Artykuły

Kraj. "Pippi Pończoszanka" rusza w objazd

Spektakl łódzkiego Teatru Pinokio i Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego "Pippi Pończoszanka" po raz kolejny odwiedzi latem dzieci w różnych zakątkach Polski.

Bohaterami familijnego przedstawienia, są piraci - akrobaci i energiczna rudowłosa dziewczynka o ogromnej wyobraźni. Spektakl prezentowany jest w namiocie cyrkowym, a jego objazd jest częścią programu Lato w teatrze.

Spektakl "Pippi Pończoszanka" powstał na podstawie prozy Astrid Lindgren. Rudowłosa Pippi to dziewczynka charakterna, nie lubiącą słuchać poleceń, ale również samodzielna i odważna. Pippi czuje się też samotna, bo tęskni za swoimi rodzicami.

Jak mówi reżyser spektaklu Konrad Dworakowski: "Dziecko jest silne. Dziecko jest wrażliwe. Widzi świat takim, jaki jest naprawdę i ocenia go według najprostszych kryteriów. Dziecko ma piękną i nieposkromioną wyobraźnię. Dlatego zawsze da sobie radę. Nie znaczy to jednak, że wszystko chce robić samo, że nie potrzebuje dorosłych". Twórcy spektaklu podejmują temat podmiotowości dziecka, upominają się o jego prawo do indywidualności i o możliwość decydowania o sobie. Jednocześnie przypominają dorosłym, jak ważną rolę pełnią oni w procesie kształtowania tożsamości swoich dzieci.

Przedstawienie wypełniają żarty i porywające piosenki, a artyści wykorzystują elementy sztuki cyrkowej, m. in. akrobatykę i żonglerkę. Nieodłącznym elementem odwiedzin "Pippi Pończoszanki" w każdej miejscowości są warsztaty artystyczne i parada uliczna. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

***

Program działań w objeździe:

Dzień I

15:00 - warsztaty dla dzieci i młodzieży

17:00 - finał warsztatów: parada ulicami miasta

Dzień II

18:00 - namiot cyrkowy: spektakl "Pippi Pończoszanka"  i koncert zespołu Bura Kura

***

"Pippi Pończoszanka" odwiedzi w czerwcu i lipcu następujące miejscowości:

26-27.06

Jabłonna

Gminne Centrum Kultury w Jabłonnie z s. w Piotrkowie

28-29.06

Bychawa

Bychawskie Centrum Kultury

Miejsce namiotu: Stadion sportowy

Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl: Bychawskie Centrum Kultury, ul. M.J. Piłsudskiego 34, tel. 81 566 01 24, pn-pt godz. 9-17

--

30.06-01.07

Piotrowice

Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice zs. w Piotrowicach

Miejsce namiotu: Boisko przy Dworku Koźmiana

Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl: Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach, tel. 81 562 80 74

02-03.07

Dębica

Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy

Miejsce namiotu: Stadion miejski, ul. Akademicka

Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl: Dom Kultury Mors, ul. Sportowa 28, tel. 510 394 981

--

04-05.07

Boguchwała

Miejskie Centrum Kultury w Boguchwale

Miejsce namiotu: Teren zielony poniżej murów pałacu w Boguchwale, dojście od strony Rynku wzdłuż placu zabaw

Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl: Miejskie Centrum Kultury w Boguchwale, Plac Rynek 2, pn-pt godz. 10-18, tel. 17 23 06 572, e-mail: ewelina.jurasz@gmail.com

--

06-07.07

Dębowiec

Centrum Kultury Gminy Dębowiec, Fundacja Monmonde

Miejsce spektaklu: Stadion

Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl: Punkt informacyjny Gmina Dębowiec, tel. 13 441 30 28

WSTĘP WOLNY

zapisy na warsztaty prowadzone są przez lokalne ośrodki kultury

--

Objazd spektaklu "Pippi Pończoszanka" odbywa się w ramach programu Lato w teatrze. To program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zainicjowany został w 2008 roku. Odpowiada on na potrzebę popularyzacji innowacyjnych praktyk z obszaru pedagogiki teatralnej, kształtowania widza teatralnego jako świadomego i aktywnego odbiorcy sztuki oraz budowy platformy wymiany doświadczeń i myśli różnych środowisk odpowiedzialnych za edukację teatralną. Jest jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez Dział Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji