Artykuły

Szczecin. Monodram o adopcji we Współczesnym

24 czerwca, w Teatrze Małym prapremiera "Wieży z klocków" Katarzyny Kotowskiej w wykonaniu Magdaleny Myszkiewicz.

Co wiemy o adopcji? Czy znamy kogoś kto jest adoptowany? Czym jest choroba sieroca? Czy można ją wyleczyć? Dlaczego dom dziecka to miejsce, w którym dziecko nigdy nie powinno się znaleźć?

Monodram w wykonaniu Magdaleny Myszkiewicz - to poruszający zapis doświadczenia matki, która podejmuje się wraz z mężem wychowania dziecka adoptowanego. Tekst opowiadania, na bazie którego powstaje scenariusz teatralny, oparty jest na autentycznych wydarzeniach z życia autorki - Katarzyny Kotowskiej. We wstępie do książki Wojciech Eichelberger napisał: "Wieża z klocków" jest żywym i poruszającym świadectwem tego, jak trudne, adopcyjne rodzicielstwo wsparte odwagą, mądrością i wrażliwością zastępczych rodziców staje się prawdziwym i bezcennym rodzicielstwem duchowym.

Spektakl powstaje jako koprodukcja Teatru Współczesnego w Szczecinie, Fundacji Mam Dom oraz Sceny Wspólnej w Poznaniu.

***

Po prezentacji spektaklu 25 czerwca odbędzie się spotkanie z udziałem autorki Katarzyny Kotowskiej,aktorki Magdaleny Myszkiewicz, reżysera spektaklu Arkadiusza Buszki oraz Joanny Kawałko z Fundacji "Mam dom".

Porozmawiamy o tym, dlaczego adopcja w Polsce jest tematem tabu, o jakiej skali zjawiska mówimy oraz dlaczego warto rozmawiać o adopcji otwarcie. Dowiemy się też, jakie były powody powstania opowiadania

"Wieża z klocków" i jaki wpływ do dziś wywiera ten tekst na kolejnych rodzinach adopcyjnych oraz czy istnieje szansa

na realną zmianę społecznego nastawienia wokół rodzicielstwa zastępczego.

Spotkanie prowadzi Kamila Paradowska z Teatru Współczesnego.

***

REALIZATORZY

Katarzyna Kotowska - architektka, twórczyni sztuk teatralnych, powieściopisarka, ilustratorka książek. Autorka trzech powieści, w których porusza problemy adopcji, w tym "Wieży z klocków", najbardziej znanej prozy w Polsce poświęconej temu tematowi. Za skierowaną do dzieci książkę "Jeż" została umieszczona

na Liście Honorowej im. H. Ch. Andersena.

Magdalena Myszkiewicz - aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie, w którym stworzyła kilkadziesiąt ról, m.in. w spektaklach Anny Augustynowicz, Marka Pasiecznego, Tomasza Obary i Ireny Jun. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie - Wydział Lalkarski we Wrocławiu. W 2010 roku zagrała w głośnym filmie "Lincz" Krzysztofa Łukaszewicza.

Arkadiusz Buszko - aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie, laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina, choreograf i reżyser współpracujący z wieloma teatrami w Polsce, członek komisji artystycznej festiwalu Kontrapunkt. Ukończył Wydział Aktorski wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystycznych osobowości Szczecina.

Agnieszka Miluniec i Maciej Osmycki - duet scenografów i autorów kostiumów, mających za sobą realizacje w Teatrze Współczesnym w Szczecinie (m.in. "Dobry wieczór Fogg", "Śpiew szczerbatych mew"), Zamku Książąt Pomorskich ("Misiaczek", "Niedoparki") oraz Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu ("Miasto duchów"). Autorzy artystycznych obiektów w przestrzeni miasta (m.in. serii miniatur znanych budynków Szczecina), lalek teatralnych.

Pani Pawlosky - Kasia Pawłowska - artystka interdyscyplinarna, obecnie mieszkająca i pracująca w Szczecinie. Zajmuje się sztukami wizualnymi w szerokim znaczeniu - klipów wideo, sztuki VJingu, multimedialnej scenografii oraz instalacji audiowizualnych. Jej prace stanowią kombinację sennych surrealistycznie wizji w oparciu o nagrania wideo, fotografie i animacje. Jest laureatką wielu festiwali filmowych oraz audiowizualnych. Zrealizowała wiele projektów video w Rosji, USA, Francji, Ukrainie. Jej prace video pokazywane były na festiwalach video-artu w Brazylii, Polsce, Rumunii czy Niemczech (Mirror Festival,Light Move Festival, Camerimage Plus). Jako reżyser obrazu współtworzyła wiele ważnych szczecińskich wydarzeń kulturalnych jak "Dzieci Przełomu", "Kids Love Design", "Birds of Paradise", "Symfonia Szesnastu" czy "Dla Niepodległej". Jest stypendystką programu Artist-in-Residence prezydenta Górnej Bawarii oraz Stypendystką Artystycznego Stypendium Marszałka Zachodniopomorskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji