Artykuły

Warszawa. Konferencja EOG z udziałem wiceminister W. Zwinogrodzkiej

Konferencja "Ochrona dziedzictwa kulturowego i promocja kultury - podsumowanie programów dla obszaru kultury finansowanych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014" odbędzie się 27 września 2016 r. o godz. 11.00 w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Wydarzenie otworzą: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury Norwegii Bard Folke Fredriksen.

Program "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej"

Program "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego" finansowany jest w ramach Mechanizmu Finansowego EOG (projekty realizowane do 2016 r.), a jego celem jest rozwój dialogu międzykulturowego oraz tożsamości europejskiej opartej na zrozumieniu różnorodności kulturowej. Program ma charakter partnerski (wszystkie projekty realizowane są we współpracy z instytucjami z Państw-darczyńców, tj. Norwegii, Islandii i Liechtensteinu).

Budżet programu to 12,2 mln euro (11 mln euro z MF EOG i 1,2 mln z budżetu MKiDN). Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 90 proc., za wyjątkiem podmiotów podległych MKiDN, w przypadku których poziom dofinansowania wynosi 100 proc.

W ramach programu dofinansowano 62 projekty. Wśród nich: promocja krajowa i zagraniczna polskich i norweskich tańców ludowych (Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny), projekt "Świetlny most Toruń-Slemmestad" (Toruńska Agenda Kulturalna), projekt polegający na interdyscyplinarnych działaniach łączących szereg wątków, których motywem przewodnim jest postać wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina).

Program "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego"

Kolejny program to "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego NMF i Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2009-2014" (projekty realizowane są do 2017 r.). Jego celem jest ochrona, zachowanie i udostępnianie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń.

Aktualny budżet programu to 82 mln euro (70,2 mln euro z MF EOG i NMF i 11,8 mln euro z budżetu MKiDN). Poziom dofinansowania wynosi do 85 proc. całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu za wyjątkiem podmiotów podległych MKiDN, w przypadku których poziom dofinansowania wynosi 100 proc.

W ramach tego programu współfinansowane są działania takie jak: rewitalizacja, konserwacja, renowacja i adaptacja na cele kulturalne historycznych obiektów i zespołów zabytkowych wraz z otoczeniem; budowa, rozbudowa, remonty i przebudowa instytucji kultury; konserwacja zabytków ruchomych oraz rozwój zasobów cyfrowych w dziedzinie kultury.

Dofinansowano 22 projekty inwestycyjne. Przykłady: odtworzenie ze zniszczeń wojennych sklepienia w Kaplicy Najświętszej Marii Panny w Muzeum Zamkowym w Malborku, odtworzenie oryginalnych wnętrz Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie, przeprowadzenie prac budowlano-konserwatorskich w Teatrze Starym i Teatrze Juliusza Słowackiego w Krakowie, przygotowanie na potrzeby wystawy stałej Centrum Zajezdnia we Wrocławiu, utworzenie Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji