Artykuły

Dziad Wszystkozjad podoba się dzieciom

"DZIAD Wszystkozjad" jest to sztuka Antona Hirsza, którą ostatnio wystawił Państwowy Teatr Lalki i Aktora "Chochlik" w Wałbrzychu. Ci, którzy oczekiwali wielkich dekoracji, wspaniałych elektów świetlnych, gierek technicznych, ze sztuki "Dziad Wszystkozjad" wychodzili nie co zawiedzeni, Ale dzieci bawiły się doskonałe i długo na pewno pamiętać będą chytrego dziada, co to cudzym kosztem chciałby się tuczyć. Nową sztukę ze względu na skromniejsze dekoracje i mniejszą obsadę aktorską można będzie wystawić nawet na malutkiej scence świetlicowej.

Anton Hirsz dokonał swobodnej przeróbki znanej bajeczki pod tytu­łem "Czerwony Kapturek". Złego Wilka zastąpił dziadem - obżartuchem Rolę mądrej dziewczynki gra Irenka. Na imieniny babci Irenka wybiera się z podarunkami. Droga wie­dzie przez ciemny las. Pech zrządza, że dziewczynka spotyka Dziada Wszystkozjada. Dziewczynka ze spotkania wychodzi zwycięsko ale pery­petie jej nie kończą się. Dziad wpada na sprytny koncept. Inną, krótszą drogą dostaje się do domu babci - zwierza się jej, że wnuczka, Irenka zabłądziła w lesie i kiedy babcia udaje się w poszukiwanie za Irenką - kładzie się do łóżka, przebierając się poprzednio za... babcię. Dalszego ciągu treści nie będę zdradzać. Sztukę warto oglądnąć. Lalki i dekoracje przygotował Z. Jodłowski. Z. Jodłowski --jest to młody plastyk i dobrze było by, gdyby ściślej współpracował z zawodowym artystą plastykiem Z. Tuczyńskim. Tego rodzaju współpraca dałaby niewątpliwie dobre rezultaty Reżyserią zajął się zdolny aktor Edward Doszla. Reżyser z zadania swego wybrnął szczęśliwie.

Sztuka jest bardzo krótka - dlatego dobrze było by wystawiać wraz z nią jakąś drugą lżejszą sztuczkę. Widzowie wychodzą z teatru nieco zdziwieni. - Dlaczego tak krótko? - pytają.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji