Artykuły

Łódź. Wybrano "Mecenasa łódzkiej kultury"

- Biznes lubi kulturę. Jest im po drodze - mówi Dagmara Śmigielska, dyrektor Wydziału Kultury. W środę (5 października) podczas inauguracji sezonu kulturalnego 2016/2017 po raz pierwszy wręczono nagrodę dla "Mecenasa łódzkiej kultury". Galę zorganizowano w Teatrze Nowym w Łodzi.

- Ostatnie miesiące pokazują, że przedsiębiorcy coraz lepiej dostrzegają plusy płynące ze współpracy z sektorem kulturalnym - mówi Dagmara Śmigielska, dyrektor Wydziału Kultury. - Biznes lubi kulturę. Jest im po drodze i dlatego zdecydowaliśmy się wręczyć nagrodę dla "Mecenasa łódzkiej kultury".

Złote jabłko

Wybór był trudny. W gronie nominowanych wskazanych przez miejskie placówki kulturalne znalazły się takie przedsiębiorstwa jak Ceramika Paradyż, Delia Cosmetics, Rossmann, czy Veolia Energia Łódź S.A.. Tym razem "Złote jabłko" - nagrodę przygotowaną przez rzeźbiarkę Zofię Władykę - z rąk prezydent Hanny Zdanowskiej odebrał Adam Tępiński, prezes Zarządu Spółek Grupy Paradyż.

- To wyróżnienie jest dla nas potwierdzeniem, że podejmujemy słuszne decyzje - mówi Tępiński. - Co roku w budżecie przeznaczamy kilka procent dochodu na wspieranie kultury. Zarówno w Łodzi, jak i w regionie. Tych wydarzeń jest coraz więcej. Bardzo mocno chcemy być kojarzeni z designem efektem jest wspieranie przez nas między innymi Łódź Design Festival i tego typu imprez.

Silny ośrodek kultury

Oprócz wręczenia nagrody dla "Mecenasa łódzkiej kultury" inauguracja sezonu kulturalnego 2016/2017 była okazją do podziękowania pracownikom kultury. - Coraz częściej jesteśmy dzięki wam postrzegani jako silny ośrodek kulturalny. Dziękujemy! - mówiła ze sceny prezydent Hanna Zdanowska, by chwilę później przyznać doroczne Nagrody Prezydent Miasta Łodzi.

W tym roku wśród nagrodzonych zostali: Ewa Konewnik, kierownik Centralnego Gabinetu Edukacji Filmowej w Pałac Młodzieży, Ewa Kowula, kierownik filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew, Anna Miksa, instruktorka w Bałuckim Ośrodku Kultury, Jolanta Niesobska-Bira, kierowniczka filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Polesie, Maria Wójcik, instruktor biblioteczny Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty, Beata Wysokińska, p.o. dyrektor Poleskiego Ośrodka Sztuki, Marzena Zeglin, kierownik filii Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Śródmieście, Przemysław Hachorkiewicz, muzyk, prezes PZCHiO, Władysław Jagiełło, główny inwentaryzator w Miejskiej Galerii Sztuki, Tomasz Krukowski, zastępca kierownika administracyjnego Fabryki Sztuki, Piotr Kulesza, specjalista w dziale wystaw i projekcji Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Andrzej Zaręba, akustyk, kinooperator i technik w Widzewskim Ośrodku Kultury oraz Marcel Szytenchelm, założyciel Studia Teatralnego Słup.

Poparcie ministra

Na uroczystość nie dojechał Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego imieniu głos zabrał Włodzimierz Domagalski, dyrektorem łódzkiego biura premiera. - Pan premier nie mógł dojechać ze względu na odbywające się dziś posiedzenie sejmu. On interesuje się łódzką kulturą i ma nadzieje, że będzie stać na coraz to wyższym poziomie. My wszyscy jesteśmy w wyjątkowej sytuacji, w której Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest związany z Łodzią i poprze wszystkie ambitne projekty, które stąd wyjdą - mówił.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji