Artykuły

Młoda, piękna i bezwzględna

Hedda Gabler Henryka Ibsena w reżyserii Agaty Dyczko to najnowsza premiera Teatru Horzycy w Toruniu. Spektakl zobaczymy w sobotę.

Agata Dyczko przenosi dramat Ibsena w realia kuszącego i wciąż nowego kapitalizmu w Polsce początku XXI wieku, systemu niosącego tyle samo obietnic, co niebezpieczeństw. Czy w tej rozpędzonej rzeczywistości cokolwiek zatrzyma cyniczną i rozczarowaną światem Heddę?

Dyczko to młoda reżyserka, studentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 2015 roku widzowie festiwalu debiutantów Pierwszy Kontakt mieli okazję zobaczyć jej spektakl Mały ma dziewczynę"  Studia Teatralnego Koło z Warszawy.

O czym opowiada sztuka Ibsena? Hedda Gabler to kobieta młoda, piękna i bezwzględna. Wydaje się, że może mieć wszystko, czego tylko zapragnie. A interesuje ją wyłącznie najwyższa półka — wystawne życie u boku szanowanego mężczyzny, popularność w najmodniejszym towarzystwie. W miejsce zaspokajanych pragnień pojawiają się jednak nowe. Coraz bardziej wyraziste i coraz bardziej ryzykowne.

Hedda Gabler bardzo przypomina Norę, inną heroinę norweskiego dramaturga. Mimo młodego wieku, wydaje się wszakże kobietą znacznie dojrzalszą, która już umie układać własne życie po swojemu i wie, co robić, by odgrywać istotną rolę w życiu innych.

Scenografię i kostiumy przygotowała Julita Goździk. Za wizualizacje odpowiada Bartosz Piotrowski, a stronę dźwiękową spektaklu opracowali Paweł Żurawski i Aleksander Cherczyński. Wystąpią m.in. Aleksandra Bednarz, Maria Kierzkowska, Anna Magalska-Milczarczyk, Matylda Podfilipska, Wanda Ślęzak (gościnnie), Paweł Kowalski, Michał Marek Ubysz, Grzegorz Wiśniewski.

→ Premiera odbędzie się w sobotę o godz. 19 na małej scenie Teatru Horzycy przy pl. Teatralnym 1. Bilety: 30 i 22 zł (ulgowy).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji