Artykuły

Śląsk. Premiery weekendu

W ten weekend możemy być świadkami aż trzech interesujących premier! Spektakle dla dzieci i dorosłych zadebiutują w Bielsku, Katowicach i Zabrzu.

Pierwszy z nowych tytułów zagości na afiszu Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Będzie to "Zielona Gęś" na podstawie tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w reżyserii Pawła Aignera, który potrafi wyczarowywać z, wydawałoby się, literackich ramotek, prawdziwe sceniczne cuda. Może mieliście okazję zobaczyć jego "Ballady i romanse" czy też "Pierścień i różę", które w ubiegłych sezonach miały swoje premiery w Banialuce? Obydwa spektakle były frapujące pod względem inscenizacyjnym, spójne, dowcipne i po prostu świetnie zagrane. Miejmy nadzieję, że "Zielona Gęś" również się taka okaże!

Reżyser, wraz ze scenografem Pavlem Hubicką, kompozytorem Piotrem Klimkiem oraz zespołem aktorów przeniosą nas w surrealistyczną przestrzeń kabaretu, do świata, w którym atmosfera powojennej Polski zmiesza się z duchem współczesności. Po tej zaskakującej rzeczywistości poprowadzi nas żywiołowy konferansjer.

Nie zabraknie poruszających piosenek, inteligentnych monologów i zabawnych popisów estradowych. Będą też, wykonane z najwyższą starannością, groteskowe lalki przedstawiające Hermenegildę Kociubińską, Psa Fafika czy Osiołka Porfiriona. Premiera w piątek 16 września o godz. 18. Kolejne pokazy od 20 do 23 września. Bilety: 20-30 zł. Na ten spektakl należy zabrać ze sobą młodzież, bo powstał z myślą właśnie o nich.

Premiera dla dzieci

Dzieci powinny nam towarzyszyć podczas sobotniej wyprawy do Teatru Żelaznego w Katowicach-Piotrowicach, gdzie aktorzy wystawią "Złotą rybkę" [na zdjęciu] braci Grimm w nowej, błyskotliwej adaptacji Marty Guśniowskiej, która wyrosła na prawdziwą królową sztuk dla dzieci i młodzieży. Spektakl reżyseruje Jacek Popławski, były aktor Teatru Ateneum w Katowicach, który od tego sezonu obejmie dyrektorskie stery w Teatrze Maska w Rzeszowie.

Jego inscenizacja umiejscawia bohaterów... w smażalni ryb w jednym z nadmorskich kurortów! To kochające się, niezamożne małżeństwo Rybaka i Baby, którzy prowadzą ów biznes. Rybakowi niczego do szczęścia nie brak, ale jego żona nieustannie czuje finansowy niedosyt. Jednak złowienie złotej rybki spełniającej życzenia, tylko pozornie rozwiąże ich problem. Premiera w sobotę 17 września o godz. 16. Bilety: 20 zł.

"Ciało moje" po raz pierwszy

Dorosłym teatromanom polecam wyprawę do Teatru Nowego w Zabrzu, gdzie w ten sam dzień o godz. 19 po raz pierwszy wystawiony zostanie spektakl "Ciało moje" w reżyserii Marka Pasiecznego na podstawie sztuki Marka Pruchniewskiego, która zwyciężyła w ubiegłym roku w konkursie na utwór dramatyczny dla Teatru TV zorganizowanym przez Telewizję Polską oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS z okazji 250-lecia Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce.

Jej bohaterka ma syndrom zamknięcia - jej sparaliżowane ciało jest nieruchome, a ona sama ma świadomość i żyje pełnią życia w jego wnętrzu. Nie może jednak posłużyć się nim w komunikacji ze światem. W zmaganiach kobiecie towarzyszy jej rodzina, przechodząca trudne momenty. Przykuta do łóżka Wiktoria próbuje zrozumieć, dlaczego stało się to, co się stało i czy może z tej tragedii wyniknąć coś dobrego. Przedstawienie będzie też można zobaczyć w niedzielę. Bilety: 35 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji