Artykuły

Warszawa. Premiery w STUDIO teatrgalerii

STUDIO teatrgaleria - to nowa nazwa Teatru Studio. Ma ona pokazać kierunek, jaki obrała nowa dyrektorka artystyczna Natalia Korczakowska.

Reżyserka, odwołując się do słowa "studio" jako pracowni artysty, zaprasza do pracy twórców, którzy mają tu pogłębiać swoje poszukiwania. W tym sezonie pracownię artystyczną zajmującą się tematem wirtualnej rzeczywistości poprowadzi reżyser Krzysztof Garbaczewski. Ze sceną zwiąże się także pianista Marcin Masecki, który będzie odpowiedzialny za muzyczny profil teatru. Na cały sezon zaplanowanych jest osiem premier, do końca tego roku zobaczymy trzy. Do repertuaru wejdzie też spektakl "Jakobi i Leidental", który dotąd był grany w Teatrze Powszechnym. Drugą działalnością, równie ważną jak teatr, mają być sztuki wizualne, które w Galerii Studio będzie prezentowała jej kuratorka Dorota Jarecka.

"Jakobi i Liedental"

Spektakl gościnny: 20-21 września

Dwaj przyjaciele od lat spędzają wspólnie czas, pijąc herbatę i grając w domino. Wszystko zmienia się, gdy jeden z nich postanawia "zacząć żyć pełnią życia". Jakie konsekwencje przyniesie ta decyzja? Czy rzeczywiście szczęście jest na wyciągnięcie ręki? Sztukę Hanocha Levina - jednego z najważniejszych izraelskich dramatopisarzy, autora "Kruma" i "Pakujemy manatki", wyreżyserował Marcin Hycnar. W Warszawie grana była dotąd w Teatrze Powszechnym, teraz będzie można ją zobaczyć gościnnie w Studio. Marcin Hycnar za spektakl dostał m.in. nagrodę na Festiwalu Forum Młodej Reżyserii 2014 w Krakowie. Przedstawienie było też wyróżnione podczas Międzynarodowego Festiwalu Hanocha Levina w Teatrze Camerii w Tel Awiwie w 2015 roku.

"Jakobi i Leidental" Hanocha Levina, reżyseria: Marcin Hycnar, scenografia: Julia Skrzynecka, muzyka: Czesław Mozil, Filip Kuncewicz, występują: Katarzyna Herman, Jacek Braciak, Michał Sitarski.

***

"Jaskinia"

Premiera: 1 listopada

Motyw jaskini przywołuje opowieść o legendarnych młodzieńcach z 18. sury Koranu, którzy uciekając przed prześladowaniem, znaleźli schronienie i spoczynek w grocie. Zasnęli, nie przeczuwając, że ich sen będzie trwał tak długo, że w istocie staną się nieśmiertelni. Jaskinia jest miejscem snu, umierania, ale też narodzin nowego życia. To kapsuła, w której człowiek wylęga się na nowo. Wiąże się to jednak z koniecznością wejścia w głąb siebie. Przedstawienie inspirowane jest m.in. "Ślubem" Witolda Gombrowicza i "Notatkami z podziemia" Fiodora Dostojewskiego.

"Jaskinia", scenariusz i reżyseria: Arkadiusz Tworus, scenografia: Przemek Czepurko, muzyka: Marcin Zabrocki, występują: Ewa Błaszczyk, Paweł Smagała (gościnnie), Andrzej Szeremeta (gościnnie).

***

"Bydło"

Premiera: 16 grudnia

Radykalizacja postaw, podążanie za "mocnymi ludźmi", którzy zaprowadzą porządek, pogarda współczesnych społeczeństw dla politycznej poprawności czy zwykłej przyzwoitości, lęk przed obcymi, zohydzenie wszelkich autorytetów, rozhuśtanie nastrojów roszczeniowych i klaustrofobiczny egoizm. Źródło tych zjawisk tkwi w gniewie i frustracji społeczeństwa, a te biorą się z poczucia bezradności, gdy kartka wyborcza nie ma żadnego wpływu na naszą sytuację, gdy "zmiana" oznacza tylko przyklejenie nowej etykiety.

Szczepan Orłowski w dramacie "Bydło" nie dotyka wprost kwestii politycznych. Bohaterowie - być może tylko symbolicznie - mordują swoich rodziców, by przez to odciąć pępowinę ciągłości, zmieść stary porządek, przejść radykalny proces indywiduacji, aby odzyskać podmiotowość.

"Bydło", tekst: Szczepan Orłowski, reżyseria: Jacek Poniedziałek, dramaturgia: Jędrzej Piaskowski, scenografia i kostiumy: Michał Dobrucki, muzyka: Piotr Szwajgier. Występują: Agata Góral, Monika Krzywkowska, Hanna Maciąg (gościnnie), Monika Obara, Marcin Bosak, Krzysztof Dracz (gościnnie), Krzysztof Strużycki.

***

"Po wiecu"

24 września -2 5 listopada

Wystawa "Po wiecu" zaprezentuje stanowiska artystów wobec problemu masowego uczestnictwa. Galeria pokaże prace, które powstały w Meksyku, Berlinie, Kijowie, Londynie, Budapeszcie, Nowym Jork i Warszawie. Są to zapisy akcji w przestrzeni publicznej, filmy i zdjęcia dokumentujące manifestacje i protesty, a także prace w sposób metaforyczny odnoszące się zjawiska masowości.

W filmie Tomasa Rafy z 2014 roku burzy się kijowski Majdan, rok później artysta filmuje walki o Słowiańsk w czasie wojny o wschodnią Ukrainę. W 2015 roku jest w Bratysławie, przez którą przechodzi marsz nacjonalistów, i w obozach dla uchodźców w Grecji oraz na granicy serbsko-chorwackiej, pokazując, że granica Europy to dzisiaj płot i tłum napierających ciał.

Artyści rejestrują formy oporu także te nieznaczne i niezmieniające układu globalnych sił, mówią o problemie estetyzacji tłumu przez politykę i sztukę czy uświadamiają, że pojawiła się turystyka do miejsc zamieszek, "riot tourism".

Inspiracją dla wystawy była rocznica polskiego Października. 24 października 1956 roku nowo wybrany sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka podczas wielotysięcznego wiecu, przemawiał z Trybuny Honorowej na placu Defilad, ogłaszając liberalny kurs polityczny. Kluczowe wydarzenie polskiej Odwilży oznaczało także początek jej końca - skończ się czas buntu, zaczęła się normalizacja.

Artyści: Ewa Axelrad, Artur var Balen/Tools for Action, Przemysław Branas, Karolina Breguła, Christo i Jeanne-Claude, Minerva Cuevas, Gluklya/Natalia Pershina-Yakimanskaya, Eva Grubinger, KwieKulik, Dominik Lejman, Csaba Nemes, Anna Niesterowicz, Marta Popivoda, Tomas Rafa, R.E.P., Jadwiga Sawicka, Piotr Uklański, Marta Wódz, Zuza Ziółkowska/Hercberg, Artur Żmijewski.

Kuratorki: Dorota Jarecka, Barbara Piwowarska.

Otwarcie: 24 września.

Interwencja grupy R.E.P.: godz. 18-20.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji