Artykuły

Lublin. Plakaty Andrzeja Pągowskiego na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego

70 plakatów jednego z najbardziej znanych polskich grafików i plakacistów Andrzeja Pągowskiego można oglądać na wystawie w Galerii Saskiej w Lublinie, czyli na ogrodzeniu tutejszego Ogrodu Saskiego w centrum miasta.

- Gościmy artystę naprawdę znaczącego i wyjątkowego. Myślę, że w pojęciu "polska szkoła plakatu", gdzieś w tym rewirze, w tym myśleniu i w tej poetyce urodziła się ta twórczość artysty, jakim jest Andrzej Pągowski - powiedział podczas wernisażu w sobotę w Lublinie kurator Galerii Saskiej Leszek Mądzik.

Wystawa plakatów Pągowskiego ma charakter retrospektywy jego twórczości - autor sam dokonał wyboru 70 prac. Są to plakaty do filmów, spektakli teatralnych, festiwali, wydarzeń kulturalnych, kampanii społecznych. - Jest to miks tych wszystkich starych prac, które lubię, z bardzo dużą ilością prac nowych, które w jakiś sposób pokazują, że to mimo wszystko jest spójne. Są też prace, których nigdy nie pokazywałem - powiedział Pągowski.

Przyznał, że nie lubi wystaw, "bo plakat wygląda lepiej na ulicy niż w galerii", ale do tej prezentacji przekonał go Mądzik i to, że Galeria Saska jest w przestrzeni miejskiej Lublina, na ulicy.

Podkreślił, że w tworzeniu plakatu ważne jest wymyślenie i sposób przedstawienia "anegdoty, skrótu". - Moim zadaniem nie jest opowiedzenie całej historii o danym wydarzeniu. Plakat powinien zainteresować, zmusić, aby widz stanął na ułamek sekundy, dowiedział się np. o spektaklu - powiedział.

Według Pągowskiego, "żeby plakat zadziałał", nieraz artysta musi przełamywać różne bariery i schematy. Jak wspominał, dawniej, mimo cenzury w PRL, pewne treści kultury, symbole i znaki były wspólne i szybciej odczytywane przez wiele osób.

- Dzisiaj decydentów o tym, czy moja praca pójdzie do druku, jest tak wielu, oni są tak różnorodni, że jest bardzo trudno. Przyłapuję się na tym, że np. szukam wspólnych lektur z odbiorcą i dowiaduję się, że ten odbiorca już zupełnie nie czyta żadnych lektur, nie ogląda filmów. Ciężko jest wtedy wymyślać te symbole - dodał Pągowski.

Pągowski (ur. 1953 r.) absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dyplom u prof. Waldemara Świerzego) jest autorem ponad 1200 plakatów wydanych drukiem od 1977 r. Od początku pracy zawodowej jest związany z polskim filmem, teatrem i sceną muzyczną. Stworzył kilkaset plakatów filmowych (w tym około 150 do filmów polskich) kilkaset plakatów teatralnych, operowych i muzycznych. Zajmuje się także ilustracją książkową i prasową.

Swoje prace prezentował w kraju i na świecie, otrzymał za nie kilkadziesiąt nagród zdobywanych m.in. na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles oraz na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago. Jego prace znajdują się w najsłynniejszych muzeach świata, m.in. Metropolitan Muzeum of Modern Art umieściło jego plakat "Uśmiech wilka" (do sztuki na podstawie tekstów Michaiła Bułhakowa) wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej.

Galeria Saska (dawniej nazwana Galerią na Płocie) funkcjonuje w Lublinie od 2014 r. Organizatorem wystaw jest nowo powstałe, sąsiadujące z galerią Centrum Spotkania Kultur. Dotychczas prezentowane tu były prace m.in. Michała Batorego, Tomasza Sikory, Andrzeja Różyckiego, Wojciecha Gepnera.

Plakaty Pągowskiego można będzie oglądać w Lublinie do 10 sierpnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji