Artykuły

Poznań. "Żabka" premierowo w Animacji

Zrealizowana w technice cieniowej "Żabka" otworzy nowy sezon artystyczny w Teatrze Animacji. Spektakl, który powstał na podstawie książek Maxa Velthuijsa, wyreżyserował Fabrizio Montecchi.

Punktem wyjścia do realizacji spektaklu "Żabka" były książki Maxa Velthuijsa, który za pomocą swoich ilustracji pomaga dzieciom na całym świecie zrozumieć otaczającą je rzeczywistość. W stworzonej przez siebie serii książek obrazkowych opowiada m.in. o tym, czym jest przyjaźń i miłość. Ale również nie omija tak trudnych tematów, jak tęsknota i śmierć. - W tych książkach problem pojawia się na początku, a sens pracy autora polega na tym, żeby w jak najprostszy sposób wyjaśnić dziecku relacje między postacią a problemem, np. miłością albo śmiercią. Pozwala zastanowić się nad tymi zasadniczymi pytaniami. Podobne zadanie ma też reżyser - tłumaczył na spotkaniu poprzedzającym premierę Fabrizio Montecchi.

Jego zdaniem siłą książek Velthuijsa (artysta za swoją serię publikacji o Żabce został laureatem przyznawanej przez IBBY Nagrody im. Hansa Christiana Andersena) jest również ich kompaktowość, pozwalająca dziecku na wielokrotne odtwarzanie przedstawionych w nich historii.

Montecchi zrealizował "Żabkę" w technice cieniowania, która w Polsce nadal nie jest popularna. Jak sam zaznacza, nie będzie to jednak tradycyjna wersja "ożywienia obrazu". - To, co teraz zmienia istotę teatru cieni, to próba poruszenia przestrzeni, gra wielkościami, zmniejszanie i powiększanie obrazów. Tradycja teatru cieni związana była z tym, że figura była przysunięta do ekranu. Jeden rozmiar pokazywany był w jednej przestrzeni - wyjaśniał. Fabrizio Montecchi od końca lat 70. związany jest z Teatro Gioco Vita z Piacenzy, gdzie odbyła się włoska premiera "Żabki". Sam projektuje i animuje lalki cieniowe, jest też pedagogiem.

Wybrana przez Włocha koncepcja wydaje się być niezwykle atrakcyjna, bo artysta nie tylko czerpie z tradycji, ale również, poprzez najnowsze zdobycze techniki, próbuje nawiązać dialog ze współczesnością. Animator cieni będzie bardziej niezależny, niż ma to miejsce w klasycznej technice. I swoją obecnością będzie mógł wypełniać przestrzeń, wykorzystywać ją na różne sposoby. - Gra proporcjami wpływa na emocje widza - zaznaczył reżyser.

Spektakl przeznaczony jest dla kilkuletnich dzieci (2-5 lat), w związku z czym każdy, nawet najmniejszy szczegół scenografii został przygotowany z myślą o nich. - Wszystkie elementy scenografii zostały zaprojektowane z myślą o ich komforcie, bo zależy nam na maksymalnej koncentracji dziecka - wyjaśnił reżyser. W związku z tym mali widzowie podczas spektaklu siedzieć będą na poduchach albo w ławeczkach, które, podobnie jak w szkole, dostosowane będą do ich wysokości.

"Żabka" to pierwsza z kilku zaplanowanych na ten sezon premier w Teatrze Animacji. W obecnym sezonie dyrektor Marek Waszkiel zaprosił do współpracy również m.in. japońskiego reżysera Tsubame Kusunoki, którego premierowy spektakl "Pory roku" zobaczymy pod koniec września. Gościem będzie także znany już poznaniakom Duda Paiva, który w 2015 roku podczas festiwalu Konteksty zaprezentował "Bękarta!". Tym razem obejrzymy spektakl Dudy, który wejdzie na stałe do repertuaru Teatru Animacji. Będą to "Opowieści niepamięci" oparte na starosłowiańskich legendach i mitach. To pierwszy spektakl Paivy przygotowany z myślą o najmłodszych.

***

"Żabka" na podstawie książek ilustrowanych Maxa Velthuijsa

reżyseria: Fabrizio Montecchi

Teatr Animacji, Scena Witraż

premiera: 22.09, g. 17 i 18

kolejne spektakle: 23.09, g. 9.30 i 11 oraz 27.09, g. 9.30

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji