Artykuły

To jest symfonia dla innego. Włącz YouTube i telewizor!

Widowisko Ksenofonia" w reżyserii Jana Komasy — już we storek. Spektakl poświęcony 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca zamknie tegoroczny festiwal Malta. Oglądać będziemy, nie tylko stojąc na placu Mickiewicza.

Dziesięć lat temu, z okazji 50. rocznicy Czerwca '56 na pl. Mickiewicza plenerowe widowisko wystawiła Izabella Cywińska. Nawiązywało do jej innego głośnego spektaklu — z 1981 r. Na ulice, tak jak pół wieku wcześniej, wyjechały czołgi.

Tegoroczną oprawę obchodów władze miasta powierzyły ponownie festiwalowi Malta. — Użyjemy metafor i języka współczesnej sztuki. Chcemy pokazać świeżą interpretację tamtych wydarzeń i dotrzeć także do młodych ludzi — mówi Michał Merczyński, dyrektor festiwalu.

Spektakl Ksenofonia. Symfonia dla innego reżyseruje Jan Komasa — twórca Sali samobójców i Miasta 44. Oba głośne filmy mają w sobie coś z gry komputerowej. Oba przyciągnęły przed ekrany także młodą widownię.

Teraz za pomocą nowych technologii publiczność posłucha także o Poznańskim Czerwcu.
Premiera multimedialnego widowiska z choreografią Mikołaja Mikołajczyka i z muzyką zespołu Kwadrofonik odbędzie się we wtorek o godz. 22 na pl. Mickiewicza. To będzie finał tegorocznego festiwalu Malta.

Organizatorzy szacują, że Ksenofonię zobaczy od 20 do 25 tys. ludzi. Spektakl będzie można obejrzeć nie tylko na żywo — także w TVP2 i na YouTube.

Odtańczyć terror

Jak zapowiadają twórcy, w pierwszej części widowiska zobaczymy częściowo niepokazywane wcześniej materiały archiwalne pochodzące z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, Biblioteki Raczyńskich, TVP Poznań oraz Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych.
Filmowi będzie towarzyszyć muzyka: utwór Evil Nigger Juliusa Eastmana wykonają na czterech fortepianach Emilia Sitarz, Bartek Wąsik, Joanna Duda i Mischa Kozłowski.

— Inspirując się Piną Bausch, wpadłem na pomysł stworzenia symfonii muzyki, ruchu i rytmu, w którym tancerze odtańczą przed nami terror i dążenie do wolności, każdy na swój sposób, poprzez breakdance i taniec klasyczny — opowiadał niedawno Jan Komasa w „Gazecie Wyborczej". Zdradził, że tancerze wykonają zsynchronizowany taniec nawiązujący do komunistycznych imprez, gdzie wiele tysięcy osób wykonuje ten sam gest, ten sam długo ćwiczony ukłon. — Chcemy pokazać, jak ktoś z tych tancerzy wyłamuje się z tego stylu i zostaje poddany opresji — mówił w wywiadzie.

W Ksenofonii wystąpi w sumie 28 tancerzy — z Ukrainy, Rosji, Włoch, Hiszpanii i Polski. W roli solistów zobaczymy m.in. Viktorię Nowak, poznaniankę, która zwyciężyła w konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy w 2015 r. Wystąpi też Jose Alves, brazylijski tancerz występujący na co dzień w Londynie.

Pod okiem kamer

— Podczas spektaklu po raz pierwszy w Polsce wykorzystamy system Kinetic Lights dostarczony przez WHITEvoid — zapowiada rzecznik festiwalu Mikołaj Bylka. I tłumaczy, że ten innowacyjny system świateł pozwala uzyskać niezwykły efekt trójwymiarowej animacji przestrzennej.

Widowisko — niczym tajniacy w latach 50. — podglądać będą z wielu perspektyw zdalnie sterowane kamery. Zarejestrowane obrazy pojawią się na kilku telebimach, ustawionych na pl. Mickiewicza.

Osoby spoza Poznania będą mogły obejrzeć Ksenofonię na żywo na YouTube z wybranej przez siebie kamery. Rejestracja — w streamingu na stronie Malta Festival Poznań na Facebooku.
Transmisja w Programie 2 Telewizji Polskiej rozpocznie się o godz. 22.20.

We współpracy z Miastem Poznań, Cyfrowym Repozytorium Lokalnym CYRYL i „Gazetą Wyborczą" festiwal Malta przygotował też multimedialną pigułkę informacji o Czerwcu. Premierę będzie miała podczas widowiska. Zobaczymy materiały m.in. z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, Biblioteki Raczyńskich, TVP Poznań, Radia Merkury, a także bezcenne źródła przekazane przez świadków protestów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji