Artykuły

Wrocław. Spektakl w słuchawkach na otwarcie sezonu w Teatrze Współczesnym

Wrocławski Teatr Współczesny otwiera sezon artystyczny 2016/2017 spektaklem "Gwiazda", który widzowie obejrzą w słuchawkach. W planach jest sześć premier, festiwal dramatu, dni poświęcone patronom sceny i rozstrzygnięcie kolejnego konkursu dramaturgicznego.

- To dla nas ważny sezon, który jest podzielony na trzy bloki tematyczne. Kończymy cykl Strefy Kontaktu poświęcony naszym patronom, organizujemy ponownie konkurs dramaturgiczny i pokażemy nowe spektakle - zapowiedział na wtorkowej konferencji [na zdjęciu] dyrektor teatru, Marek Fiedor.

Teatr w słuchawkach

"Gwiazda", której premierę zaplanowano na sobotę 24 września, to adaptacja tekstu Helmuta Kajzara. Współczesny kontynuuje linię programową, która zakłada sceniczną adaptację dzieł swoich trzech patronów - prócz dramatów Kajzara, wystawiane będą teksty Tadeusza Różewicza i Tymoteusza Karpowicza.

Spektakl reżyseruje Krzysztof Czeczot, aktor filmowy (w "80 milionach" zagrał Józefa Piniora) i teatralny (Teatr Współczesny w Szczecinie, TR Warszawa), jest znany także z produkcji i reżyserii słuchowisk i spektakli radiowych oraz audiobooków.

Dźwięk będzie jednym z bohaterów tej premiery, każdy z widzów otrzyma na początku słuchawki. - Łączymy teatr dramatyczny z radiowym - mówi reżyser. - Widz sam może wybrać sposób uczestnictwa w spektaklu i odbioru tego, co się dzieje na scenie. Słuchawki umożliwią mu poznanie myśli, które kotłują się w głowie bohatera.

Czeczot zapowiada, że efekty dźwiękowe mają być jedynie wartością dodaną do gry aktorskiej.

W rolę Gwiazdy wciela się Maciej Tomaszewski, będzie to dla niego debiut w monodramie. Gra niespełnionego artystę, który toczy walkę między swoim światem wewnętrznym, a tym, co dzieje się wokół niego. Wchodzi w dialog z Tadeuszem Łomnickim, który grał Gwiazdę w Teatrze Polskiego Radia w 1976 roku (reżyserował Zdzisław Wardejn) - w spektaklu jest wykorzystane archiwalne nagranie.

To jeden z najczęściej wystawianych tekstów Helmuta Kajzara, pozbawiony linearnego początku i końca. Opowiada o człowieku znajdującym się na skraju szaleństwa, ogarniętym chorobliwym perfekcjonizmem.

9 października "Gwiazda" będzie transmitowana na antenie radiowej Dwójki.

Współczesny reklamuje tę premierę jako spektakl, w którym po raz pierwszy w Polsce został użyty dźwięk binauralny (przestrzenny). Jest nagrywany przy użyciu tzw. "sztucznej głowy", daje słuchaczowi wrażenie, jakby był otoczony przez dźwięki dobiegające z różnych stron. Jednak już kilkanaście spektakli przy użyciu tego efektu zrealizowała wrocławska grupa Ad Spectatores, pierwszy - "Hemofilię" - w 2012 roku.

Nowe spektakle i festiwale

Kolejną premierę - jej tekst został oparty dramatycznych, prozatorskich i poetyckich utworach Tadeusza Różewicza, a także udzielonych przezeń wywiadów - Teatr Współczesny zaplanował na 7 października. "Naukę chodzenia" na dużej scenie reżyseruje Paweł Miśkiewicz.

W planach jest także wystawienie tekstu Szymona Bogacza "Szaberplac, moja miłość" w reżyserii Bośniaczki Tanji Miletić Orucević (styczeń 2017), Natalia Sołtysik wyreżyseruje "Skrzywienie kręgosłupa" niemieckiej dramatopisarki Ingrid Lausund (marzec), natomiast Paweł Passini zaproponuje nową adaptację powieści Tomka Tryzny "Panna Nikt" (maj).

Między 6 a 9 października Współczesny zaprosi na Dni Patronów, podczas których będą pokazane nowe spektakle Miśkiewicza i Czeczota, z różewiczowską "Kartoteką" przyjedzie z Krakowa Teatr Ludowy, odbędzie się też czytanie dramatu Karpowicza "Zakup z dostawą na miejsce" w reżyserii Marka Fiedora.

Z początkiem grudnia zacznie się Festiwal Dramatu, na którym Marek Fiedor chce zaprezentować realizacje współczesnych polskich tekstów. Prócz inscenizacji utworów nagrodzonych w pierwszej edycji Konkursu Dramaturgicznego ("Garnitur prezydenta" Maliny Prześlugi w reż. Cezarego Ibera i "Silesia, silentia" Lidii Amejko w reż. Marka Fiedora), widzowie będą mogli zobaczyć m.in. spektakl duetu Strzępka i Demirski "Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!", "Wojny których nie przeżyłam" wyreżyserowane przez Weronikę Szczawińską na podstawie tekstu Agnieszki Jakimiak i "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej (reż. Radu Afrim).

Ten sezon przyniesie także kilka nowych sztuk zamówionych przez Współczesny w ramach drugiej edycji konkursu na współczesny polski tekst dramaturgiczny. Nagrodą jest wystawienie najlepszych utworów, werdykt poznamy w marcu przyszłego roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji