Artykuły

Olsztyn. Premiera wg Singera w Teatrze Jaracza

Przed nami pierwsza w tym sezonie premiera w Teatrze Jaracza. "Sztukmistrz z miasta Lublina" jest bogaty treściowo, plastycznie i muzycznie. Reżyseruje Janusz Kijowski.

Podstawą libretta widowiska "Sztukmistrz z miasta Lublina" jest powieść Isaaka B. Singera. Żydowski pisarz urodził się w Polsce, a od 1935 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Pisał w języku jidysz. W 1978 roku został laureatem Nagrody Nobla. Singer jest autorem blisko 20 powieści, kilkunastu tomów opowiadań i opowieści autobiograficznych.

"Sztukmistrza z Lublina" do potrzeb sceny zaadaptowali Michał Komar i Jan Szurmiej. I to Szurmiej po raz pierwszy w Polsce wyreżyserował to widowisko. Jest zresztą autorem dziewięciu inscenizacji "Sztukmistrza z Lublina". W olsztyńskim widowisku zajmuje się ruchem scenicznym i konsultacjami judaistycznymi. Spektakl reżyseruje Janusz Kijowski, dyrektor Teatru Jaracza.

- W tekście Singera zafascynowało mnie coś innego, coś bardzo biblijnego i osobistego, to znaczy kondycja artysty, któremu może wydawać się, że równa się ze Stwórcą - mówi Kijowski. - Chcę widzom olsztyńskiego teatru opowiedzieć tę historię na nowo. Żebyśmy mogli wszyscy przenieść się w ten rozśpiewany świat chasydów, w świat, którego już nie ma.

Przypomnijmy, że muzykę do "Sztukmistrza z Lublina" skomponował Zygmunt Konieczny. W olsztyńskim spektaklu autorami aranżacji są Maria Rumińska i Marcin Rumiński.

Tytułowy sztukmistrz, czyli Jasza Mazur, to artysta żyjący na pograniczu światów - nie tylko różnych kultur, klas społecznych, ale też wiary i zwątpienia. Pożąda, grzeszy i kłamie, żeby spełnić swoje marzenia. W olsztyńskiej inscenizacji Jaszę gra Piotr Borowski, aktor, który przystał do zespołu tuż przed wakacjami.

- Jasza zaczyna dostrzegać fałsz, obłudę i powierzchowność swojej wiary, ale jednak nie odwraca się od Boga, tylko od jego pośredników - mówi o swojej postaci.

Na scenie obok niego zobaczymy m.in. Agnieszkę Castellanos-Pawlak, Katarzynę Kropidłowską, Jarosława Borodziuka, Cezarego Ilczynę i Dariusza Poleszaka. Patronat honorowy nad spektaklem objęło Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

W nowym sezonie Teatr Jaracza rozpoczął nową kampanię, mającą zdobyć mu nowych widzów. Są to plakaty, a raczej memy wykorzystujące grę słów i skojarzenia. Przykładem może być hasło "Mrożek to nie rodzaj lodów", zilustrowane wiadrem wypełnionym różowymi lodami. Memy, które obiegły błyskawicznie internet, wzbudziły gorącą dyskusję. Mają swoich zwolenników i przeciwników. I oto chodzi, bo teatr wszystkie działania reklamowe będzie prowadził pod hasłem skierowanym do widza: "U nas grasz główną rolę".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji