Artykuły

Warszawa. Wakacje w teatrze

Nareszcie mamy wakacje. Czasy, kiedy latem wszystkie teatry zamykano na głucho, już dawno minęły. W lipcowe i sierpniowe wieczory będzie można obejrzeć wiele dobrych spektakli w gwiazdorskich obsadach.

Teatr Dramatyczny w Warszawie robi przegląd

Teatr Dramatyczny po raz kolejny zaprasza na letni przegląd swoich spektakli. Na czterech scenach będzie można obejrzeć trzydzieści przedstawień, w tym premierowo "Coming out" Jacka Góreckiego w reżyserii Aleksandry Popławskiej. Z dostępnego repertuaru na pewno warto wybrać się na "Cabaret" w reż. Eweliny Pietrowiak - głośny musical, rozsławiony przez film z 1972 r. z Lizą Minnelli w roli głównej (Duża Scena w Pałacu Kultury, 29 i 30 lipca). Warte polecenia są też przedstawienia "Absolwent" w reż. Jakuba Krofty, historia również znana ze świetnego obrazu kinowego z Dustinem Hoffmanem (Duża Scena w Pałacu Kultury, 8 i 9 lipca), wielokrotnie nagradzana "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka, opowiadająca historię pogromu Żydów w Polsce (Scena na Woli, 5 lipca), oraz spektakl-koncert "Exterminator" - historia deathmetalowego zespołu, który zderza się z rzeczywistością w muzycznym przemyśle (Scena na Woli, 13 i 14 lipca). W lipcowym przeglądzie Dramatycznego znalazł się też spektakl "Bent" w reż. Natalie Ringler. To wstrząsająca historia losu homoseksualistów w faszystowskich Niemczech. Dobrze zagrane, wciągające, warte obejrzenia. W obsadzie m.in. Mariusz Drężek i Kamil Siegmund (Scena Przodownik, 21 i 22 lipca). Szczegółowy repertuar i bilety na www.teatrdramatyczny.pl.

Wakacje w teatrach Krystyny Jandy

Teatry prowadzone przez Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury - Polonia i Och-Teatr - grają nieprzerwanie przez cały rok. Niestety, w te wakacje zabraknie ich darmowych, plenerowych spektakli na pl. Konstytucji i przy ul. Grójeckiej. Wszystko przez to, że minister kultury Piotr Gliński obciął dotację dla teatrów Jandy. Ale w wakacyjnym repertuarze Teatru Polonia nie brakuje świetnych sztuk. Do wyboru są m.in. cztery spektakle z powracającą po długim urlopie Marią Seweryn: "Happy Now?" (1, 2, 3 lipca oraz 25, 26, 27 i 28 sierpnia), "Konstelacje" (4, 5, 6, 13, 14, 15 lipca oraz 13, 14, 16, 17, 18 sierpnia), "Kontrakt" (20, 21 lipca) i "Kobiety w sytuacji krytycznej" (18, 19 lipca). Ponadto na deskach Polonii wielokrotnie będzie można zobaczyć Krystynę Jandę: 16 lipca w nagradzanym monodramie "Danuta W." na podstawie bestsellerowej książki Danuty Wałęsy, 22 i 23 lipca oraz 23 i 24 sierpnia w hicie Polonii "Shirley Valentine" (to przedstawienie zagrano już kilkaset razy, zawsze przy pełnej widowni) oraz w wyreżyserowanej ostatnio przez aktorkę dramatycznej historii o tolerancji "Matki i synowie" [na zdjęciu] (26, 27, 28, 29, 30, 31 lipca oraz 1, 2 sierpnia), jak i w znakomitej komedii "Boska!" o Florence Foster Jenkins, najgorszej śpiewaczce operowej świata (29, 30, 31 sierpnia).

W repertuarze wakacyjnym znalazły się także spektakle z Jerzym Stuhrem w obsadzie: "Ich czworo" na podstawie komedii Gabrieli Zapolskiej (7, 8, 9, 10, 11, 12 lipca), "Na czworakach" Tadeusza Różewicza (3, 4, 5, 6, 7, 8 sierpnia) oraz benefisowy spektakl Stuhra, przygotowany na 40-lecie debiutu scenicznego - "32 omdlenia" Antoniego Czechowa (9, 10, 11, 12 sierpnia).

W wakacyjnym repertuarze Och-Teatru warto zwrócić uwagę na trzy doskonałe farsy: "Mayday" (11, 12, 13 lipca oraz 21, 22, 23 sierpnia) i "Mayday 2" (14, 15 lipca oraz 24, 25, 26 sierpnia) Raya Cooneya oraz "Weekend z R." Robina Hawdona (20, 21 lipca, oraz 13, 14 sierpnia), jak również na aktorski popis Krystyny Jandy w "Maria Callas. Master Class" (24, 25 lipca oraz 4, 5 sierpnia) oraz koncert-spektakl "Spowiedź emigranta" Czesława Mozila na kameralnej scenie Och-Cafe (13, 14 sierpnia). W obu teatrach prowadzonych przez fundację Krystyny Jandy będzie można także obejrzeć dobrze zrealizowaną przez Teatr PAPAHEMA bajkę "Alicja po drugiej stronie lustra" (Polonia: 9, 10 lipca, Och-Teatr: 20, 21 sierpnia). Bilety na teatrpolonia.pl i ochteatr.com.pl.

Teatr 6.piętro też gra w wakacje

W Pałacu Kultury, na szóstym piętrze, ma swoją siedzibę prywatny Teatr 6.piętro. Jego założycielami i dyrektorami są aktor Michał Żebrowski i reżyser Eugeniusz Korin. Teatr - podobnie jak sceny Krystyny Jandy - również będzie grać przez całe wakacje. Szczególnie warto wybrać się na "Boga mordu" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej. To historia dwóch par i bójki ich dzieci na placu zabaw, znana widzom chociażby z doskonałego filmu Romana Polańskiego "Rzeź". W obsadzie znaleźli się Jolanta Fraszyńska, Anna Dereszowska, Michał Żebrowski i Cezary Pazura. Przedstawienie można będzie obejrzeć 12 i 13 lipca oraz 30 i 31 sierpnia. Równie ciekawą propozycją jest "Miłość w Saybrook". To opowieść o miłosnych problemach trzech małżeńskich par. Autor sztuki - Woody Allen - z właściwą sobie błyskotliwością miesza różne konwencje: komedię, absurdalną groteskę oraz kryminał. Na scenie zobaczymy Szymona Bobrowskiego, Barbarę Kurdej-Szatan/Annę Cieślak, Marcina Perchucia, Sonię Bohosiewicz, Wiktora Zborowskiego, Joannę Liszowską i Andrzeja Poniedzielskiego. Przedstawienie będzie grane 1, 2, 3 lipca oraz 24, 25 i 26 sierpnia. Bilety na teatr6pietro.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji