Artykuły

Depesza choinkowa bawi młodych widzów w Arlekinie

TEATR Lalek "Arlekin" pracu­je intensywnie i planowo. Ażeby rozszerzyć zasięg swojej działalności ostatnio wyłonił on z siebie trzy zespoły artystyczne, z których jeden gra w stałej siedzibie (Piotrkowska 150), drugi występuje w rozlicznych świetlicach fabrycznych, z takimi sztukami, jak "Sambo i lew", "Złota rybka", trzeci zaś brał udział w noworocznych imprezach dla dzieci w Pałacu Zimowym TPD.

Niedawno wystąpił "Arlekin" z nową sztuką. Jest to wesoła barw­na "Depesza choinkowa" według znanej powieści Gajdara pod tyt. "Czuk i Hek" w opracowaniu A. Ryla-Krystianowskicga, a w reżyserii L. Niedźwiedzkiego.

Treścią, tego widowiska są dzieje dwóch chłopców, którzy na zapro­szenie ojca-geologa mieli wyjechać do niego na Nowy Rok w góry.

Chłopcy nie oddali matce drugiej depeszy, w której ojciec odwołuje swoje zaproszenie - i wynika przez to cała seria niespodzianek i przy­gód: bo kiedy po długiej jeździe ro­dzina przybywa do odległego schroniska, w którym mieści się placówka geologiczna, zastaje ją zamknię­tą, a dalszy ciąg tej historii trzyma w napięciu małych widzów, którzy tłumnie zapełniają widownię "Arle­kina".

"Depesza choinkowa" - widowis­ko przeznaczone dla dzieci na okres świąteczny, noworoczny i ponowo-roczny - przygotowane zostało dosyć pospiesznie i dlatego nie jest to najlepsze przedstawienie, jakie wi­dzieliśmy w "Arlekinie". Niemniej poziom, jego jest na ogół równy. Du­żo inwencji reżyserskiej, dużo pomysłowych "tryków" (jazda taksówką, podróż pociągiem itd.), które znajdują pełne uznanie widowni.

Lalki-pacynki udane. Rażą, jed­nak użyte w jednym, z pierwszych obrazów maski o niemile zdeformo­wanych rysach. Uważamy, że maski te powinny być bardziej realistyczne i takie przy tym, żeby wyrabia­ły estetyczny smak małych widzów.

"Depesza choinkowa" jeszcze przez parę tygodni cieszyć będzie oczy i serca naszych milusińskich. Następnie wejdzie na afisz Teatru "Arlekin" opracowywana już, współczesna, dydaktyczna sztuka, osnu­ta na tle stosunków panujących w dzisiejszej wsi - "Jaś traktorzy­sta".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji