Artykuły

Kalisz. Bogate plany Teatru im. Bogusławskiego

W sezonie 2016/2017 Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego zaprezentuje bardzo zróżnicowany repertuar: spektakle oparte zarówno na klasycznych tekstach dramatycznych, jak też nowych tekstach dla teatru, adaptacjach współczesnej i dawniejszej prozy, a także przedstawienie zbudowane w oparciu o metody wspólnotowej improwizacji.

Teatr, w poprzednich dwóch sezonach silnie eksponujący tematykę związaną z miastem, miejskością, Kaliszem, tym razem mocniej zaakcentuje związki z regionem (adaptacja "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej).

Na ten sezon zaplanowano pięć premier. Wszystkie planowane spektakle - niezależnie od ich estetycznej i tematycznej różnorodności, a także docelowej grupy wiekowej odbiorców - będą realizowały misję publicznej instytucji kultury, poruszając istotne tematy społeczne. Teatr będzie także kontynuował działania, które czynią tę instytucję otwartą i przystępną dla wszystkich mieszkańców Kalisza - poprzez organizację wydarzeń artystycznych, edukacyjnych i animacyjnych.

W Teatrze będziemy realizować projekty edukacyjne oraz projekt ZOBACZ USŁYSZ POCZUJ TEATR (spektakle dla dzieci i dorosłych z tłumaczeniem na Polski Język Migowy i z audiodeskrypcją dla osób niewidzących), a także program Mała Malarnia (towarzyszące wybranym przedstawieniom zajęcia artystyczne dla dzieci, których rodzice w tym czasie oglądają spektakl). Ponadto Teatr powróci do prezentacji tanecznych - w ramach programu Scena dla tańca pokażemy spektakl Kształt Rzeczy. O węglu i porcelanie w reżyserii Rafała Urbackiego, z choreografią i w wykonaniu Kai Kołodziejczyk, któremu będą towarzyszyły warsztat ruchowy i spotkanie z artystami.

**

PREMIERY

1. "Tragedia Coriolanusa"

Duża Scena

Premiera: 15 października 2016

Premiera studencko-seniorska i spotkanie z aktorami: 20 października 2016

Spektakl wyreżyseruje Marta Streker, debiutująca w zawodowym teatrze absolwentka wrocławskiej filii PWST, która pełniła m.in. funkcję drugiego reżysera przy głośnych Dziadach Michała Zadary (Teatr Polski we Wrocławiu) i współreżyserowała, wraz z Bartoszem Porczykiem, Amadeusza, przedstawienie dyplomowe absolwentów Wydziału Lalkarskiego z Wrocławia; stwo-rzyła też kilka projektów niezależnych.

Reżyserka zapowiada przedstawienie zrealizowane z szacunkiem dla oryginalnego tekstu Szekspira, skupione na pracy nad słowem i analizie dramatu, eksponujące problematykę władzy, napięcia pomiędzy wybitną jednostką a społeczeństwem. Klasyczny dramat w swojej oryginalnej, nieprzepisanej formie zostanie wystawiony z inscenizacyjnym rozmachem, a w spektaklu weźmie udział dwanaścioro aktorów kaliskiego Teatru. Skrupulatne podejście do tekstu nie oznacza jednak powrotu do archaicznych form inscenizowania Szekspira - Marta Streker sięgnie w swojej pracy po interesujące rozwiązania formalne związane z nowymi mediami.

[na zdjęciu próba czytana przedstawienia]

2. "Najgorszy człowiek na świecie"

Scena Kameralna

Premiera: 26 listopada 2016

Premiera studencko-seniorska i spotkanie z aktorami: 1 grudnia 2016

Autorską adaptację głośnej współczesnej powieści Małgorzaty Halber Najgorszy człowiek na świecie przygotuje w listopadzie w Kaliszu jedna z najbardziej docenianych obecnie polskich reżyserek. Anna Smolar była w ubiegłym sezonie wielokrotnie nagradzana za spektakle Aktorzy żydowscy z Teatru Żydowskiego w Warszawie czy Dybuk z bydgoskiego Teatru Polskiego.

Zapisana w książce opowieść o wychodzeniu z nałogu alkoholowego ma stać się dla reżyserki impulsem do opowiedzenia o społeczeństwie, którym kieruje nieustanne poczucie niższości i wstydu, upośledzające międzyludzkie więzi.

Anna Smolar podejmuje w swojej twórczości tematy, których teatralne przepracowanie uruchamia szczególny, terapeutyczny potencjał - a wszystko zostaje wyrażone w oryginalnym, typowym dla tej artystki języku scenicznym, wykorzystującym na równi doraźne odniesienia i wyrafinowaną grę z samą teatralnością.

Smolar zaprosiła do pracy nad spektaklem zespół swoich stałych współpracowników: scenografkę Annę Met, reżysera świateł Rafała Paradowskiego i kompozytorkę Natalię Fiedorczuk (znaną także z zespołu Natalie and the Loners).

3. "O dziewczynce, która podeptała chleb"

Duża Scena

Premiera: 25 lutego 2017

Lutowa premiera na Dużej Scenie wpisuje się w konsekwentnie realizowany w Kaliszu nurt artystycznych, wartościowych przedstawień dla młodej i najmłodszej publiczności. Po spektaklach dla najnajów i kilkulatków przyszedł czas na spektakl dla widzów w wieku 7-12 lat.

Przemysław Jaszczak, reżyser młodego pokolenia, intensywnie współpracujący z teatrami w całej Polsce, wyreżyseruje spektakl inspirowany klasyczną baśnią Hansa Christiana Andersena

O dziewczynce, która podeptała chleb. Scenariusz przygotuje, specjalnie na zamówienie kaliskiego Teatru, jedna z najważniejszych polskich dramatopisarek - Magda Fertacz, laureatka pierwszej edycji prestiżowej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Przedstawienie ma otworzyć rozmowę z młodszymi widzami na tematy, z którymi stykają się na co dzień, ale nieczęsto mają okazję o nich szczerze podyskutować - tematy takie jak bieda, wykluczenie, nierówności społeczne. Jednocześnie spektakl zrealizowany zostanie w atrakcyjnej, widowiskowej formie scenicznej.

4. "Noce i dnie"

Scena Kameralna

Premiera: 8 kwietnia 2017

Premiera studencko-seniorska i spotkanie z aktorami: 13 kwietnia 2017

Sebastian Majewski wyreżyseruje autorską adaptację Nocy i dni Marii Dąbrowskiej. Jedna z najwybitniejszych polskich powieści nieodłącznie związana jest z Kaliszem i jego okolicami - ze względu na pochodzenie Dąbrowskiej i miejsce, w którym osadziła akcję swojego dzieła. Epicka saga, przedstawiająca życie rodziny Niechciców, w misterny sposób splata tematykę egzystencjalną i społeczno-historyczną. Spektakl w kaliskim Teatrze ma się stać próbą połączenia żywiołu nowoczesnego teatru z potrzebą snucia i słuchania opowieści; odnowioną formą narracyjną. Sebastian Majewski - reżyser, dramatopisarz i dramaturg, dyrektor teatrów (wsławiony sukcesami Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, następnie wicedyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, obecnie dyrektor artystyczny Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi) - jest specjalistą od adaptacji epickich powieści (wystarczy przypomnieć jego udział w głośnych spektaklach Jana Klaty: Trylogii czy Ziemi obiecanej). Noce i dnie w jego interpretacji mają stać się kameralną, rozpisaną na trzy pokolenia opowieścią o mierzeniu się z indywidualnym losem, o doświadczaniu życia - poprzez jego prozę, fantazję o nim i nim rozczarowanie.

5. Spektakl Wojtka Ziemilskiego

Scena Kameralna

Premiera: 6 maja 2017

Premiera studencko-seniorska i spotkanie z aktorami: 11 maja 2017

Ostatnią produkcję sezonu 2016/2017 przygotuje Wojtek Ziemilski, który współpracował już z kaliskim Teatrem w ramach projektu Kalisz: laboratorium dla przyszłości, realizując odcinek zatytułowany Przyszły niedokonany. Artysta jest jednym z najoryginalniejszych twórców polskich sztuk performatywnych: tworzy dzieła z pogranicza teatru, performance'u i sztuk wizualnych; pisze, reżyseruje, jest kuratorem, aktywnie przełamuje bariery pomiędzy teatrem instytucjonalnym, sceną niezależną i tańcem współczesnym. Współpracował z TR Warszawa, warszawskim Nowym Teatrem, Komuną/Warszawa, licznymi festiwalami i galeriami sztuki. Do jego najgłośniejszych prac należy doceniania w kraju i za granicą Mała narracja oraz zrealizowany w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego spektakl W samo południe. Spektakle Wojtka Ziemilskiego powstają w oparciu o oryginalne techniki pracy scenicznej - jak na przykład metoda devised theatre - niezależne od tekstu, uwalniające twórczy potencjał zespołu aktorskiego. Przedstawienie, które Ziemilski przygotuje w Kaliszu, będzie kontynuacją jego pracy na obszarze badania fenomenu wspólnoty i wspólnotowości.

**

WYDARZENIA OKOLICZNOŚCIOWE

1. Rozpoczęcie sezonu

W pierwszy weekend nowego sezonu przypomnimy naszą ostatnią premierę z sezonu poprzedniego, czyli "K. albo wspomnienie z miasta" (Scena Kameralna, 16.09 godz. 19.00; 17.09 godz. 19.00; 18.09 godz. 17.00 + Mała Malarnia). Natomiast uroczyste otwarcie sezonu 2016/2017 uczcimy dodatkowo, biorąc udział w Nocy Kultury. Teatr, włączając się w działania zainicjowane przez Urząd Miejski w Kaliszu, zaprezentuje m.in. sceniczne czytanie dramatu Wojciecha Bogusławskiego "Szkoła kobiet" w reżyserii Marty Streker. Choć aktorzy nie znają tekstu na pamięć i posługują się trzymanymi w ręku egzemplarzami, to jednak w tej formie prezentacji sztuki widać już zarys ról i koncepcji reżyserskiej. Zapraszamy 17 września o godz. 21.00 na plenerową Letnią Scenę Teatru.

2. 80-lecie Teatru

12-14 listopada 2016

W 2016 roku przypada 80. rocznica odbudowania gmachu Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Do tego, że teatr powstał z ruin, przyczynili się mieszkańcy miasta, którzy w dużej mierze sfinansowali jego budowę. Swój udział w tworzeniu Teatru mieli wybitni fachowcy: Czesław Przybylski (zaprojektował budynek), Juliusz Żórawski (projektował wnętrza), Karol Frycz (wyposażył scenę); a pierwszym dyrektorem Teatru był słynny Iwo Gall.

Po 80 latach Teatr nadal jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Kaliszu. Z okazji rocznicy zorganizujemy trzydniowe wydarzenie kulturalne, które przypomni o tym, w jaki sposób powstał ten wyjątkowy gmach. Między 12 a 14 listopada mieszkańcy Kalisza (i goście) będą mogli przekonać się, że mówienie o historii teatru może być pasjonujące, a zwykły - jak by się mogło wydawać - obiekt, który codziennie widują, kryje w sobie wiele fascynujących opowieści i faktów. W ramach obchodów zaprosimy m.in na pokaz projekcji multimedialnych na fasadzie budynku oraz uroczystą galę. Z tej okazji zostanie również wydany obszerny polsko-angielski album. Chcielibyśmy, aby budynek teatralny oraz jego twórcy zyskali należne im miejsce w historii polskiej architektury.

3. Urodziny Bogusławskiego

24-26 marca 2017

Wiosnę w Teatrze zainaugurujemy z przytupem - w atmosferze lekkiej i przyjemnej. Po raz trzeci wyprawimy Urodziny Bogusławskiego. Weekend 24-26 marca będzie obfitował w wydarzenia artystyczne i wiele atrakcji dla widzów. Urodziny mają symbolicznie upamiętnić patrona Teatru i jeszcze bardziej przybliżyć kaliski Teatr publiczności, a ponadto są one swego rodzaju wstępem do majowego święta, czyli Kaliskich Spotkań Teatralnych. Co roku program Urodzin jest pełen niespodzianek. Podczas poprzednich edycji zaprosiliśmy kaliszan m.in. na nocne zwiedzanie Teatru z aktorami, kiermasz teatralny, grę terenową, projekcje bajek z dubbingiem i muzyką na żywo, a także wernisaże, koncerty i imprezy taneczne. Z pewnością i tym razem będzie warto odwiedzić Teatr i dać się porwać w wir świętowania.

***

57. KALISKIE SPOTKANIA TEATRALNE

13-21.05.2017

Trudno sobie wyobrazić sezon teatralny w Kaliszu bez najstarszego festiwalu teatralnego (i jedynego festiwalu sztuki aktorskiej) w Polsce. Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej to od dziesiątek lat ważne i wyjątkowe wydarzenie. Każdego roku festiwal prezentuje aktualne trendy i nowe kierunki rozwoju polskiej sztuki aktorskiej.

57. KST rozpoczną się w połowie maja. Przez dziewięć kolejnych wieczorów Kalisz znów będzie żył teatralnym świętem. Najciekawsze polskie premiery sezonu, interesujące propozycje inscenizacyjne i przede wszystkim aktorzy - zarówno ci z imponującym scenicznym dorobkiem, mistrzowie, jak i młodzi najzdolniejsi przedstawiciele aktorskiego fachu. Warto zaznaczyć w kalendarzu daty 13-21 maja i przekonać się, czym - a przede wszystkim kim - tym razem festiwal zachwyci swoją wierną publiczność.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji