Artykuły

Quo vadis w filharmonii

Oratorium Quo vadis, uznawane za jedno z najważniejszych dzieł Feliksa Nowowiejskiego, będzie można usłyszeć w środę o godz. 19 w Filharmonii Poznańskiej.

Środowy Nadzwyczajny Koncert Marszałkowski zabrzmi z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca i 70. rocznicy śmierci Feliksa Nowowiejskiego. Jego Quo vadis. Oratorium na głosy solo, chór mieszany, organy i orkiestrę powstało w 1907 r., z inspiracji słynną powieścią Henryka Sienkiewicza (która ukazała się ponad dekadę wcześniej).

Oratorium, podobnie jak powieść, odniosło wielki sukces i jest dziś uznawane zajedno z najważniejszych dziel kompozytora. — Było jedną z najczęściej wykonywanych form wokalno-instrumentalnych, wręcz swoistym przebojem ważnych sal koncertowych Europy i obu Ameryk w latach 20. i 30. XX stulecia — podkreślają organizatorzy. Przypominają, że po premierze w 1909 roku w amsterdamskim Concertgebouw, utwór zagrano na świecie około 200 razy.

Ponoć w przerwie koncertu królowa Wilhelmina obdarowała kompozytora pierścieniem i wieńcem ze wstęgami w barwach narodowych Holandii.

Tym bardziej trudno dziś uwierzyć, że utwór na dziesięciolecia popadł w niepamięć.

Filharmonicy przypomną go w mieście, w którym dokładnie 60 lat temu poznaniacy odważyli się upomnieć o wolność, godność i chleb.

W tym samym mieście 18 stycznia 1946 r., w wieku niespełna 70 lat, zmarł Feliks Nowowiejski.

Osiadł tu po I wojnie światowej. Miał ogromny wpływ na życie kulturalne społeczeństwa, odradzającego się po latach zaboru pruskiego. Organizował koncerty, występował z recitalami organowymi, podczas których można było posłuchać muzyki baroku, utworów ówczesnych kompozytorów czyjego własnych improwizacji.

Od 1920 r. Nowowiejski wykładał w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu, gdzie prowadził klasę organów i dyrygował orkiestrą. Kilka lat później zrezygnował z pracy pedagogicznej. Od połowy lat30. aż do wybuchu II wojny światowej prowadził w Poznaniu Miejską Orkiestrę Symfoniczną, która przybliżała słuchaczom współczesne światowe trendy (można było tu poznać m.in. utwory Maurice'a Ravela, czy Igora Strawińskiego).

Feliks Nowowiejski został pochowany w Krypcie Zasłużonych Kościoła św. Wojciecha.

Jego Oratorium pod dyrekcją Łukasza Borowicza [na zdjęciu] wykona w środę Orkiestra Filharmonii Poznańskiej razem z Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz solistami: Wiolettą Chodowicz (sopran), Robertem Gierlachem (baryton) oraz Wojtkiem Gierlachem (bas).

Przygotowanie chóru: Violetta Bielecka. Wprowadzenie słowne do koncertu — Bartosz Michałowski.

Bilety kosztują 10 zł (normalny) i 1 zł (ulgowy).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji