Artykuły

Poznań. Spektakle Teatru 21 na "5 Zmysłach"

- Chcemy oddać głos, także medialny, osobom niepełnosprawnym. Pragniemy poznać i upowszechnić poglądy tych osób na prawo, gospodarkę czy seksualność - zapowiadają organizatorzy kolejnej odsłony projektu "5 Zmysłów". W tym roku odbędzie się pod hasłem "Tabu".

Na projekt "5 Zmysłów" składa się szereg wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, które dedykowane są osobom niepełnosprawnym. Za cel organizatorzy stawiają sobie wyrównanie szans w dostępie tych osób zarówno do życia kulturalnego, jak i społecznego.

Tematem szóstej edycji, która rozpocznie się 22 września, jest Tabu. - Pragniemy poznać poglądy osób niepełnosprawnych, ich sposób myślenia i funkcjonowania. Postaramy się, by wypowiedzi te zostały usłyszane. Rozpętamy w Wielkopolsce medialną dyskusję, w której niepełnosprawni zabiorą pełnoprawny głos - mówi Zuzanna Głowacka, koordynatorka tegorocznej edycji. Nadrzędnym zadaniem cyklu jest zaaranżowanie spotkania osób niepełnosprawnych z reprezentantami środowisk artystycznych i wymiana ich doświadczeń.

Warsztaty w ramach szóstej edycji dotyczyć będą: reportażu, słuchowiska radiowego i fotografii dokumentalnej. A powstałe podczas nich prace wykorzystane zostaną w listopadowym wydarzeniu finałowym, które każdorazowo jest widowiskiem z pogranicza muzyki, tańca, teatru i instalacji, współtworzonym przez osoby niepełnosprawne i artystów. W tym roku będzie to mobilna wystawa. - Treść wystawy stanowić będą fotografie i krótkie reportaże osób niepełnosprawnych. Część materiału zaprezentowana zostanie także w lokalnej prasie i radiu - wyjaśnia Zuzanna Głowacka.

Poza cyklami zajęć dotyczących reportażu wśród propozycji są także prelekcje i warsztaty dla licealistów, które poprowadzi Jerzy Łączny, dziennikarz Radia Merkury, oraz specjalne szkolenia dla instruktorów, które poprowadzą psychologowie, artyści i pedagodzy działający aktywnie w środowisku osób niepełnosprawnych, m.in. przedstawiciele Galerii Tak, Dobrej Kawiarni albo Teatru 21.

Wśród wydarzeń towarzyszących projektowi zaplanowano dwa spektakle wspomnianego Teatru 21, w reżyserii Justyny Sobczyk, znanej poznaniakom m.in. z realizacji "Ojczyzny" w Teatrze Polskim. 22 września na otwarcie festiwalu pokazany zostanie w CK Zamek spektakl "Upadki. Odcinek 2", a 24 września - "Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3" [na zdjęciu].

Teatr 21 powstał 10 lat temu. Tworzą go przede wszystkim uczniowie lub absolwenci Zespołu Społecznych Szkół Specjalnych "Dać Szansę" w Warszawie: osoby z zespołem Downa i autyzmem, które w spektaklach tych mogą przedstawić własny punkt widzenia świata.

***

"5 Zmysłów. Tabu"

inauguracja: 22.09

organizator: Stowarzyszenie Edukacyjne MCA w Poznaniu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji