Artykuły

Bydgoszcz. Spektakl o transformacji w TPB

W sobotę w Teatrze Polskim w Bydgoszczy premiera "Tu Wersalu nie będzie". Losy politycznej kariery Andrzeja Leppera z Samoobrony staną się pretekstem do przyjrzenia się bliżej Polsce czasów transformacji. Spektakl poprzedzi debata "Koszty transformacji i ewolucji kapitalizmu w Polsce".

O Znakomity libański artysta będzie przyglądał się postaci Leppera, jednocześnie odsłaniając nieoczywiste perspektywy polskiej transformacji. Przy pracy nad scenariuszem z Mroue współpracują Marta Keil, która jest również kuratorką projektu, oraz Piotr Grzymisławski. Jest to pierwsza polska produkcja teatralna Mroue. - W jego pracy uderzający jest sposób opowiadania o polityce poprzez bardzo osobiste historie. Dlatego zaprosiliśmy go do tego projektu - opowiada Keil.

Tytuł sztuki "Tu Wersalu nie będzie" nawiązuje do jednego ze słynniejszych cytatów z wystąpień sejmowych lidera Samoobrony. Choć oczywiście tym najbardziej znanym jest "Balcerowicz musi odejść". Pod tym hasłem przed premierą odbędzie się w teatrze debata. - Cała polska klasa polityczna tego okresu, choć skłócona, zgadzała się w jednym: braku alternatywy dla tzw. reform Balcerowicza i brutalnego neoliberalizmu ekonomicznego. W dominujących dziś dyskusjach o transformacji brak doświadczenia milionów ludzi, którzy padli ofiarą doktrynerskiego myślenia, ale nigdy się z nim nie pogodzili. Tych, którzy stracili pracę i środki utrzymania, których wtrącono w biedę i sprywatyzowano wraz z mieszkaniami - zauważają organizatorzy debaty.

Debata "Koszty transformacji i ewolucji kapitalizmu w Polsce" odbędzie się w sobotę o godz. 16.30 w Teatrze Polskim (al. Mickiewicza 2) w Bydgoszczy. Premiera o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji