Artykuły

Poznań. Do wzięcia lokale na działalność kulturalną

Miasto wynajęło już część lokali przeznaczonych na działalność kulturalną. Ale niektóre są jeszcze wolne i nadal można się o nie starać. Oferta jest aktualna do końca września.

Z nowym programem "Poznań: dobry adres dla kultury" wystartowały w połowie lipca miejski wydział kultury i Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Projekt składał się z dwóch konkursów. Pierwszy dotyczył wynajmu lokali dla twórców i animatorów kultury - umożliwiał wynajęcie na korzystnych warunkach 16 lokali o różnej powierzchni i różnym standardzie na Jeżycach, Łazarzu, Starym Mieście i na Grunwaldzie. - Mamy sporo pustych lokali użytkowych. Skoro nie możemy ich dobrze sprzedać, to lepiej wynająć je na preferencyjnych warunkach, żeby się coś tam działo - mówił wówczas Michał Prymas z zarządu ZKZL.

Trzy złote za metr

Stawka czynszu wynosi maksymalnie 3 zł za metr kw. Do tego trzeba dodać koszty utrzymania lokalu i koszty niezbędnego remontu. Warunkiem uzyskania lokalu jest jednak przedstawienie programu działań kulturalnych, które mają się w nim odbywać. Decyzję o tym, z kim podpisać umowę, podejmuje ZKZL na podstawie rekomendacji wydziału kultury.

- Do tej pory wynajętych zostało pięć lokali - mówi rzeczniczka ZKZL Magdalena Gościńska. - Znajdują się one przy ul. Grottgera, Chociszewskiego, Ratajczaka, Gorczyczewskiego i Wodnej. O ten ostatni lokal walczyło aż sześciu zainteresowanych - dodaje Gościńska. - Tu wnioski są już zaakceptowane, teraz będziemy przygotowywali umowy najmu.

Do wzięcia pozostało jeszcze 11 pomieszczeń m.in. przy ul. Marcinkowskiego, Jackowskiego, Kościuszki, Różanej, Głogowskiej, Chwiałkowkiego i Małeckiego. Jest też lokal na Garbarach i pomieszczenia w budynku po dawnym kinie Olimpia przy ul. Grunwaldzkiej.

Sąsiedztwo - granica bliskości

Wszystkie lokale są szczegółowo opisane na stronie ZKZL. Wnioski o nie składać można do 30 września.

Drugi z ogłoszonych w lipcu konkursów umożliwiał dofinansowanie miejskich inicjatyw kulturalnych. Do podziału było 1,4 mln zł w ramach trzech priorytetów: przestrzeń publiczna, edukacja kulturalna i wydarzenia.

Konkurs po raz pierwszy umożliwił organizacjom pozarządowym ubieganie się o dofinansowanie działalności bieżącej, czyli np. kosztów najmu i eksploatacji lokali.

Wnioski w tym konkursie można było składać do 12 sierpnia. Wśród instytucji, które o takie dofinansowanie zabiegały, jest Teatr Strefa Ciszy (już wcześniej dostał od miasta na swoją działalność czwarte piętro dawnego kina Olimpia oraz dwa pomieszczenia na parterze budynku). - Napisaliśmy program: "Sąsiedztwo - granica bliskości", dedykowany naszym najbliższym sąsiadom. Grant, jeśli go dostaniemy, chcemy przeznaczyć na realizację tego programu i utrzymanie siedziby - mówi Adam Ziajski, szef Teatru Strefa Ciszy. To, czy teatr dostanie dofinansowanie, okaże się 9 września, bo na ten dzień planowane jest ogłoszenie wyników konkursu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji