Artykuły

Warszawa. Laureaci Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

"Holzwege" z TR Warszawa i "Nieskończona historia" z Teatru im. Wilama Horzycy zwycięzcami 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

"Holzwege" Marty Sokołowskiej w reżyserii Katarzyny Kalwat (TR Warszawa) oraz "Nieskończona historia" Artura Pałygi w reżyserii Małgorzaty Warsickiej (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu) najlepszymi spektaklami 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Indywidualnie jury doceniło między innymi reżyserki Małgorzatę Warsicką i Annę Smolar, zespół aktorski Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, aktora Tomasza Tyndyka oraz choreografkę Ewelinę Ciszewską.

Po obejrzeniu 12 spektakli, które zakwalifikowały się do finału Konkursu, jury w składzie: Kalina Zalewska (przewodnicząca), Małgorzata Bogajewska, Konrad Dworakowski, Jarosław Gajewski oraz Rafał Węgrzyniak, zdecydowało o przyznaniu I Nagrody w wysokości 40 tys. zł TR Warszawa za spektakl "Holzwege" Marty Sokołowskiej w reżyserii Katarzyny Kalwat. Do Teatru im. Wilama Horzycy trafiła II Nagroda w wysokości 30 tys. zł - za "Nieskończoną historię" Artura Pałygi w reżyserii Małgorzaty Warsickiej. Obie nagrody przeznaczone zostaną na realizację kolejnego spektaklu polskiej sztuki współczesnej w sezonie teatralnym 2016/2017.

Aktorzy występujący w drugim z wymienionych spektakli otrzymali ponadto nagrodę zespołową w wysokości 12 tys. zł, a Małgorzata Warsicka nagrodę indywidualną w wysokości 4 tys. zł. Za reżyserię spektaklu "Dybuk" Ignacego Karpowicza i zespołu aktorskiego z Teatru Polskiego w Bydgoszczy nagrodzona została także Anna Smolar. Indywidualna nagroda aktorska trafiła zaś do Tomasza Tyndyka za rolę w spektaklu "Holzwege".

Jury uznało, że autorem najlepszej scenografii do spektaklu był Pavel Hubička ("Lustrzana chmura" Roberta Jarosza w reżyserii autora z Teatru Animacji w Poznaniu), a autorką najlepszej choreografii Ewelina Ciszewska (spektakle "Smoki" Maliny Prześlugi w reżyserii Jerzego Połońskiego z Teatru Maska w Rzeszowie oraz "Księga dżungli" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel w reżyserii Ewy Piotrowskiej z Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej).

Przyznawaną przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich Nagrodę im. Jana Świderskiego otrzymała w tym roku Hanna Maciąg za rolę w spektaklu "Dybuk".

Jury Konkursu przyznało też cztery wyróżnienia - dla Magdy Szpecht za reżyserię, dla Wojciecha Blecharza za muzykę, a dla Pawła Sakowicza za choreografię do spektaklu "SCHUBERT. ROMANTYCZNA KOMPOZYCJA NA DWUNASTU WYKONAWCÓW I KWARTET SMYCZKOWY" Szymona Adamczaka z Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz dla Ewy Kaczmarek za tekst i rolę w spektaklu "Wera V" w reżyserii Wojciecha Wińskiego, Stowarzyszenie Artystyczne Usta Usta w Poznaniu.

W tym roku po raz drugi swoje nagrody - dla autorów najlepszych tekstów w Konkursie - wręczyła też Komisja Artystyczna (w składzie: Jacek Sieradzki - przewodniczący, Ewa Hevelke, Andrzej Lis, Zofia Smolarska, Szymon Spichalski, Izabela Szymańska, Katarzyna Waligóra), która wcześniej wskazała finałowe spektakle. Trafiły one do Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk za tekst "Burmistrz" i Maliny Prześlugi za tekst "Smoki" (obie nagrody po 10 tys. zł), a Weronikę Murek uznano za autorkę najciekawszego dramatopisarskiego debiutu ("Sztuka mięsa", nagroda w wysokości 5 tys. zł).

Uroczyste ogłoszenie werdyktu Jury oraz Komisji Artystycznej odbyło się w poniedziałek o godzinie 19:00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, który jest koordynatorem Konkursu. Nagrody laureatom wręczyli przewodniczący Jury oraz Komisji Artystycznej - Kalina Zalewska i Jacek Sieradzki, Teresa Stępień-Nowicka - przewodnicząca Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP, Ewa Wytrążek - zastępca dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN oraz Dorota Buchwald - dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

***

W tym roku do I etapu 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej dopuszczonych zostało aż 101 inscenizacji polskiego dramatu współczesnego. Finałowa dwunastkę Komisja Artystyczna wyłoniła na początku maja.

- Ze 101 spektakli, które obejrzeli członkowie Komisji, 92 to premiery. Oszałamiająca i niezwykle ciesząca nas liczba. Widać, że ten konkurs przez 22 lata, przez jego trwałość i skuteczność, powoduje nadal, że polska dramaturgia "się kręci". Nikt nie zadaje dziś pytań o to, dlaczego na polskich scenach nie widać rodzimych, współczesnych dramatów - podkreślał podczas uroczystego ogłaszania werdyktu przewodniczący Komisji Artystycznej Jacek Sieradzki.

- Niedawno w Sztokholmie reprezentanci ponad 100 teatrów z całej Europy - uczestnicy konferencji poświęconej teatrom historycznym - mieli okazję obejrzeć w królewskim teatrze Drottningholm pewną operę. Jej libretto zawierało zdania, które także dla nas i także dzisiaj mogą być przesłaniem. "Teatr jest nieśmiertelny. Odwaga to jedyne, co teatrowi jest potrzebne". I tej odwagi wszystkim Państwu życzę - podsumowała Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego.

W gronie finalistów znalazły się:

"Dybuk" Ignacego Karpowicza oraz zespołu aktorskiego, reż. Anna Smolar, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy;

"Holzwege" Marty Sokołowskiej, reż. Katarzyna Kalwat, TR Warszawa;

"Kamienie" wg prozy Grażyny Jagielskiej, spektakl stworzony kolektywnie przez spółdzielnię artystyczną, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach;

"Klęski w dziejach miasta", Agnieszki Jakimiak, reż. Weronika Szczawińska, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu;

"Księga dżungli", Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, reż. Ewa Piotrowska, Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej;

"Lustrzana chmura", Roberta Jarosza, reż. Robert Jarosz, Teatr Animacji w Poznaniu;

"Nieskończona historia", Artura Pałygi, reż. Małgorzata Warsicka, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu;

"SCHUBERT. ROMANTYCZNA KOMPOZYCJA NA DWUNASTU WYKONAWCÓW I KWARTET SMYCZKOWY" Szymona Adamczaka, reż. Magda Szpecht, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu;

"Smacznego, proszę Wilka" Marty Guśniowskiej, reż. Marián Pecko, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki;

"Smoki" Maliny Prześlugi, reż. Jerzy Jan Połoński, Teatr "Maska" w Rzeszowie;

"Wera V" Ewy Kaczmarek, reż. Wojciech Wiński, Stowarzyszenie Artystyczne Usta Usta w Poznaniu;

"Zapolska Superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać)" Jana Czaplińskiego, reż. Aneta Groszyńska, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

***

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej prowadzony jest od 1994 z inicjatywy ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki Kazimierza Dejmka. Konkurs ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego.

Konkurs finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji