Artykuły

Łódź. Księży Młyn pełen kulturalnych atrakcji

55 wydarzeń, 800 uczestników i ponad dwa miesiące działań - rozpoczęte wakacje miną na Księżym Młynie pod znakiem sztuki i kultury. - Chcemy pokazać, że kultura jest świetnym narzędziem do tego, by wspólnie działać, tworzyć i się rozwijać - opowiada Agata Dawidowicz z Ośrodka Kultury Górna, organizatora akcji.

"Księży Młyn wkręca - Wakacje ze sztuką" to nazwa akcji, która przez najbliższe tygodnie zagości w historycznej części Widzewa. Przez cały lipiec i sierpień oraz do połowy września Ośrodek Kultury Górna zorganizuje bezpłatne warsztaty artystyczne. Poprowadzą je łódzcy artyści, działający na terenie zabytkowego osiedla pofabrycznego.

Otwarci nie tylko z nazwy

- Tendencja działania wyłącznie w swoich własnych murach i bezpośrednim otoczeniu jest przełamywana już od dłuższego czasu. Nie tylko w naszym ośrodku, lecz także przez inne instytucje kultury. Staramy się wychodzić wszędzie tam, gdzie pojawia się inicjatywa oraz mamy możliwość wykorzystania swojego potencjału i zrobienia czegoś dla mieszkańców. Jesteśmy otwarci nie tylko z nazwy, czego przykładem jest ten projekt - opowiada Dawidowicz.

V Bieg Fabrykanta na Księżym Młynie

W każdym tygodniu lipca i sierpnia odbywać odbywają się będą po dwa, trzy warsztaty w tygodniu (czwartki, piątki, soboty). Dzięki temu, że prowadzić je będą artyści i profesjonaliści, uczestnicy będą mogli liczyć na oryginalne i ciekawe zajęcia. Malowanie światłem, joga painting, rower w decoupage czy monotypia to niektóre z zaproponowanych tematów.

- Większość warsztatów polegać będzie na połączeniu sztuki z zabawą. Z jednej strony chodzi o luz, wyjście w plener i cieszenie się wakacjami, z drugiej - zapoznanie uczestników z profesjonalnymi technikami artystycznymi - tłumaczy Ewa Żochowska z Pracownia & Cafe Kreatoora.

I tłumaczy wybrane techniki: - Dla przykładu przy malowaniu światłem zorganizujemy warsztaty fotograficzne w plenerze. Używając latarek na ciemnym tle wykonywane będą ruchy, a aparat zarejestruje je na długim czasie naświetlania. Dzięki temu na odbitce powstaną bardzo abstrakcyjne, świetliste wzory. Z kolei przy jodze painting trening odbywa się na dużej karcie tektury, obok której są farby. Wykonując ćwiczenia w pozycji jogi jednocześnie włączamy w to całe ciało. Maluje się nie tylko rękami czy stopami, lecz całym ciałem.

55 wydarzeń, 800 osób

Co ważne, zajęcia są przeznaczone nie tylko dla dzieci, lecz także dla dorosłych. W piątek była akurat te poświęcone najmłodszym. Dzieci uczyły się monotypii w praktyce, a także malowały w plenerze krajobraz Księżego Młyna. Cykl warsztatów zakończy się 17 września rodzinnym piknikiem artystycznym z pokazem teatru ulicznego. We wszystkich 55 wydarzeniach może wziąć udział nawet 800 osób.

- Jako ośrodkowi kultury zależy nam na społecznej części rewitalizacji. W warsztatach będą brać udział dzieci z całej Łodzi. Dla wielu z nich, mieszkających gdzieś daleko, to być może jedyna okazja na poznanie Księżego Młyna. Poprzez twórcze działanie chcemy więc nie tylko aktywizować łodzian, w tym tych najmłodszych, lecz także przedstawić im uroki tego osiedla. I pokazać, że kultura jest świetnym narzędziem do tego, by wspólnie działać, tworzyć i się rozwijać - podsumowuje Dawidowicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji