Artykuły

Kraków. Trzy finałowe spektakle konkursu Radia Kraków "Transfer 2016"

Z teatralnej sceny do radiowego studia - znamy już 3 finalistów drugiej edycji konkursu Radia Kraków na najważniejszy małopolski spektakl sezonu "Transfer 2016". Na liście finalistów znalazł się spektakl dla dzieci, poruszające widowisko o odchodzeniu i śmierci oraz adaptacja Szekspira.

Laureata poznamy 20 września.

Nagrodą w konkursie "Transfer 2016" jest przeniesienie zwycięskiego spektaklu teatralnego do radiowego studia i wyprodukowanie go w formie słuchowiska. Premierowo zaprezentowane zostanie ono podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia 2016 i na antenie Radia Kraków.

Podczas wyboru finałowej trójki "Transferu 2016", dla redakcyjnego jury najważniejsze były: artystyczna wartość spektaklu, ważność i nośność podejmowanych tematów, oryginalne brzmienie (muzyka, efekty akustyczne) oraz dbałość o słowo. Z listy nadesłanych na konkurs spektakli, po burzliwej dyskusji jury wybrało te, które spełniają te kryteria najpełniej.

To w kolejności alfabetycznej:

- "Miarka za miarkę" - spektakl w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, Teatr Ludowy,

- "O krasnoludkach, gąskach i sierotce Marysi" w reżyserii Iwony Jery, Teatr Bagatela,

- "Wszystko o mojej matce" w reżyserii Michała Borczucha, Teatr Łaźnia Nowa.

Spośród finalistów konkursu, najlepszy spektakl sezonu 2015/2016 wybierze kapituła

w składzie: prof. Małgorzata Sugiera (profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Katedry Performatyki na Wydziale Polonistyki), Anna Róża Burzyńska (teatrolożka, redaktorka "Didaskaliów"), dr Maciej Stroiński (filmoznawca, autor bloga "Teatr jest cute"), Wojciech Markiewicz (reżyser radiowy), Konrad Szczebiot (krytyk teatralny, doradca do spraw teatru oraz narodowych instytucji kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Ewa Ziembla (reżyser radiowy - Radio Kraków) i Justyna Nowicka (dziennikarka Radia Kraków, sekretarz kapituły konkursu). Laureat "Transferu 2016" ogłoszony zostanie na antenie Radia Kraków 20 września po godz. 21.00 w programie "Koło kultury".

Konkurs "Transfer 2016 - spektakl sezonu w Radiu Kraków", to druga odsłona cyklicznego konkursu Radia Kraków, które wzorem francuskiego radia publicznego raz w roku wyłania najważniejszy spektakl teatralny sezonu, który następnie realizowany jest w formie radiowego słuchowiska. Laureatem pierwszej edycji konkursu "Transfer 2015" był głośny spektakl Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego "Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!" Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji