Artykuły

Jan Peszek – aktor totalny i powrót reżyserki do bloku

Legendarny spektakl Jana Peszka Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego będzie można zobaczyć w sobotę o godz. 20 nad Zalewem Nowohuckim. Z kolei w niedzielę w godz. 16-22 Magda Miklasz będzie prezentować na osiedlu Dywizjonu 303 (blok nr 19) Baśnie z tysiąca i jednego bloku.

Wszystko to w ramach przygotowanego przez Teatr Łaźnia Nowa wakacyjnego Nowego Bulwar[t]u Sztuki.

Monodram Jana Peszka to prawdziwy rekordzista; grany jest od 32 lat, wtedy bowiem, we wrześniu 1984 r. odbyła się na scenie Teatru im. J. Słowackiego jego premiera. Spektakl według tekstu Bogusława Schaeffera to swoisty manifest języka aktorskiego właściwego Peszkowi. Spektakl to zbiór genialnych etiud teatralnych, zarazem wielka improwizacja wielkiego aktora, który bawi, wzrusza, zaskakuje, ale też zadziwia wielką sprawnością fizyczną (te ekwilibrystyczne wygibasy nic nie straciły na sile, a przecież aktor już w momencie premiery miał 40 lat), dowodząc, że aktor instrumentalny (tekst powstał właśnie dla Peszka) jest nie tylko możliwy, ale nawet niezmiennie realnie istnieje.

Magda Miklasz, nowohucianka, reżyserka teatralna i performerka, zaprasza z kolei do bloku swojego dzieciństwa, czyli mrówkowca nr 19, by opowiedzieć historię mieszkańców tego bloku, w tym swoją i brata Adama, który napisał scenariusz i teksty piosenek. Można się spodziewać historii miłosnych, kronik przyjaźni, a nawet opowiadań w stylu horror story. Zwiedzanie wraz z baśniowym przewodnikiem od 16 do 19. O 20.30 rozpocznie się Oratorium na blok — premierowe wykonanie utworu napisanego i skomponowanego właśnie na tę okazję. Obok aktorów wystąpią mieszkańcy osiedla. Wstęp na imprezy wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji