Artykuły

Aktorzy (nie) prowincjonalni

"Wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bilet, no chyba że to bilet do teatru" - mogliby zaśpiewać teatromani. Słowo "prowincjonalny" w świecie teatru już dawno straciło swoje negatywne znaczenie - pisze Agnieszka Michalak w tygodniku Wprost.

Rzeszów, Kalisz, Supraśl, Kielce, Wałbrzych czy Opole - to dziś obowiązkowe przystanki każdego, kto interesuje się teatrem. Rozpoczęty właśnie sezon upłynie pod znakiem jubileuszy, sentymentalnych podróży w przeszłość oraz pytań o tożsamość i przemiany społeczno-kulturowe ostatnich lat.

Oto nasze rekomendacje najciekawszych spektakli poza głównymi ośrodkami:

"Zagraj to jeszcze raz, Sam"

TEATR MIEJSKI W LESZNIE

premiera: 8 października 2016

Leszno wreszcie się doczekało - teatr oficjalnie otworzył swoje podwoje 1 kwietnia. - Stawiamy na urozmaicony repertuar, rzetelne i dobre aktorstwo, reżyserię ukazującą nieprzemijające wartości w klasycznych tytułach oraz odniesienia do współczesności - mówi Beata Kawka, dyrektorka artystyczna sceny. Do końca roku zaplanowanych jest aż siedem premier, wśród nich m.in. "Moralność pani Dulskiej", "Królowa śniegu" czy komedia Woody'ego Allena "Zagraj to jeszcze raz, Sam". - To dla mnie podróż sentymentalna

w czas, kiedy jako młoda aktorka mierzyłam się z rolą Lindy w spektaklu reżyserowanym przez wielkiego wizjonera polskiego teatru Adama Hanuszkiewicza. W jakimś sensie staram się odtworzyć tamto zdarzenie, żeby pokazać, jaką fuzją było połączenie tych dwóch talentów: Woody'ego Allena i Adama Hanuszkiewicza - tłumaczy reżyserka Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz.

"Noce i dnie"

TEATR IM. W. BOGUSŁAWSKIEGO W KALISZU

premiera: 8 kwietnia 2017

Temat lokalnej tożsamości znów wraca na deski TB. Po jedną z najlepszych polskich powieści, której akcja częściowo rozgrywa się w Kaliszu, sięga specjalista od adaptacji prozy w teatrze ("Prawiek i inne czasy", "Ziemia obiecana", "Trylogia") Sebastian Majewski. Portret rodziny Niechciców w jego interpretacji ma stać się kameralną, rozpisaną na trzy pokolenia opowieścią o mierzeniu się z własnym losem - poprzez marzenia czy wszechobecne rozczarowanie. Przy okazji ma^ być próbą połączenia żywiołu nowoczesnego teatru z potrzebą snucia tradycyjnej opowieści.

"Przerwana odyseja"

TEATR IM. H. MODRZEJEWSKIEJ W LEGNICY (w koprodukcji z Macedońskim Teatrem Narodowym w Skopje

premiera: 18 listopada 2016

Spektakl o macedońskich i greckich dzieciach, które komunistyczni partyzanci ewakuowali z terenów wojny domowej w Macedonii Egejskiej w latach 1946-49. Część dzieci po długiej podróży trafia do Polski, gdzie odnajduje drugi dom. - Warto sobie przypomnieć o tych wydarzeniach, zwłaszcza dziś, kiedy współczesność stawia nas przed podobnymi wyzwaniami -podkreśla reżyser, szef legnickiej sceny Jacek Głomb. - Pierwsza część spektaklu, z udziałem naszych aktorów, będzie opowieścią prowadzoną z punktu widzenia dorosłych Polaków, którym przypadła w udziale opieka nad dziećmi uchodźcami. W części drugiej, z udziałem aktorów macedońskich, wrócimy do ich wspomnień z przeszłości, ale już z perspektywy ludzi dorosłych, zdolnych do analizy wydarzeń, których byli uczestnikami jako dzieci -tłumaczył w jednym z wywiadów autor tekstu Robert Urbański. Ciekawie zapowiada się oprawa muzyczna, w której zderzą się motywy polskie, macedońskie i greckie - od folku po pieśni socrealistyczne.

"Strajk"

TEATR IM. J. SZANIAWSKIEGO W WAŁBRZYCHU

premiera: luty 2017

Po latach nieobecności do Wałbrzycha wraca reżyser i dramatopisarz Przemysław Wojcieszek. Jego autorski spektakl "Strajk" (tytuł roboczy) to dramatyczna historia protestu pracowników międzynarodowej korporacji, ale także opowieść o godności i budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Reżyser próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest dziś kapitalizm. - Ludzie mają nadzieję, że jak pochowają głowy w piasek, to im pozwolą wydać książkę albo pokazać się w telewizji. (...) Chciałbym tym wszystkim ludziom powiedzieć, że to nie minie. I że nie można się bać - mówi Wojcieszek.

"Patron"

TEATR IM. A. FREDRY W GNIEŹNIE

premiera: 28 października

Sezon na jedynej polskiej scenie imienia ojca komedii polskiej upłynie pod znakiem 70-lecia teatru. Na pierwszy ogień - "Patron" Marii Spiss w interpretacji Łukasza Gajdzisa. Reżyser, korzystając z fragmentów Fredrowskich utworów i dokumentów z epoki, rysuje nie tylko portret r- genialnego pisarza, ale także człowieka targanego namiętnościami, kryzysami twórczymi i troską o naród. - To będzie współczesna rozmowa o Polakach i polskości w ogóle. Trochę gorzkie rozliczenie z przeszłością. Wyłania się z niego obraz Fredry, którego być może dotychczas nie znaliśmy - tłumaczy, dyrektor sceny Joanna Nowak.

"Bez znieczulenia"

TEATR IM. J. KOCHANOWSKIEGO W OPOLU

premiera: 10 grudnia 2016

Znany z adaptowania na scenę filmów reżyser Piotr Ratajczak i współpracujący z nim od lat dramaturg Piotr Rowicki tym razem zmierzą się z obrazem Andrzeja Wajdy z 1978 r. (na razie spektakl nosi roboczo taki sam tytuł jak film). - Kiedy wróciłem do filmu Wajdy, do którego współautorką scenariusza była Agnieszka Holland, byłem przerażony, jak bardzo jest dziś aktualny. Można grać go jeden do jednego. Główny bohater traci wszystko: nie tylko władzę, ale też pozycję zawodową i stabilność rodzinną. Wydaje mi się. że jest nam dzisiaj potrzebna rozmowa, nie tylko na poziomie politycznym, o tym, jak łatwo skończyć na bruku - tłumaczy Ratajczak.

"Dziadów wieczór pierwszy"

TEATR WIERSZALIN W SUPRAŚLU

premiera: 29 października 2016

Obrzędowe śpiewy, lalki, drewniane rzeźby i maski - to od lat znaki rozpoznawcze Wierszalina, który i tym razem sięga po temat najbliższy swoim tradycjom, czyli po wierzenia i tradycje wschodniego pogranicza. - W tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia istnienia naszego teatru, a "Dziady" mają być artystycznym ukoronowaniem tej rocznicy - tłumaczy Radosław Kuleszewicz, specjalista ds. marketingu i sprzedaży Wierszalina.

"Ślub"

TATR IM. J. KOCHANOWSKIEGO W RADOMIU

premiera: 22 października 2016

Jeden z najważniejszych utworów Gombrowicza po raz pierwszy w

interpretacji radomskiego zespołu. "Ślub" przygotuje specjalista od współczesnych interpretacji sztuk autora "Trans-Atlantyku" Mikołaj Grabowski. Jego inscenizacja, w której zobaczymy niemal cały zespół teatru, zostanie pokazana w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, na który zjadą spektakle m.in. z Budapesztu, Paryża, Hiszpanii czy Argentyny.

"Wiedźma"

TEATR IM. J. OSTERWY W LUBLINIE

premiera: styczeń 2017

Wiecie, że ostatni proces czarownicy w Europie odbył się w Lublinie, a ostatni stos spłonął tu w 1732 r.? Te wydarzenia stały się pretekstem dla Artura Pałygi - dramaturga, i Marcina Libera - reżysera, do rozmowy o... współczesnej czarownicy. Czy wiedźmy wciąż istnieją? Pracują w aptece na rogu, a może są działaczkami społecznymi? Skąd nasz lęk tymi kobietami? Takie pytania stawiają sobie i widzom twórcy.

"Harper"

TEATR IM. ŻEROMSKIEGO W KIELCACH

premiera: 8 października 2016

Nowy dyrektor Michał Kotański to gwarant ciekawych premier: Na początek specjalista od mocnych psychologicznych scen Grzegorz Wiśniewski sięgnie w Kielcach po; głośną sztukę angielskiego dramaturga Simona Stephensa, o której "The Times" napisał: "Opowiada o pokusie melancholii, kłamstwa, uprzedzenia i potrzebie uznania bolesnej prawdy". "Harper" to rzecz o kobiecie, która niespodziewanie opuszcza męża i córkę, by wyruszyć w podróż na spotkanie z dawno niewidzianym ojcem.

"Pogorzelisko"

TEATR IM. W. SIEMASZKOWEJ W RZESZOWIE

premiera: 22 października 2016

Głośna sztuka libańskiego pisarza i reżysera Wajdiego Mouawada, znanego w Polsce m.in. ze współpracy z Krzysztofem Warlikowskim. Po śmierci matki Jeanne i Simon otrzymują od notariusza dwie koperty: pierwsza z listem do ojca, którego uważali za zmarłego, druga -z listem do brata, o którego istnieniu nie mieli pojęcia. - Bohaterowie wyruszają w podróż, która odkryje przed nimi horror wojny i siłę przyjaźni, okrucieństwo zemsty i siłę wybaczania - mówi reżyser Cezary Iber.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji