Artykuły

Łomża. Ruszyła Letnia Akademia Teatru

Wczoraj w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży rozpoczęły się zajęcia w ramach Letniej Akademii Teatru. Pod kierunkiem instruktorów, uczestnicy zgłębiają tajniki aktorstwa i scenografii teatralnej na przykładzie inscenizacji jednej z łomżyńskich legend, "O Janku Grajku i królowej Bonie" oraz teatralnego wydarzenia ulicznego "Babel".

Czy papier toaletowy może przyczynić się do tego, żeby obcy sobie ludzie bardziej poznali się, otworzyli się na siebie i stali się gotowi do wspólnej pracy? Tak, jest to możliwe, ale tylko w teatrze! W naszym teatrze, podczas Letniej Akademii Teatru, która we wtorek, 12 lipca, się rozpoczęła. Jeden z instruktorów, pan Rafał, kazał nam usiąść na scenie w kręgu, który nazwał "kręgiem integracji i otwarcia". A potem...rozdał kilka rolek papieru toaletowego. Zwykłego, szarego. Poprosił, żeby każdy oderwał tyle części, ile uważa. Zdziwieni i zaskoczeni, wykonaliśmy jego prośbę. "Proszę teraz, żeby każdy opowiedział coś o sobie. Niech jedna cząstka papieru będzie jedną cechą waszego charakteru, jedną pasją, jednym marzeniem", powiedział. Zaczęliśmy mówić o sobie. Na początku było trudno, potem szło coraz łatwiej. Zadziałała magia kręgu otwarcia.

24 osoby, a z nami czworo instruktorów: aktorzy panie Beata, Marzena i pan Rafał oraz kierownik pracowni scenograficznej pani Ewa, otworzyły się, opowiedziały co lubią, czego nie znoszą, co chciałyby w życiu osiągnąć! Wszyscy kochamy teatr i to nas łączy przede wszystkim. Czeka was ciężka praca, ale będziecie mieć z niej radość i satysfakcję, zapowiedzieli instruktorzy. Jesteśmy gotowi i podejmujemy wyzwanie. Nie było łatwo dostać się na te warsztaty, nie zmarnujemy szansy!

Letnia Akademia Teatru organizowana jest przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży, we współpracy z Fundacją Sztuk i Dialogu oraz Urzędem Miejskim w Łomży trzeci raz. W tym roku, pod kierunkiem instruktorów, zgłębiamy tajniki aktorstwa oraz scenografii teatralnej na przykładzie inscenizacji jednej z łomżyńskich legend, "O Janku Grajku i królowej Bonie" oraz teatralnego wydarzenia ulicznego o nazwie "Babel", w którym wspierać nas będzie grupa perkusyjna Przemysława Starachowskiego, pracująca aktualnie na warsztatach "Bębniarnia".

W niecałe dwa tygodnie mamy przygotować oba przedstawienia i pokazać je publiczności. Premiera spektaklu ulicznego w reżyserii Beaty Antoniuk i Marzanny Gawrych odbędzie się w czwartek, 21 lipca. Premiera legendy łomżyńskiej w reżyserii Rafała Swaczyny w piątek, 22 lipca, na scenie Teatru Lalki i Aktora. Opiekę muzyczną nad oboma spektaklami sprawuje teatralny muzyk Bogdan Szczepański, nad dźwiękiem i światłami czuwa Leszek Truskolaski. Wszystko organizuje, pomaga nam przezwyciężać trudności i czuwa nad nami koordynator warsztatów, organizator pracy artystycznej w TLiA Dorota Ciwoniuk. Wiemy, że wśród publiczności będzie stuosobowa grupa młodzieży z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Meksyku i Włoch, którzy przyjadą do Łomży w ramach Światowych Dni Młodzieży. Zobaczą nasze przedstawienia. Zobaczą nas! To nas mobilizuje jeszcze bardziej!

--

Na zdjęciu: uczestnicy Letniej Akademii Teatru z instruktorami i Jarosławem Antoniukiem, dyrektorem Teatru Lalki i Aktora

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji