Artykuły

Warszawa. Od środy festiwal Ciało/Umysł w Nowym Teatrze

Będzie m.in. podróż w krainę podświadomości, performatywny startup, a także 12-godzinny maraton tańca Go! Go! Dance! Od 5 października Ciało/Umysł przenosi się na scenę Nowego Teatru.

W piątek, na inaugurację festiwalu, zobaczyliśmy doskonale przyjęte "Sideways Rain" (na zdjęciu). Była to polska premiera międzynarodowego projektu brazylijskiego choreografa Guilherme Botelho, z udziałem tancerzy ze szwajcarskiego zespołu Alias, Kieleckiego Teatru Tańca i polskich tancerzy niezależnych. Minimalistyczna forma, ograniczona do przypominającej mantrę muzyki i stłumionych świateł, pozwoliła wyeksponować samą esencję ruchu - energię i dynamikę ludzkiego ciała. Przez godzinę tancerze byli w nieustannym biegu, co otwierało również na refleksję nad pędem współczesności.

W sobotę odbyła się premiera spektaklu "Audycja V - 2016" Kai Kołodziejczyk. Spektakl zapowiadany był jako metaopera ze względu na bogactwo środków ekspresji i wykorzystanie wielu nowoczesnych technologii.

- Premierowy weekend był prawdziwą ucztą. Zobaczyliśmy dwa odmienne pomysły na choreografię, otwierające na zupełnie inne doświadczenia. Oba przedstawienia pokazały przy tym, jak bogatą w środki wyrazu sztuką jest taniec i jak wiele można pokazać za jego pomocą. Dlatego zachęcam do obejrzenia kolejnych spektakli. Każdy z nich będzie swego rodzaju odkryciem. Przygotowaliśmy również serię wydarzeń towarzyszących, które na różne sposoby wciągają publiczność w świat tańca współczesnego - mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektor festiwalu Ciało/Umysł.

Cztery spektakle w Nowym Teatrze

Od środy 5 października festiwal Ciało/Umysł przenosi się na scenę Nowego Teatru. Przez kolejne dni zobaczymy tam cztery przedstawienia. Po każdym z nich zaplanowano spotkania z ich twórcami.

"Bataille i świt nowych dni" (5 października, godz. 20.00) to podróż poza granice języka, do świata jawy i snu, za wskazówkami Georges'a Bataille'a - prekursora postmodernizmu. Ekspresja sześciu tancerzy działa jak zwierciadło podświadomości, odsłaniając tkwiące w nas nakazy, zakazy i ograniczenia w przebraniu racjonalności.

"The Ox - obrazy niczego" (6 października, godz. 20.00) to spektakl, który na nowo rozbudza ciekawość. Jest swego rodzaju protestem przeciwko kontrolowanemu światu i rzeczywistości przenikniętej informacyjnym szumem.

W przedstawieniu "Technika dzielenia chleba" (7 października, godz. 20.00) najważniejszym rekwizytem jest pieniądz, ale głównym tematem jest umiejętność dzielenia się i pytanie: czego rzeczywiście potrzebujemy do spełnienia osobistego dobrobytu? "Technika dzielenia chleba" to jedna z trzech części "Serii niskobudżetowej" Martina Schicka.

Spektakl "Dziewiąta" (8 października, godz. 20.00) jest przejmującą wizją szaleństwa cywilizacji, z majestatyczną IX symfonią Beethovena w tle. Fabułę stanowi prawdziwa historia jednej z ras koni, poddanej planom modyfikacji genetycznej. Spektakl wykorzystuje wyraziste środki ekspresji.

Go! Go! Dance i inne wydarzenia towarzyszące

W ramach wydarzeń towarzyszących odbędą się trzy przedstawienia, wszystkie na scenie Nowego Teatru. Zobaczymy dwie części "Serii niskobudżetowej" Martina Schicka. "To jest gala" (5 października, godz. 19.00, wstęp wolny) jest pełnym ironii spojrzeniem na celebrowanie gal, bankietów i wernisaży. W krzywym zwierciadle pokazuje "eventy" w świecie sztuki.

Z kolei przedstawienie "Corporation, Incorporated" (6 października, godz. 19.00, wstęp wolny) określane jest jako performatywny startup. Pokazuje, jak wyglądałby teatr z wykorzystaniem strategii pracy znanych ze świata korporacji.

W spektaklu "Ludzie idealni" (7 października, godz. 19.00 oraz godz. 21.30, na oba przedstawienia obowiązują wejściówki) choreografia jest oparta na filmie "Człowiek idealny" Jrgena Letha z 1967 roku. Całość pomyślana jest jako jedyna w swoim rodzaju interaktywna maszyna ruchowa, a widzowie do pewnego stopnia odgrywają rolę reżyserów.

4 października festiwal Ciało/Umysł i Kino Muranów zapraszają na specjalny, przedpremierowy pokaz filmu ,,Mr GaGa" o życiu i twórczości Ohada Naharina. To jeden z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych współczesnych choreografów, który m.in. stworzył własny język tańca "GaGa". Projekcja odbędzie o godz. 20.30.

W ramach festiwalu działa mediateka (codziennie od 5 października od godz. 15.00 do godz. 22.00, w Nowym Teatrze). Znajduje się w niej ponad 250 książek, magazynów z dziedziny tańca i programów międzynarodowych festiwali, jak również ponad 500 płyt DVD oraz archiwalnych kaset VHS z wcześniejszych edycji festiwalu Ciało/Umysł i innych projektów fundacji.

Od 5 października w Nowym Teatrze będzie realizowany projekt "Daj się sfotografować" (autorski pomysł Marty Ankiersztejn). To eksperymentalne sesje fotograficzne z tańcem w roli głównej - otwarte dla wszystkich chętnych i bezpłatne (codziennie od godz. 17.00 do 18.15).

Najbardziej spektakularne wydarzenie zaplanowano na zakończenie festiwalu, w nocy z 8 na 9 października. To artystyczny projekt Go! Go! Dance!, nietypowy maraton tańca. Przez 12 godzin na scenie artyści będą tańczyć razem z publicznością. Zaproszeni choreografowie i nauczyciele tańca podzielą się z chętnymi swoimi umiejętnościami, praktyką i techniką (wstęp 5 zł).

Spektakle festiwalu Ciało/Umysł w Nowym Teatrze:

5 października, godz. 20.00 - "Bataille i świt nowych dni" (scenariusz i reżyseria: Sławek Krawczyński; choreografia: Anna Godowska).

6 października, godz. 20.00 - "The Ox - obrazy niczego" (choreografia: Csaba Molnar).

7 października, godz. 20.00 - "Technika dzielenia chleba" (Koncepcja, scenografia i wykonanie: Martin Schick).

8 października, godz. 20.00 - "Dziewiąta" (grupa Via Negativa/Słowenia).

Po każdym ze spektakli zaplanowano spotkanie z twórcami.

Każdy spektakl zostanie poprzedzony 45 minutowym performansem:

5 października, godz. 19.00 - "To jest gala" (Martin Schick), Nowy Teatr, wstęp wolny.

6 października, godz. 19.00 - "Corporation, Incorporated" (Martin Schick), Nowy Teatr, wstęp wolny.

7 października, godz. 19.00 oraz godz. 21.30 - ,,Ludzie idealni" (Martyna Miller), Nowy Teatr, na oba wydarzenia obowiązują wejściówki.

Pozostałe wydarzenia towarzyszące:

4 października, przedpremierowy pokaz filmu ,,Mr GaGa", godz. 20.30, kino Muranów, bilety 20 zł.

5-8 października, mediateka, codziennie od godz. 15.00 do godz. 22.00, Nowy Teatr.

5-8 października, "Daj się sfotografować", codziennie od godz. 17.00 do 18.15, Nowy Teatr. Zgłoszenia pod adresem: foto@cialoumysl.pl.

8-9 października, Go!Go!Dance!, Nowy Teatr, wstęp 5 zł

Bilety można nabyć poprzez stronę internetową festiwalu (www.cialoumysl.pl) oraz we wszystkich punktach sprzedaży Eventim (m.in. sieci salonów Empik, Media Markt, Saturn). Bilety dostępne są również w Teatrze Studio oraz Nowym Teatrze, a na godzinę przed spektaklem także w Centrum Sztuki Współczesnej.

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu Programu Kultura Unii Europejskiej.

Partnerzy Festiwalu: Open Latitudes, Eventim, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.

Współorganizatorem 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł jest Nowy Teatr w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Teatr Studio.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji