Artykuły

Lublin. Miasto stolicą nowego cyrku

Za kilka dni widok klauna zatrzymującego samochody w centrum miasta nie powinien nikogo dziwić. Nad głowami przechadzać się będą slacklinerzy, a niemal każdym zaułku zobaczymy żonglerskie show. W najbliższy weekend Lublin stanie się stolicą nowego cyrku. Nadchodzi Carnaval Sztukmistrzów.

To impreza, która już na dobre wpisała się zarówno w miejski krajobraz, jak i kulturalną mapę Polski i Europy. W tym roku czeka nas siódma odsłona wydarzenia.

Błazen łagodzi napięcia

Hasłem, które przyświecało organizatorom przy tworzeniu programu tegorocznej imprezy była klaunada. I to właśnie postać błazna będzie przewijać się przez cały festiwal w różnych punktach programu. - To bohater, który łączy przeciwieństwa: czarne z białym i dobro ze złem. Stoi pośrodku, łagodzi i katalizuje napięcia społeczne - dodaje Marta Kuczyńska odpowiedzialna za program tegorocznej imprezy. W tym roku do Lublina przyjedzie ponad 150 artystów z całej Europy, a także z Kirgistanu, Argentynu i Izraela. Będą kuglarze, żonglerzy, slacklinerzy i klauni. Ciekawie zapowiada się przedstawienie duetu Zig Zac Circo. Na Placu przed Trybunałem Koronnym zobaczymy dwóch żonglerów, którzy spóźniają się na swój występ. W pośpiechu montują scenografię, zakładają kostiumy, malują się i usiłują wciągnąć widzów do aktywnego uczestniczenia w spektaklu. Ich konflikty, sukcesy i frustracje ujawniają się podczas zaskakujących układów żonglerskich, które rozbawią i zachęcą wszystkich do zabawy. W tym samym czasie przed Centrum Kultury widzowie zobaczą występ Domi Circo. Na początku występu mieszkańcy mogą odnieść wrażenie, że nieporadny, choć zabawny artysta, nie będzie w stanie niczym ich zaskoczyć. Po chwili jednak okazuje się, że mamy do czynienia ze świetnym magikiem i uzdolnionym żonglerem.

Charyzmatyczni muzycy

Za sprawą ulicznego show Luigi Ciotty przeniesiemy się do lat 30. ubiegłego wieku. Busker wcieli się w rolę roztrzepanego bagażowego w hotelu pełnym gości i zbyt wielu walizek, który nie może się uporać z wszechobecnym chaosem. W spektaklu połączą się elementy teatru, klaunady i sztuczek cyrkowych. Ciekawie zapowiada się też występ Pana Ząbka (tego, który na wizji przebił gwoździem rękę Marzeny Rogalskiej) i jego wybuchowej partnerki Panny Helleene. Ich spektakl mówi, że małżeństwo to nie tylko słodkie uniesienia, ale też czarna komedia. Ekstremalne zestawienie ich osobowości prowadzi do wielu eksplozji i skrajnych sytuacji. Jak co roku lublinianie będą mogli skorzystać także z darmowych warsztatów, których oferta poszerzy się teraz o kategorię sztuk cyrkowych. Zarówno amatorzy, jak i doświadczeni artyści pod okiem członków kolektywu Martine a la Plage poćwiczą takie umiejętności jak rzucanie nożem, manipulowanie monetą, strzelanie z bicza czy fitness palców. Przestrzeń miasta wypełni też muzyka na żywo, skupiona wokół placu po Farze w wykonaniu widowiskowych i charyzmatycznych bandów (Attentant Fanfare!, Hańba, Georg Victor Emmanuel). Ulubione miejsce najmłodszych czyli Miasteczko Zabaw Niezwykłych Klanzy będzie zlokalizowane na skwerze przy ulicy Hempla, obok Centrum Kultury w Lublinie.

Cyrk podwórkowy już działa

Przedsmakiem Carnavalu Sztukmistrzów jest cyrk podwórkowy, który od niedzieli do środy krąży po lubelskich dzielnicach. Tworzy go grupa zawiązana specjalnie po to, by występować przed mieszkańcami Lublina. Złożona jest z niekwestionowanych osobowości świata cyrku. W jej skład wchodzą m.in. Pan Ząbek, Bill Bombadill i Sara Skrajna i Shao. Cyrk podwórkowy odwiedził już Sławin, Konstantynów, Zemborzyce i Bronowice. We wtorek swoje show pokaże w Czubach Południowych (występ na trawniku przy Dzielnicowym Domu Kultury "Czuby Południowe" o godz. 17.30) oraz Rury (boisko przy placu zabaw "Z rakietą" o godz. 19.30). W środę cyrkowcy pojawią się na Kośminku i w dzielnicy Za cukrownią.

Większość wydarzeń w ramach siódmej edycji Carnavalu Sztukmistrzów w Lublinie będzie bezpłatna. Wejściówki na pięć przedstawień (10 pokazów podczas festiwalu), które będą się odbywać w przestrzeni zamkniętej, będą biletowane. Wejściówki w cenie 15 zł. Będzie można kupić je przez internet oraz w punktach stacjonarnych ticketpro. Budżet programowy Carnavalu Sztukmistrzów wynosi 850 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji