Artykuły

Kraków. Bulwarowo-ogródkowa "Pomoc domowa" w Bagateli

"Pomoc domową" - farsę na podstawie utworu francuskiego dramatopisarza Marca Camolettiego - przygotował dla widzów krakowski teatr Bagatela. Premiera spektaklu, będącego próbą nawiązania do słynnego "Boeinga, boeinga", odbędzie się w środę.

Jak powiedział PAP reżyser przedstawienia Paweł Pitera, spektakl jest typową, francuską farsą bulwarowo-ogródkową. Główną bohaterką utworu jest Nadia, która pojawia się także w "Boeingu, boeingu", i to poprzez jej postać reżyser nawiązuje do tej słynnej sztuki.

- To klasyczna komedia francuska - w przeciwieństwie do angielskiej jest bardziej oparta na tekście, dialogu, niż na sytuacji - powiedział reżyser i zdradził: - W "Pomocy domowej" jest rezonująca sługa, mądrzejsza od wszystkich, jest pan, który zdradza panią, i pani, która zdradza pana, i to całe towarzystwo w jednym dniu znajduje się w jednym miejscu, czyli mieszkaniu pana i pani, i co z tego wynika - to zapraszam do teatru.

"Pomoc domową" artyści przygotowują od ok. 2,5 miesiąca. Inscenizacja ma podwójną obsadę. Postać Nadii zagrają Anna Rokita i Małgorzata Piskorz. Panie odtworzą Karolina Chapko i Kamila Klimczak; Kamila Pieńkos i Kaja Walden; a panów - Marek Kałużyński i Michał Kościuk; Maurycy Popiel i Kosma Szyman.

Spektakl w Bagateli wystawiany będzie także w wakacje.

"La Bonne Anna", bo tak brzmi oryginalny tytuł sztuki, powstała dwa lata przed kultowym "Boeingiem-Boeingiem", czyli w 1958 r. Na język polski przetłumaczył ją Bartosz Wierzbięta, twórca polskich dialogów m.in. do filmów "Shrek" i "Madagaskar".

"Pomoc domowa" to próba nawiązania do "Boeinga-Boeinga" - najczęściej wystawianej sztuki Camolettiego. Na polskie sceny "Boeing-Boeing" trafił w 1964 r. pod tytułem "Latające narzeczone".

Sztuka ta w 1991 r. została wpisana do księgi Guinessa za rekordową liczbę wystawień - 17,5 tys. w 55 krajach świata.

W krakowskiej Bagateli publiczność ogląda "Boeinga, boeinga" od 2011 r. - od tego czasu Bagatela wystawiła go 330 spektakli. W ostatnim sezonie spektakl w tym teatrze obejrzało ponad 15,5 tys. widzów.

Sztuka opowiada historię mężczyzny, którego życie, zarówno uczuciowe, jak i erotyczne, reguluje rozkład lotów. Bohater ma trzy przyjaciółki, które są stewardesami. Każda z nich jest przekonana, że jest jego jedyną wybranką.

"Boeing, boeing" to obok "Maydaya" i "Szalonych nożyczek" najchętniej oglądany u nas spektakl komediowy. Liczymy, że "Pomoc domowa" również odniesie sukces - powiedziała PAP Magdalena Musialik-Furdyna z działu promocji Bagateli.

Paweł Pitera urodził się w 1952 r. w Warszawie. Jest reżyserem filmów fabularnych i dokumentalnych oraz scenarzystą. Ukończył Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i łódzką szkołę filmową. Jako reżyser zdobył uznanie dzięki serialowi telewizyjnemu "Na kłopoty... Bednarski" (1986). Od końca lat 90. poświęcił się realizacji filmów dokumentalnych o życiu Jana Pawła II -m.in. "Świadectwa" z udziałem Michaela Yorka, "Watykanu Jana Pawła II", "Tajemnic Watykanu". Nadekach teatru Pitera wystawia przede wszystkim komedie i farsy.

Marc Camoletti urodził się w 1923 r. w Genewie we włoskiej rodzinie jako obywatel francuski. Zmarł we francuskim Deauville w wieku 80 lat. Początkowo był artystą malarzem, z czasem zaczął pisać sztuki teatralne. Karierę literacką rozpoczął w 1958 r., kiedy to trzy z jego sztuk były równolegle wystawiane w Paryżu. Najgłośniejsza z nich, "Perła" miała 1,3 tys. wystawień. Dwa lata później napisał swoją najsłynniejszą komedię "Boeing-Boeing".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji