Artykuły

Poznań. "Hamlet" jednego aktora w Animacji

Hamlet wobec Ofelii, Gertrudy, Klaudiusza. Hamlet wobec samego siebie. Premierowy pokaz najbardziej zagadkowej ze sztuk Szekspira - 23 czerwca gościnnie w Teatrze Animacji. Reżyseruje Bogdan Żyłkowski.

Spektakl to wynik spotkania młodego aktora - Bartosza Budnego, absolwenta Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie - z doświadczonym reżyserem, Bogdanem Żyłkowskim, który od 20 lat stoi na czele Studia Teatralnego Próby.

- Spotkaliśmy się około 10 lat temu, kiedy brałem udział jako aktor w spektaklach reżyserowanych przez Bogdana Żyłkowskiego w Studiu Teatralnym Próby. I można powiedzieć, że powstała między nami silną więź. Potem pojechałem na studia do Białegostoku (Wydział Sztuki Lalkarskiej - przyp. red.). Starałem się o etat w teatrze, ale nie jestem dobry w męczeniu dyrektorów swoją osobą - mówi Bartosz Budny.

Bogdan Żyłkowski przez długi czas zachęcał aktora, by zrobił coś swojego. I dopiął swego. - Zajęło mi sporo czasu, by przekonać samego siebie. Sam finansuję ten spektakl. A Teatr Animacji udostępnił mi scenę, dzięki uprzejmości pana dyrektora Marka Waszkiela, który był moim wykładowcą - mówi Budny.

W najbliższy czwartek aktor wystąpi na scenie Teatru Animacji w monodramie "Hamlet" na podstawie sztuki Szekspira. - Stwarzam świat, w którym poruszam się jako Hamlet. I żeby go wykreować używam obrazu i słowa. Podczas spektaklu tworzę malunki, które czasami pchają akcje do przodu, a czasem są komentarzem do sytuacji - opowiada Budny. - Jestem sam na scenie i sam kreuję postaci: główną Hamleta, człowieka wędrującego po świecie. Ale wcielam się też w Klaudiusza, Gertrudę, Poloniusza, Ofelię, Leartesa i Horacego - dodaje. Aktor pojawi się w żywym planie, nie będzie używał lalek. Scenografia - również przygotowana przez niego - stanowi ekran przypominający billboard.

"Hamlet" doczekał się wielu realizacji i rozbieżnych interpretacji. Niebawem przekonamy się co w tym tekście zainteresowało Bogdana Żyłkowskiego i Bartosza Budnego. Punktem wyjścia do stworzenia monodramu stał się dla twórców cytat z Gombrowicza: "Człowiek jest poddany temu co tworzy się między ludźmi i nie ma dla niego innej boskości jak tylko ta, która z ludzi się rodzi.".

***

"Hamlet" - monodram gościnny Bartosza Budnego

reżyseria: Bogdan Żyłkowski

Teatr Animacji

premiera: 23.06, g. 19

bilety: 20 i 25 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji