Artykuły

Wielka wygrana

5 i 12 listopada 2007, w Roku Karola Szyma­nowskiego (125. rocznica urodzin oraz 70. rocznica śmierci), Opera Krakowska we współpracy z Pol­skim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza na światową prapremierę operetki Karola Szymanow­skiego "Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69". Realizacja Opery Krakowskiej to pierwsza produk­cja sceniczna w Polsce i na świecie. Spektakl odbędzie się w ramach trzeciego Festiwalu Muzyki Polskiej.

Kompozycja ukończona w 1909 roku, w twórczo­ści kompozytora zajmuje miejsce wyjątkowe. Szy­manowski tylko raz jeden sięgnął po lekką formę muzyczną, jaką jest operetka. Autorem oryginalne­go libretta ("Główna wygrana") i zachowanych do dzi­siaj w partyturze tekstów śpiewanych był Julian Krzewiński-Maszyński, artysta Operetki Lwowskiej, wzięty autor wielu librett komicznych i operetkowych. Niestety, pełne libretto "Loterii" nie zachowało się, zaginęły teksty mówione wiążące numery mu­zyczne. Autorem współczesnego pomysłu i tekstu teatralnego jest Wojciech Graniczewski.

Wedle Szymanowskiego operetka miała być wy­stawiona pod pseudonimem "Whitney", jednak mi­mo lekkiej, dowcipnej fabuły i interesującej muzyki nigdy nie pojawiła się na scenie. Sam kompozytor nie włączył "Loterii" do wykazu swych dzieł. Po raz pierwszy, po 90 latach od napisania "Loteria" została wykonana przez chór i solistów w Operze na Zam­ku w Szczecinie, ale jedynie w wersji koncertowe] z fortepianem. W warstwie muzycznej operetka charakteryzuje się misterną polifonią, kontrapunk­tem i bezprecedensową harmonizacją. Składa się na nią 16 numerów skomponowanych przez Szy­manowskiego z zastosowaniem wszelkich reguł klasycznej operetki. Znajdziemy więc tu i melodyjny walc, romantyczne duety, zabawne kuplety oraz rozbudowany finał z tańcami (bardzo modny w owym czasie taniec: cake-walk) i chórem.

"Jest w tej muzyce dowcip, groteska, zręczna, mu­zyczna charakterystyka postaci, melodie żywe, nie­kiedy niezwykle ujmujące, nigdy niepozujące na umowną operetkowość" - pisze Teresa Chylińska, znawczyni twórczości Szymanowskiego. "Partytura, choć przeznaczona na dużą orkiestrę, nie jest in­strumentalnie przeciążona, kompozytor chętnie wy­korzystuje zespół kameralnie, dla osiągnięcia więk­szej wyrazistości i plastyczności charakterystyki. Nie byłby też sobą, czyli jednym z największych harmoników XX wieku, gdyby nie urozmaicał pro­stej w założeniu harmonii dźwiękami dodającymi jej chromatycznej barwności, a gdy trzeba - również pikanterii".

Szczególnym wydarzeniem dla Polskiego Wy­dawnictwa Muzycznego, wydawcy 26 tomów kom­pozycji Karola Szymanowskiego, w roku kompozy­tora, jest publikacja partytury "Loterii na mężów" w serii dzieł Szymanowskiego oraz przygotowanie kompletu materiałów orkiestrowych. "Wydanie party­tury "Loterii na mężów" jest częścią edycji utworów kompozytora, zainicjowanej przez Polskie Wydaw­nictwo Muzyczne w 1965 roku. Dzieła Karola Szy­manowskiego przygotowywane są na podstawie rękopisów, pierwodruków lub innych zachowanych źródeł; każdy z tomów zawiera wstęp, komentarz, materiał ilustracyjny... (...) Do prawykonania utwo­ru za życia kompozytora nie doszło. Dopiero wspól­ne przedsięwzięcie Opery Krakowskiej i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, mające na celu doko­nanie światowego prawykonania utworu, spowodo­wało rozpoczęcie prac zarówno nad wydaniem par­tytury, jak i nad przygotowaniem materiałów wyko­nawczych. Tak więc z jednej strony teatry muzycz­ne zyskają możliwość wykonywania jeszcze jedne­go scenicznego utworu Szymanowskiego, a muzy­kolodzy i badacze twórczości - obcowania z mało znaną partyturą kompozytora" - mówi Andrzej Ko­sowski, Redaktor Naczelny PWM.

Wśród solistów i aktorów wystąpią m.in.: Dagmar Bilińska (Notariuszka/Radczyni), Iwona Budner/Małgorzata Hyży-Wypart (Ewa Huk), Kamila Mędrek-Żurek/Katarzyna Krzanowska (Caroline Williams), Anna Gajdzik-Krzyżanowska/Małgorzata Kochan-Dziwisz/Agnieszka Tomaszewska/Anna Ciuła-Pehlken (Sara Helgoland), Andrzej Bie­gun/Michał Kutnik (Impresario). Kazimierz Róże­wicz/Janusz Żełobowski (Tobiasz Helgoland). Adam Sadzik/Marcin Herman (Jack, kamerdyner Helgolanda), Maciej Michalik-Ryszard Kalus (Charly Helgoland), Adam SoDierajski/Adam Zdunikow-ski/Stan Meus (Darły Helgoland), Franciszek Ma­kuch (Tim Williams), Bożena Zawiśiak-Dolny/Joan-na Dobrakowska (Eveline Huck), Monika Swarow-ska-Walawska/Bożena Walczyk-Skrzypczak (Mrs Troodwood), Agnieszka Cząstka/Joanna Dobra­kowska (Molly Troodwood), Jan Nosal/Witold Wro­na (Sherlock Holmes), Paweł Fundament/Jakub Sazanów (Djep), Michał Wajda-Chłopicki (Druciarz) oraz Orkiestra. Chór i Balet Opery Krakowskiej.

Realizacji towarzyszy pokonkursowa wystawa prac studentów Pracowni Projektowania Graficzne­go i Liternictwa, Wydziału Architektury i Sztuk Pięk­nych Krakowskiej Szkoły Wyższej im. A. Frycza-Modrzewskiego. Prace zostały przygotowane pod kierownictwem znanego krakowskiego plakacisty prof. Mieczysława Górowskiego. Konkurs na plakat do prapremiery wygrał Piotr Budzisz, student III roku.

W trakcie spektakli na publiczność czeka mnó­stwo atrakcji. W westybulu i foyer widzowie będą mogli skorzystać z Magicznych Maszyn Losują­cych skonstruowanych przez młodego artystę Ada­ma Łuckiego i być może kogoś wylosować... A po­nieważ każdy los wygrywa, warto wziąć udział w loterii!

Projekt został zrealizowany przy pomocy finanso­wej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego "Promocja Twór­czości".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji