Artykuły

Opole. Premiery, wznowienia , występy gościnne

Premiery w "Kochanowskim" i w "Lalkach", powroty w "Ekostudio", wyjątkowy koncert w Filharmonii Opolskiej, królowie życia w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, do tego jeszcze więcej muzyki, spotkania wszelakie, projekty artystyczne. Opole znowu ma mnóstwo do zaoferowania miłośnikom kultury i sztuki.

Teatr im.Kochanowskiego

Po raz drugi na przestrzeni trzech tygodni "Kochanowski" wystawia premierę. W dodatku tym razem po raz pierwszy zobaczymy spektakl, którego reżyserii podjął się dyrektor teatru Norbert Rakowski.

"Uroczystość" opowiada o 60. urodzinach restauratora, który odnosi w życiu zawodowym sukcesy. Rodzina, którą spotyka się z tej okazji, nie do końca jest tak poukładana i pełna harmonii, jak się wydaje. Każdy skrywa własną tajemnicę, której nie odsłania, aby móc na co dzień funkcjonować, ale dochodzi do momentu, kiedy ta czara się przelewa.

- Każdy z nas chciałby być w takiej rzeczywistości czystą osobą, a niestety na karku nosi różne skazy i te skazy dopiero wychodzą. Nikt z nas nie chce się do tego przyznać. Dopiero jakiś silny moment, takie katharsis, które bohaterowie przeżywają, powoduje, że próbujemy się w jakiś sposób odciąć w lepszej lub łatwiejszej formie - tłumaczy reżyser.

Realizacja będzie nie lada zadaniem, gdyż w spektaklu występuje niemal cały zespół aktorski "Kochanowskiego" oraz kilku gości. Znana ze "Srebrnego tsunami" Katarzyna Osipuk i wspomniany Łukasz Konopka, są zatrudnieni od września. Gościnnie wystąpią Joanna Osyda (znana z tytułowej roli w serialu "Majka"), Karolina Kuklińska (debiutantka, studentka piątego roku PWST w Krakowie) oraz Gilles Chamboraire, który nie jest profesjonalnym aktorem, natomiast pracował dotychczas jako paryski model, znany jest w środowisku opolskich podróżników jako człowiek przygód i filozof.

Opolski Teatr Lalki i Aktora

Na deskach opolskich "Lalek" będzie można zobaczyć, jak stwarzany jest świat pełen różnorodności. Honorata Mierzejewska-Mikosza, autorka scenariusza i reżyserka spektaklu "Kolorowi ludzie", wyjaśnia, że do napisania sztuki zainspirowały ją pytania, które zadawał jej synek. - Maluchy stawiają ich wiele i oczekują na nie błyskawicznej odpowiedzi, a często nie jesteśmy w stanie im ich udzielić. Pytają o rzeczy trudne, a my dorośli nie wiemy jak wyjaśnić im je w przystępny sposób - mówi reżyserka spektaklu zaznaczając, iż sztuka ma pokazać wizję stworzenia świata i człowieka, w sposób zrozumiały dla kilkulatków. Dlatego też wykorzystane zostaną lalki, zabawki, a twórcy częściej posługiwać się będą obrazem, dźwiękiem i rekwizytami niż słowem.

W scenografii dominować będzie ogromna szafa z wieloma szufladami, która odzwierciedla archiwum świata, zaszufladkowanego i poukładanego, w którym każdy ma swoje miejsce. A jak zdradza reżyserka przełożenie rzeczy z jednej szuflady do drugiej zachwieje tą równowagą. Jedną z podstawowych idei, jakie przyświecają twórcom, jest oddanie w prosty sposób radości z odkrywania różnic istniejących w świecie.

Teatr Ekostudio

Trzeci z opolskich teatrów zaplanował dwa przedstawienia dość nietypowo, bo w poniedziałek. Tylko jedno zaprezentowane zostanie w jego siedzibie.

O godz. 18.37 w tamtejszym Cafe Gramofon rozpocznie się spektakl "Takie Małe Nic", a pod tym tytułem kryje się prawdziwa sentymentalna podróż. Na godzinę zabierze nas w nią Judyta Paradzińska odświeżając piosenki Hanki Ordonówny, gwiazdy przedwojennych kabaretów, a także opiekunki "Tułaczych dzieci". Dzięki widowisku w reżyserii Andrzeja Czernika nie tylko przypomnimy sobie stare szlagiery, ale przede wszystkim zobaczymy kobietę, głęboko doświadczonej przez zawieruchę II Wojny Światowej, ale też i kobietę naszych czasów, która potrafi kochać i poprzez miłość szuka dobra w drugim człowieku.

Natomiast nieco wcześniej o godz. 11 w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach ponownie zostaną wystawione "Przerzucane słowa" czyli spektakl na podstawie unikatowej dziś korespondencji jenieckiej powstańców warszawskich, przechowywanej w zbiorach muzeum. Zawiera ona wszystko to, co wtedy było dla jeńców, czyli sześciu tysięcy powstańców, najważniejsze. Występują: Anisa Raik, Beata Wnęk-Malec, Przemysław Czernik, Leszek Malec, Michał Świtała. Scenariusz i reżyseria: Andrzej Czernik, scenografia i kostiumy - Małgorzata Kowalcze, kompozycja świateł - Grzegorz Cwalina (...)

Klub Zebra

26 września o godz. 19 w klubie na Chabrach kolejna odsłona stand-up, tym razem w autorskim wydaniu. A wystąpi Rafał Rutkowski z programem "Wszystko przez Wi-Fi". Jako, że satyryk opowiada m.in. o legalizacji marihuany, walce seksu ze śmiechem i pyta czy warto depilować tyłek... to jest to event przeznaczony wyłącznie dla widzów pełnoletnich.Bilet Wstęp to w przedsprzedaży 25 zł, a w dniu występu 35 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji