do Pałacu Kultury. Od piątku do niedzieli w stolicy potrwa Kongres Kultury. W PKiN artyści, animatorzy, naukowcy i inni będą rozmawiać o pomysłach na polską kulturę i trapiących ją problemach. Równolegle w tym samym miejscu odbędą się akcje artystyczne na festiwalu Zgromadzenia. - Długo próbowaliśmy przekonać ludzi, że kultura jest częścią gospodarki. Dziś wiemy, że to gospodarka, jak wszystko inne, jest częścią kultury. Dzięki niej powstaje wspólnota, dlatego wykluczenie z kultury jest czymś dramatycznym - mówi współkurator festiwalu Michał Zadara.

Parlament Zwykłych Ludzi w Pałacu Kultury

Wstęp na większość wydarzeń podczas festiwalu Zgromadzenia jest darmowy. W programie m.in. koncerty Warszawskiej Orkiestry Ulicznej, która wykona kompozycje jazzmana Wacława Zimpla, i fortepianowy recital "Janusz Olejniczak gra, co chce, w tym Chopina" (oba wydarzenia w piątek), Wielka Improwizacja amatorskich muzyków (piątek i sobota), czytanie współczesnych dramatów oraz wystawa "Nic o nas bez nas", w której wezmą udział artyści urodzeni w latach 80. (m.in. Honorata Martin, Tymek Borowski, Alicja Bielawska i Rafał Dominik). Biletowane są 14-godzinne "Dziady bez skrótów" w reżyserii Michała Zadary, które potrwają od godziny 12 w sobotę do godzimy 2 w niedzielę (wstęp: 10 zł).

Odbędzie się też kilka mniej typowych wydarzeń. Jednym z nich jest piątkowy Parlament Zwykłych Ludzi. W obradach może wziąć udział każdy (zgłoszenia: parlament@nowyteatr.org). Deputowani spotkają się o godz. 17.30 w sali głównej Teatru Dramatycznego, by wspólnie napisać jedną poprawkę do konstytucji. - Parlament Zwykłych Ludzi będzie akcją artystyczną, choć obrady będą przebiegać według procedury parlamentarnej - planuje Michał Zadara.

Nad zachowaniem porządku będzie czuwać dziekan Wydziału Politologii UW Daniel Przastek, a sesja zacznie się od treningu prowadzonego przez psychologów terapii zorientowanej na proces. - Ma to służyć uładzeniu wspólnoty, wyzbyciu się na wstępie napięć i emocji, które, szczególnie w polityce, przesłaniają sprawy naprawdę ważne - mówi kurator. - Sztuka jest kompletnie nieprzewidywalna. Nie wiemy, czym skończą się obrady parlamentu. Jeśli większość deputowanych będzie chciała wprowadzić poprawkę, zgodnie z którą w Polsce ma ciągle padać deszcz, będziemy nad nią głosować. Jeśli zbierze się większość korwinistów, którzy uchwalą, że kobiety nie powinny mieć prawa głosu, też będziemy musieli to zrobić. Mam jednak nadzieję, że tak się nie stanie - dodaje.

Kongres Wróżek Polskich w Pałacu Kultury

Parlament ma mocną konkurencję. Równolegle w piątek w PKiN gościć będzie pierwszy Kongres Wróżek Polskich. Sześciorgu wróżbitom będzie można zadać pytania o Polskę. - Do wróżek chodzi mnóstwo Polaków, choć to temat mało obecny w mainstreamie. Na ogół to spotkania jeden na jeden. Kongres będzie doświadczeniem wspólnotowym, niezależnie od tego, czy wierzymy w ich przepowiednie - zapowiada Michał Zadara.

Festiwal Zgromadzenia zakończy się w niedzielę. O godz. 17 na pl. Defilad wybrzmi konstytucja rozpisana na Chór Polaków pod przewodnictwem Marty Górnickiej.

Festiwal Zgromadzenia, 7-9 października, Pałac Kultury, szczegółowy program: www.nowyteatr.org

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji