Artykuły

Warszawa. "Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej" na deskach IT

W sobotę 18 czerwca o godz. 19 i 20 spektakl "Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej" Ludomira Franczaka pokazany zostanie ponownie po majowej premierze w Instytucie Teatralnym. Spektakl realizowany jest w ramach programu "Placówka".

"Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej" to projekt z pogranicza teatru, sztuk wizualnych i dokumentalistyki stworzony przez Ludomira Franczaka. Za punkt wyjścia stawia postać artystki, która stworzyła logotypy Polskiego Lnu i Cepelii, a także była twórczynią pierwszych plansz graficznych dla Telewizji Polskiej. Pozostała jednak całkowicie nieznana zarówno szerszej publiczności, jak i środowisku artystycznemu.

Projekt podejmuje problem samotności, skupiając się na tym, co pozostaje po śmierci - pracach, osobistych przedmiotach, meblach - nadmiarze rzeczy, które nagle stają się problemem dla spadkobierców. Wychodząc od postaci Węgrzynowskiej, opowiada o doświadczeniu każdego człowieka.

Jak opowiedzieć o kimś, kto wymyka się poznaniu? W jaki sposób zebrać w jedną całość ludzkie życie i ślady, które po nim pozostały? Jaką formę powinna przybrać taka prezentacja?

Podstawą pracy jest tu, ciągle powiększające się, archiwum prac, przedmiotów i dokumentów pozostałych po artystce, które staje się źródłem wiedzy o Węgrzynowskiej, budując jednocześnie fundament pod dalsze działania. Ostatecznym efektem jest spektakl/instalacja performatywna, całkowicie rezygnująca z obecności aktorów. Forma pracy jest też formą niezwykle bliską samej artystce - Franczak posługuje się kolażem, który z jednej strony zawłaszcza pracę innych, z drugiej - buduje nową jakość.

Jak można przeczytać w jednej z recenzji "Instalacja pozwala wejść w głąb jej obrazu. Pokazuje, co się za nim kryje; nie tylko życie i śmierć samej Janiny Węgrzynowskiej ale życie i śmierć jej twórczości. Piękny to pomysł. Pięknie zrealizowany" (okiem-widza.blogspot.com)

Koncepcja, reżyseria i wykonanie - Ludomir Franczak,

Dźwięk - Marcin Dymiter,

Opracowanie literackie - Daniel Odija,

Konsultacje artystyczne - Magdalena Franczak,

Konsultacje z zakresu historii sztuki - Hubert Bilewicz

Konstrukcje - Sebastian Buczek

Wykonanie makiety - Kamil Stańczak

Produkcja - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Fundacja Kaisera Söze

Partner - DDK "Węglin"

Bilety: 10 pln,

rezerwacja miejsc: bilety@instytut-teatralny.pl

tel. +48 791 877 377

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji