Artykuły

Warszawa. Premiera "Piłkarzy" w Karuzeli

3 października o godz. 20 w Klubie Karuzela na warszawskim Bemowie odbędzie się premiera "Piłkarzy" Krzysztofa Szekalskiego w reżyserii Małgorzaty Wdowik.

W ramach projektu Warszawa.doc pokazujemy sztukę Krzysztofa Szekalskiego w reżyserii Małgorzaty Wdowik. Poddaje ona refleksji status piłkarzy jako herosów opresyjnej, heteronormatywnej kultury. Starannie wytrenowane i idealnie zdyscyplinowane ciała zawodników stają się ich jedynym sposobem komunikowania, który jednak zawodzi przy próbie indywidualnego mówienia o własnych doświadczeniach i poglądach.

"Piłkarze" to połączenie teatru dokumentalnego, treningu sportowego i performansu. Ciało piłkarza jest całkowicie zdyscyplinowane przez zasady na boisku oraz na treningach. Ciało piłkarza ma być pielęgnowane oraz dążyć do maksymalnej wydajności. Ciało piłkarza ma wyznaczoną wartość pieniężną i jest przedmiotem transakcji sprzedaży oraz kupna pomiędzy klubami piłkarskimi. Piłkarz to współczesny bohater heteronormatywnej kultury, którego wizerunek tworzony jest za pomocą powielanych w mediach obrazów ciała. Piłkarz nie powinien zabierać głosu w kwestiach nie mieszczących się w kształtowanym wizerunku, takich jak: homoseksualizm, depresja, obelgi rasistowskie etc. Piłkarz dla większości pozostaje niemy, a jego ewentualnym narzędziem buntu staje się jego ciało.

Od twórców:

Przeprowadzaliśmy wywiady z młodymi piłkarzami, rozmawialiśmy o ich doświadczeniach i o pracy z ciałem. W piłkarskim środowisku język/sposób mówienia o ciele jest wspólny, myśli się o nim jak o maszynie, narzędziu pracy. Natomiast brakuje piłkarzom słów, kiedy padają pytania o seksualność, znaczenie koloru skóry, emocje, doświadczenie ciała poza boiskiem. Szukając źródła ich motywacji i determinacji wiążącej się z przekraczaniem granic swojej fizyczności, seksualności i agresji wymierzonej we własne ciało, zadaliśmy sobie pytanie: dlaczego tak istotne w naszej kulturze jest powielanie wizerunku piłkarza i nie dopuszczanie żadnych odstępstw od normy?

***

PIŁKARZE

Bilety w cenie 15 zł można nabyć w klubie Karuzela (ul. Konarskiego 85) przed pokazem.

Pokaz: 3 października (poniedziałek) o godzinie 20:00 w klubie Karuzela (ul. Konarskiego 85).

--

Tekst: Krzysztof Szekalski

Reżyseria: Małgorzata Wdowik

Choreografia: Marta Ziółek

Reżyseria świateł/scenografia/kostiumy: Aleksander Prowaliński

Współpraca dramaturgiczna: Joanna Ostrowska

Asystent reżysera: Wiktor Bagiński

Obsada: Wiktor Bagiński, Dobromir Dymecki, Kacper Wdowik

Koordynacja produkcji: Karolina Pająk

Producent: Fundacja Teatru BOTO

Koproducent: TR Warszawa

Partnerzy: Bemowskie Centrum Kultury, Sopot Non-Fiction, Warszawa.doc

Czas trwania: ok. 60 min

Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji