Artykuły

Warszawa. Sierpniowa odsłona cyklu "Teatr w Kinie"

Znamy już sierpniowy repertuar cyklu "Teatr w Kinie", prezentowanego od lipca w Kinie Letnim Jazdów. W najbliższy piątek 5 sierpnia o 21.30 odbędzie się pierwszy pokaz sierpniowej odsłony - film "Jutro premiera" Janusza Morgensterna z 1962 roku z gwiazdorską obsadą.

Bohater filmu "Jutro premiera" dramaturg Zygmunt Wiewiórski zabiega o to, by jego sztuka "Trzeci dzwonek" została wystawiona w Teatrze Studio. Tekst spodobał się gwieździe sceny Janinie Radwańskiej, która chce zagrać główną rolę. Praca nad przedstawieniem trwa, przy okazji ujawniane są animozje w teatrze.

"Jutro premiera" (na zdjęciu) jest satyrą na środowisko teatralne lat sześćdziesiątych. To film o teatrze, na podstawie sztuki o wystawianiu przedstawienia ("Trzeci dzwonek" Jerzego Jurandota). Na ekranie pojawili się najbardziej popularni aktorzy i aktorki, m. in. Gustaw Holoubek, Irena Malkiewicz, Kalina Jędrusik, Wieńczysław Gliński, Tadeusz Janczar, Barbara Krafftówna, Edward Dziewoński.

Lipcowe seanse kina letniego obfitowały w filmy przedwojenne. W kolejne sierpniowe piątki zobaczymy popularne obrazy z lat 70 i 80 dotykające tematyki teatralnej.

***

12 sierpnia, godz. 21.30 - "Klara i Angelika", reż. Irena Kamieńska, Polska 1976

Klara Naimska to wspaniała aktorka, która uznanie zyskała długoletnią pracą. Jednak jej życie w świetle reflektorów jest rozczarowujące i męczące, budzi się w niej tęsknota za spokojem i prywatnością. Angelika jest manikiurzystką, która żyje spokojnym życiem. Snuje małe marzenia i plany. Które życie jest bardziej pożądane? Jaka jest cena życia dla teatru i w teatrze?

Film na podstawie opowiadania Marii Dąbrowskiej. W roli Klary Naimskiej zobaczymy Zofię Mrozowską - ucieleśnienie łagodności, prawości, ale i silnego charakteru. W roli Angeliki wystąpiła Emilia Krakowska - kojarzona z naturalnym erotyzmem po serii ról wiejskich dziewczyn.

***

19 sierpnia, godz. 21.30 - "Maskarada", reż. Janusz Kijowski, Polska 1987

Jacek Burda (Bogusław Linda) jest aktorem roku - nagrodę przyniosły mu liczne role w popularnych filmach i przedstawieniach teatralnych. Osiągnął sukces, który pozwala mu realizować swoje marzenia o własnej scenie teatralnej. Ma pozycję, która pozwala mu krytykować system, porzucić zobowiązania i zniknąć. Michał Barczewski (Zbigniew Zapasiewicz) jest wielkim aktorem, który porzucił scenę, by w głuszy przygotowywać przedstawienie o śmierci Witkacego. "Śmierć artysty w lesie" staje się alegorią życia i przeznaczenia artystów, którzy spotykają się na prowizorycznej scenie zorganizowanej w leśniczówce.

W filmie Janusza Kijowskiego nakreślony jest obraz dwulicowego środowiska teatralnego, w którym interes i uczciwość to kategorie definiujące dzieła sztuki. Również role Bogusława Lindy i Zbigniewa Zapasiewicza - aktora idola i aktora nestora stają się interesującym starciem tytanów.

Ostatni pokaz 26 sierpnia będzie jedną z najświeższych kinowych produkcji - o szczegółach poinformujemy wkrótce.

Kino Letnie Jazdów to wspólna inicjatywa Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Centrum Sztuki Współczesnej, powstała w ramach projektu Lato na Jazdowie. Przez całe wakacje będą w piątki oraz soboty po zmroku w Parku między Instytutem a CSW odbywają się plenerowe seanse w letnim kinie, zaprojektowanym przez gruzińskiego artystę Gelę Patashuriego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji