Artykuły

Królowa śniegu

WIDOWNIĘ wypełniają szczelnie - mamusie, tatusiowie - a przede wszystkim dzieci. Ich niecierpliwe głosiki rozlegają się podczas przerw... kiedy się już zacznie? A gdy rozsuwa się kurtyna i na scenie rozgrywa się pełna napięcia historia dwojga małych jej boha­terów, słychać pytania: - Mamu­siu, czy ona odnajdzie Kaja?... Czy Kasia nie zmarznie?... Tatusiu, mu­sisz mi to wszystko narysować w domu, żebym lepiej zapamiętał.

Masz rację mały widzu - warto zapamiętać tę piękną bajkę "KRÓLOWA ŚNIEGU" według J. CH. ANDERSENA, w opracowaniu E. SZWARCA, a wystawioną przez TEATR KUKIEŁKOWY "BAJ". Przemawia z niej mądrość wiel­kiego bajkopisarza, który tak świetnie umiał podpatrzyć życie i zawsze brać w obronę uciśnionych i pokrzywdzonych, wydobywać pier­wiastki dobra, a wyszydzać zło. Podkreślać szlachetność, bezinteresowność i szczerość ludzi pro­stych, chłoszcząc egoizm, pyszałkowatość, służalstwo bogaczy.

Dwa światy

W "KRÓLOWEJ ŚNIEGU" prze­ciwstawione zostały te dwa światy. "Radca handlowy" - bo­gacz, wierzący jedynie w potęgę pieniądza, pod którego wpływem znajduje się również "król", staje się przyczyną zmartwień dobrych, prostych i choć niezamożnych, lecz gardzących jego bogactwem ludzi. Za sprawą "radcy" "Królowa Śnie­gu" zamienia serduszko małego Ka­ja w lodowaty sopelek i zabiera chłopca do swego pałacu, gdzie nikt "nie zna zmartwienia, nie zna za­wodu, bo zamiast serca ma bryłkę lodu"1.

Lecz Kasia postanawia odszukać braciszka i wyrusza w długą i tru­dną podróż. Przeszkody na drodze dzielnej dziewczynki piętrzą - lu­dzie źli. Pomagają jej - dobrzy lu­dzie i dobre zwierzęta, a nawet "Mała Rozbójniczka", gdy "radca" or­ganizuje napad zbójców dla ujęcia dziewczynki.

W baśni tej zwycięża głęboki sens refrenu piosenki, który dzieci na widowni z zapałem powtarzają za upostaciowanym w sztuce bajkopisarzem, wiążącym słowem i pieśnią poszczególne obrazy:

"Gorące serca, zwalczają wszelkie przeszkody,

Znajdą zbłąkanych w świecie dale­kim, stopią polarne lody".

Kasia wreszcie dociera do lodowego pałacu, swym uczuciem rozgrzewa serduszko Kaja i dzieci szczęśliwe wracają do opiekującej się nimi Babuni.

Kilka usterek lecz całość b. dobra

BAŚŃ ta, zawierająca wiele czynników wychowawczych i aktualnych problemów walki z ginącym światem kapitalistycznym, walki o prawdę i sprawiedliwość, wystawiona została bardzo starannie. Doskonałym odtwórcą postaci bajkopisarza jest J. DARGIEL. Wyraziście brzmią głosy niewidzialnych aktorów - ukrytych za sprawnie poruszającymi się kukiełkami. Na podkreślenie zasługują teksty piosenek K. JEZIERSKIEJ.

Pewne zastrzeżenia można by mieć jednak do interpretacji postaci "króla", która czyni zeń jedynie śmieszną, bezwolną i raczej dobroduszną istotę. Zbyt szybkie i mało tłumaczące jest przeistoczenie się "Małej Rozbójniczki" w dobrą i grzeczną dziewczynkę. Powtarzane przez "Bajkopisarza", wielokrotnie słowa "snip, snar, snurre... bajka nam je wytłumaczy" - nie znajdują jednak zrozumiałego wyjaśnienia dla dzieci, które zapytują o nie starszych, wprowadzając ich również w kłopot.

Kukiełki, ich mechanizacja, a zwłaszcza śliczna oprawa dekoracyjna (obraz zimy zyskuje oklaski przed otwartą kurtyną) są dowodem rozwoju i możliwości, jakimi obec­nie rozporządza teatr "Baj", chociaż walczy on jeszcze z niejednymi trudnościami, zwłaszcza lokalowymi Zmiany te jednak są znamienne dla tych, którzy pamiętają występ "Baja" w latach przedwojennych kiedy jakże to skromniutka przenośna scenka wędrowała po dzielnicach robotniczych, wychowując i rozweselając smutne dzieciństwo ówczesnej dziatwy.

I jeszcze jedna uwaga na zakończenie. Teatr kukiełkowy ma te wa­lory, że cieszy zarówno dzieci jak dorosłych, a jego wartości trafić powinny do psychiki widza. Przyprowadzanie jednak na przedstawienie już dzieci 3-letnich, a czasem nawet młodszych, mija się z celem, o czym często nie pamiętają rodzice szukający rozrywki dla swych pociech.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji