Artykuły

Poznań. Amfiteatr na Cytadeli odżyje dzięki fundacji z Jeżyc?

Znana z działań animatorskich dla dzieci z Jeżyc Fundacja Dzielnico organizuje warsztaty teatralne dla młodzieży licealnej. Razem będą chcieli ożywić zniszczony amfiteatr na Cytadeli.

Projekt nosi zagadkowy tytuł "Kilka postaci szuka młodzieży, która miastu". - Tytuł nawiązuje do tablicy umieszczonej na amfiteatrze. Jest na nim informacja, że został zbudowany w 1968 r. w czynie społecznym przez młodzież - wyjaśnia Agnieszka Chlebowska z Fundacji Dzielnico.

Amfiteatr na Cytadeli - kiedyś pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej, dziś to miejsce zniszczone, porośnięte zielenią. Pamiętają o nim tylko imprezujące nastolatki i studenci. Trudny temat. - Ale dlaczego go nie dotykać i pozwolić, by to miejsce niszczało? Może to właśnie przez tę jego niewygodną historię? - zastanawia się Chlebowska. - My przyjrzymy się tematowi tego szeroko pojętego czynu społecznego, ale i bezczynu dziś, który pokazuje stan tego miejsca teraz. Bardzo nam zależy, żeby przepracować to z młodzieżą, która spędza tam czas. Sama jestem absolwentką XII Liceum i wiem, jak to miejsce wygląda. Napisał też do nas ostatnio 17-latek, który nazwał amfiteatr miejscem ciągłego melanżu. Czyli amfiteatr ma dziś swoją nową historię - mówi animatorka. Punktem wyjścia do działań teatralnych ma być sztuka Samuela Becketta "Czekając na Godota". - Tekst jest jedynie inspiracją, a niekoniecznie czymś, co będziemy grać. Bo potraktujemy amfiteatr przez pryzmat osobistych historii, które się wokół niego działy. Mamy już kilka osób, które nam je opowiedzą, ale wciąż szukamy kolejnych. Dlatego zapraszamy do kontaktu - mówi Chlebowska.

Projekt to także cykl spotkań. Wśród gości m.in. związana z Teatrem Animacji Małgorzata Rekusz, która poprowadzi warsztaty z tworzenia scenografii oraz historyk Łukasz Staruszkiewicz. - On zna ten obszar doskonale. W głowie ma jego mapy, zna różne podziemne przejścia. Pomoże nam odkryć ten teren - mówi Chlebowska. I dodaje: - Ale będziemy też dyskutować o samym amfiteatrze, jego kształcie i architekturze.

Na finał warsztatów - pokazy teatralne. Fundacja chce, żeby warsztaty odbywały się w amfiteatrze, ale sprzeciwia się temu Zarząd Zieleni Miejskiej. - Będziemy z nimi rozmawiać. Popiera nas Rada Osiedla Winogrady. Ale w razie czego warsztaty zrobimy gdzieś indziej na Cytadeli. W razie czego mamy też zarezerwowane sale w XII Liceum.

Warsztaty będą odbywać się codziennie przez sześć godzin od 15 do 28 sierpnia w ramach programu Lato w Teatrze Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Do udziału wciąż może dołączyć się młodzież w wieku licealnym. Zapisy pod adresem e-mail dzielnico@gmail.com i numerem telefonu 509 731 928.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji