Artykuły

Gdańsk. Premiera "Tristana & Izoldy" w BTT

24 czerwca w Operze Bałtyckiej odbędzie się premiera spektaklu Bałtyckiego Teatru Tańca "Tristan & Izolda" w choreografii Izadory Weiss do muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

"Panowie miłościwi, czy wola wasza usłyszeć piękną opowieść o miłości i śmierci? To rzecz o Tristanie i Izoldzie królowej. Słuchajcie, w jaki sposób w wielkiej radości, w wielkiej żałobie miłowali się, później zasię pomarli w tym samym dniu, on przez nią, ona przez niego."

Joseph Bédier "Dzieje Tristana i Izoldy"

Trwający w Operze Bałtyckiej sezon artystyczny 2015/2016 zakończony zostanie premierą spektaklu "Tristan & Izolda" Izadory Weiss do muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Libretto oparte na celtyckiej legendzie "Dzieje Tristana i Izolda" Josepha Bedier`a przeniesie widzów w mityczny świat miłości niespełnionej, narracji ułożonej do muzyki wielkiego mistrza.

Izadora Weiss o swojej najnowszej produkcji: To jest jak praca tłumacza poezji. Niewyrażalne piękno ukryte w literackim tekście jednego języka trzeba przetłumaczyć na niewyrażalne piękno drugiego języka. W tym wypadku tłumaczymy literaturę na język tańca. Oczywiście, że pewne treści zostają uproszczone, a inne wzbogacone. Historia Tristana i Izoldy jest wielką opowieścią o miłości niemożliwej, zakazanej, więc tragicznej mimo wielkiego szczęścia, jakie na chwilę przynosi kochankom.

Klasyczna opowieść wciela się w przejmujący spektakl teatru tańca, gdzie, jak zawsze u Izadory Weiss, dominują ludzkie namiętności i podziw dla człowieka walczącego z ich mroczną siłą. Fabuła jest tu pretekstem do wydobycia prawdy o emocjach dzięki ekspresji tancerzy znakomitego zespołu, który na świecie zdobył już sobie sławę i uznanie.

Izadora Weiss nie ilustruje tu tańcem operowej wersji Wagnera, tylko kreuje swoją wizję nieszczęśliwej miłości przy pomocy wybranych przez siebie kompozycji Krzysztofa Pendereckiego połączonych ze współczesnymi brzmieniami wariacji Jonny'ego Greenwooda na motywach muzyki wielkiego polskiego mistrza. Ich wspólna płyta była wielką sensacją w świecie muzycznym. Weiss dzięki swojej niezwykłej intuicji potrafiła ze zmontowanej przez siebie ścieżki dźwiękowej stworzyć nową jakość i dopasować ją zaskakująco do tragicznej historii dwojga kochanków, dla których miłość stała się ważniejsza niż reszta świata i którzy zapłacili za to najwyższą cenę.

25 czerwca - gościem spektaklu będzie Profesor Krzysztof Penderecki

kolejne spektakle: 26 i 28 czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji