Artykuły

Katowice. Przyznano Nagrodę im. Jerzego Moskala

Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala wręczono w piątek w Muzeum Śląskim w Katowicach. Było to jedno z głównych wydarzeń czwartej edycji Festiwalu Nowej Scenografii, który odbywa się w Katowicach i potrwa do 25 września.

W kategorii dyplom magisterski - scenografia teatralna - zwyciężyły ex aequo Marta Kozera i Agata Roguska; w kategorii dyplom magisterski - scenografia filmowa - nagrodzono Magdalenę Wójcik; w kategorii dyplom licencjacki nagrodzona została Ewelina Bunia. Za najlepszą realizację teatralną uznano prace Agaty Andrusyszyn i Martyny Kander. W kategoriach dyplom magisterski - kostium oraz dyplom licencjacki - scenografia filmowa i najlepsza realizacja filmowa - nie przyznano nagród.

Prace dyplomantów i absolwentów uczelni artystycznych, a także debiutanckie scenografie zrealizowane w ciągu ostatnich pięciu lat oceniło jury konkursu, w którym zasiadali: Małgorzata Bulanda-Głomb, Agnieszka Kołodziej, Joanna Macha-Gąsiorowska, Jerzy Murawski i Przemysław Wojcieszek. Konkursowi jak co roku towarzyszy wystawa "Wymiary scenografii" prezentująca prace, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu.

Konkurs, organizowany przez Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego, upamiętnia zmarłego w maju tego roku w wieku 86 lat Jerzego Moskala - wybitnego scenografa, plastyka, twórcę i wieloletniego dyrektora Centrum Scenografii Polskiej - oddziału Muzeum Śląskiego.

Zasadniczą część festiwalu poprzedziły wydarzenia, które rozpoczęły się już 14 września. Odbywają się one m.in. w starej siedzibie Muzeum Śląskiego przy al. Korfantego w Katowicach, na katowickim rynku oraz w Strefie Kultury. Organizatorzy chcą udowodnić, że scenografię można postrzegać w szerszym kontekście, wychodząc poza gmach teatru - w przestrzeń publiczną. Hasło tegorocznego festiwalu to "Miejsca - nie-miejsca".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji