Artykuły

Opole. Teatru Lalek plany na nowy sezon

Dyrektor Krystian Kobyłka we wrześniu zaprasza na trzy premiery, ale w nadchodzącym sezonie artystycznym w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora szykuje się jeszcze wiele innych atrakcji.

- Na początek sezonu wracamy do spektaklu "Idziemy po skarb", a wracamy do niego z wielu powodów - zapowiada dyrektor. - Po pierwsze chcieliśmy małym dzieciom, w wieku przedszkolnym dać nowe dla nich przedstawienie i doszliśmy do wniosku, że idealna będzie realizacja w konwencji klasycznego teatru lalek z parawanem i obecnymi wyłącznie lalkami na tym parawanie. Takich przedstawień jest coraz mniej w Polsce. Ponadto dzieci niezwykle utożsamiają się z postaciami, nie widząc aktora.

Premiery

17 września odbędzie się premiera spektaklu "Mała mysz i słoń do pary". Autorką tekstu jest Marta Guśniowska, a reżyseruje Agata Kucińska. 24 września z kolei premiera "Kolorowych ludzi" - scenariusz i reżyseria Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy. Twórcy spektaklu odwołują się do tematu stworzenia świata.

Ponadto 19 listopada odbędzie się premiera realizacji "Śmierć przychodzi w środę" Agaty Dudy-Gracz w koprodukcji OTLiA z Teatrem im. Jana Kochanowskiego, która będzie miała miejsce w obu teatrach. Możliwe, że w spektaklu pojawią się lalki. Będzie to propozycja dla osób dorosłych i pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Opolu.

Pojawi się również dobrze znany opolskiej widowni Paweł Aigner, który zrealizuje "Szelmostwa Skapena" Moliera.

A w związku z 800-leciem Opola, planowane jest przywrócenie "Misterium drogi świętego Wojciecha". Jeśli będzie to możliwe, miałoby mieć miejsce na schodach prowadzących do kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha.

Festiwal

W maju odbędzie się 28. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek.

- W związku z tym, że w przyszłym roku przypada 80-lecie istnienia naszego teatru, festiwal trochę wydłużymy - zapowiada Krystian Kobyłka. - Potrwa on od 5 maja do 13 maja.

Aktualnie trwają rozmowy z teatrami zagranicznymi i prace przygotowawcze. Dyrektor zapowiada również nietypową wystawę i publikację w formie książki. Zapowiada, że nie będzie to publikacja skupiająca się na historii teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji