Artykuły

Będzin. "Dorman jako superbohater", czyli "Lato w teatrze" w TDZ

Teatr Dzieci Zagłębia opanowały dzieci! Grupa 40 dzieci - uczestników "Lata w teatrze" - okupuje TDZ, poznaje wszystkie jego zakamarki oraz przeprowadza tutaj teatralne eksperymenty z wyliczankami, przedmiotami codziennego użytku i aparatem fotograficznym. Punktem wyjścia wszystkich twórczych działań są eksperymenty pedagogiczne i artystyczne Jana Dormana - założyciela będzińskiej sceny.

W rocznicę 70-lecia założenia Teatru Dzieci Zagłębia twórcy projektu postanowili przyjrzeć się dorobkowi patrona, który w znaczny sposób wpłynął na sposób myślenia o edukacji teatralnej i pokazał, że teatr tworzony "z dziećmi" jest przede wszystkim formą pracy wychowawczej.

Poprzez działania artystyczne prowadzący chcą sprawić, by (jak mawiał Dorman) teatr stał "instrumentem służącym do pokazania nam, nas samych". Dlatego też w całym projekcie tak ważną rolę przypisuje się dzieciom - to one tworzą etiudy z własnych pomysłów, eksperymentują z wyliczankami, przekształcają przedmioty codziennego użytku w lalki, tworzą collage, robią zdjęcia i filmy dokumentujące cały projekt.

W projekcie zaskakujące jest szczególnie to, że dzieci w wieku 9-12 lat zainteresowały się nie tylko działaniami twórczymi, ale również życiem Jana Dormana. Młodzi miłośnicy teatru są zafascynowani "panem Dormanem", który "założył teatr" i jak głoszą legendy - podobno czasem straszy tych, którzy nie wywiązują się ze swych artystycznych zadań. Liczne portrety patrona teatru są często oglądane i fotografowane przez dzieci, a zainteresowanie wzrasta z każdym dniem, bowiem uczestnicy nie mogą się już doczekać spotkania z Iwoną Dowsilas - córką Jana Dormana.

Tymczasem w twórczej atmosferze powstaje spektakl inspirowany marzeniami dzieci oraz tekstami Jana Dormana - sztuką "Konik" oraz dwoma opowiadaniami pt. "Kruchy chłopiec". Spektakl, który powstaje będzie próbą odpowiedzi na pytania: o czym marzą dzisiaj dzieci, czy łatwo jest zrealizować własne zamierzenia, czy nasze marzenia mogą się spełnić tak, jak to się stało w jednym z najważniejszych spektakli Dormana - w "Koniku"? Premiera spektaklu już 16.07.2016 o godz. 14.00 w Teatrze Dzieci Zagłębia. W promocję wydarzenia zostali zaangażowani także uczestnicy projektu, którzy 13. lipca około 11.30 w barwnym korowodzie przemaszerują przez centrum Będzina i będą zapraszać mieszkańców na premierę.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji