Artykuły

Poznań. "Bunt 56" - projekt Baraku Kultury

Premiera Trenów napisanych z myślą o Romku Strzałkowskim, najmłodszej ofierze Poznańskiego Czerwca oraz spotkanie z Hanną Krall tworzą program "Buntu 56" Fundacji Barak Kultury.

"Bunt 56" inspirowany jest wydarzeniami Poznańskiego Czerwca. Wydarzenia te jednak stały się wyłącznie pretekstem do zastanowienia na tym, jak energia protestu wygląda dzisiaj. - Projekt ten bardziej zanurzony jest we współczesności, niż w historii. Zależy nam też na tym, żeby był wielopokoleniowy - mówi Przemek Prasnowski z Fundacji Barak Kultury, jego pomysłodawca.

W ramach projektu powstały m.in. Treny, nawiązujące do śmierci Romka Strzałkowskiego - dziś symbolu Poznańskiego Czerwca 1956, najmłodszej ofiary protestu robotników. Romek zginął na ulicy Kochanowskiego. Wiersze upamiętniające trzynastolatka napisali artyści związani z Poznaniem: Joanna Roszak - do tej pory wydała m.in. takie tomy wierszy jak: "Tintinnabuli", "Lele", "Wewe" i "Ladino"; Kira Pietrek - ubiegłoroczna laureatka Nagrody im. Stanisława Barańczaka; Szczepan Kopyt - nominowany do Paszportu Polityki 2011 oraz Łukasz Bukowski, który aktualnie odsiaduje trzymiesięczny wyrok w poznańskim areszcie za to, że podczas próby eksmisji starszego małżeństwa, rzekomo naruszył cielesność jednego z policjantów.

Od 24 do 27 czerwca Treny będą prezentowane na Jeżycach oraz w Śródmieściu przez aktora i performera Dominika Złotkowskiego. - Dominik każdego dnia zinterpretuje jeden wiersz. Mogę też zdradzić, że pojawi się na ulicy z taczką, w kombinezonie robotnika. Akcją tą nawiązuje również do swojej biografii, bo kombinezon pożyczył od taty, który pracował w hucie i był uczestnikiem protestów solidarnościowych w latach 80. - opowiada Przemek Prasnowski.

Jeszcze w czerwcu, przed budynkiem ZUS przy ulicy Dąbrowskiego 12, na którym w czerwcu 1956 roku znajdowały się urządzenia zagłuszające zachodnie radiostacje, Grupa a la teatr będzie zachęcała do wspólnego wyszywania haseł na bilbordach. - Wyszyjemy hasło "Za czyn", które jest wieloznaczne. Ale oczywiście nawiązuje również do haseł powstańczych z 1956. W ten sposób chcemy dowartościować działania robotników - wyjaśnia organizator. Akcja kontynuowana będzie w lipcu na ul. Św. Marcin, przed CK Zamek. Drugim z wyszywanych haseł będzie "Za dość".

Pod koniec lipca z kolei odbędzie się premiera publikacji elektronicznej - Mapa Buntów, która jest reporterskim opisem historycznych oraz współczesnych miejsc protestów społecznych w Poznaniu. Autorkami publikacji są Natalia Mazur, dziennikarka "Gazety Wyborczej" oraz Kajetan Hajkowicz, działacz społeczny, performer i grafik. - Mapa ta będzie podsumowywała działania buntownicze w Poznaniu. Sprawdzimy, gdzie w Poznaniu i jak ludzie protestują, które z przestrzeni miasta mają taki charakter - tłumaczy Przemek Prasnowski.

"Bunt 56" zakończy się spotkaniem z Hanną Krall (28.07, g. 18, Biblioteka Raczyńskich). Reportażystka przyznaje, że Czerwiec '56 był jednym z najistotniejszych wydarzeń w jej życiu. - Wróciłam do Warszawy już jako reporterka - powiedziała po latach, wspominając swoją wizytę w Poznaniu w czerwcu 1956 roku. Krall przyjechała wówczas na Targi jeszcze jako praktykantka, żeby napisać relację. I przypadkiem znalazła się w epicentrum buntu robotników.

***

"Bunt 56" - projekt Baraku Kultury

24-27.06 oraz 27 i 28.07

wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji