Artykuły

Gdańsk. W Miniaturze próbują "Taśmy gdańskie"

W Teatrze Miejskim Miniatura trwają próby sztuki "Taśmy gdańskie". Na ile z materiałów archiwalnych, doniesień prasowych, strzępków rodzinnej korespondencji i wspomnień żyjących można zbudować prawdziwy obraz człowieka? Tematem spektaklu Wojtka Zrałka-Kossakowskiego pt. "Taśmy gdańskie" jest pamięć.

Rodzinna, historyczna, polityczna. To spektakl o tym, jak te różne pamięci się uzupełniają i jak wchodzą ze sobą w spór. Kontekstem jest tu Gdańsk - bo mało które miasto w Polsce ma tak bogatą i skomplikowaną historię.

- Przygotowując się do tego spektaklu o powojennym Gdańsku, w którym jednym z bohaterów będzie mój zmarły w 1953 roku dziadek - wojewoda gdański w latach 1946-1950, wiele godzin spędziłem w archiwum i bibliotekach. Te archiwalia to fascynująca lektura - mówi reżyser i autor scenariusza. - Ale nie wiem jeszcze, co się z niej wyłania, bo tak naprawdę zasadniczym pytaniem scenariusza jest kwestia obiektywności pamięci. Czy obiektywna pamięć w ogóle może istnieć? Jak bardzo zapośredniczony mamy dostęp do faktów z przeszłości, czy w sposób nieunikniony skazani jesteśmy na pewna fabularyzację? Niezależnie od ilości, zdjęć, nagrań, artykułów, dokumentów, materiałów, podań, notatek, źródeł, zdjęć, archiwów - zawsze musimy dokonać jakiejś ich interpretacji, opowiedzieć sobie wyłaniającą się z nich historię, a taka historia nigdy nie będzie obiektywna.

Na jej kształt wpłyną nasze doświadczenia, wykształcenie, wychowanie, emocje - nasze przesądy. Tym bardziej, że mało jest w polskiej historii okresów, o których powiedziano tak dużo - a wiadomo w zasadzie tak niewiele. O niewielu też okresach opowiadać nam tak trudno bez wikłania się w schematy i bez powtarzania z góry ustalonych narracji. Nawet jeśli te narracje są słuszne.

Scenariusz powstawał we współpracy z grupą młodzieży, której zebrane historie rodzinne zostaną wykorzystane w przedstawieniu. Razem z historią Stanisława Zrałka stworzą mozaikę pamięci o powojennym Gdańsku.Występują: Jolanta Darewicz, Jakub Ehrlich, Wioleta Karpowicz, Wojciech Stachura, Andrzej Żak.

Premiera na początku listopada.

--

Na zdjęciu: próba spektaklu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji