Artykuły

Poznań. "Sceny myśliwskie..." na Poznań Pride Week

W sobotę, 24 września, przez Poznań przejdzie Marsz Równości. Ale już od tego weekendu - w ramach Poznań Pride Week - przez cały tydzień będą odbywać się pokazy filmowe, teatralne, warsztaty i dyskusje.

To już 13. Marsz Równości w Poznaniu, ale dopiero drugi organizowany przez poznańskie stowarzyszenie Grupa Stonewall, które walczy o prawa osób LGBT. Zeszłoroczny marsz okazał się wielkim sukcesem, wzięło w nim udział kilkaset osób. Do Poznania przyjechali goście z całej Polski. W marszu wziął udział - jako pierwszy prezydent polskiego miasta - Jacek Jaśkowiak.

Od zeszłego roku stowarzyszenie bardzo rozwinęło skrzydła. Ma już własną siedzibę na poznańskich Jeżycach, a aktywiści Grupy Stonewall postanowili zebrać pieniądze na Poznań Pride Week na platformie crowdfundingowej Polakpotrafi.pl. Zbiórka rozpoczęła się pod koniec lipca, udało się zebrać ponad 20 tys. zł.

Dzięki temu program "tęczowego tygodnia" będzie dużo bogatszy. Poznań Pride Week potrwa od 18 do 25 września. Gwoździem programu będzie Marsz Równości, który rozpocznie się 24 września o godz. 13. Marsz wyruszy z parku Marcinkowskiego do ul. Św. Marcin, a następnie al. Marcinkowskiego do placu Wolności, by ulicą Ratajczaka wrócić do al. Niepodległości i parku Marcinkowskiego.

Nowością jest piknik przedmarszowy, który odbędzie się w parku. Na gości Poznań Pride Week będzie tam czekać scena z DJ-em, strefa gastronomiczna, strefa jogi i fitnessu. Poznaniacy zobaczą występy drag queens.

Organizatorzy chcą, by razem świętowały całe rodziny. Dlatego pojawi się też strefa dla dzieci z wielkim dmuchanym zamkiem.

W ramach Poznań Pride Week 22 września odbędzie się też koncert "Miłość - to nie takie proste" w Teatrze Polskim. - Spektakl składa się z 16 utworów muzycznych i czterech aktów. Mówi o różnych obliczach miłości. Chcemy pokazać, że osoby LGBT funkcjonują tak jak inni. A relacje męsko-damskie, męsko-męskie i damsko-damskie są zasadniczo - jeśli chodzi o ten element uczuciowy - takie same. W spektaklu wykorzystamy teksty Tuwima, Osieckiej, Młynarskiego - mówił Andrzej Nowakowski, reżyser spektaklu.

W ramach Poznań Pride Week Teatr Polski trzykrotnie pokaże też swoją najnowszą sztukę "Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii" [na zdjęciu]. Spektakl będzie wystawiony 23, 24 i 25 września. We wszystkie dni - o godz. 19.

- To sztuka z okresu przed emancypacją środowiska LGBT. To polska premiera tekstu, który miał ogromne znaczenie dla emancypacji gejów w Niemczech. Opowiada o linczu, który dokonuje się na homoseksualnym chłopaku z Bawarii - mówi Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu.

Poznań Pride Week będą towarzyszyć m.in. tęczowy przejazd rowerowy z Areny do Nowej Gazowni 7,5-kilometrową trasą (18 września o godz. 13), warsztaty dotyczące coming outu prowadzone przez psycholożkę, dr Jowitę Wycisk (21 września o godz. 18), warsztaty dla lesbijek i kobiet biseksualnych (23 września o godz. 11), nauka salsy (23 września o godz. 16) i panel dyskusyjny na temat związków tej samej płci i ochrony przed dyskryminacją (24 września o godz. 11). Podczas Poznań Pride Week swoją premierę będą miały filmy fabularne z wątkami LGBT, wśród nich "Viva" i "Paryż 05:59". Pełny program wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej grupa-stonewall.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji